Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανεστραμμένη δοκός ανάμεσα σε 2 πλάκες.


 
dorita2271

Recommended Posts

Καλησπέρα. Κατά την κατάθεση φακέλου  άδειας ,η πολεοδομία είπε στον αντίστοιχο μηχανικό ότι για να μην έχει θέμα νοκ θα πρέπει να υπάρχει δοκάρι στο σημείο που έχω επισημάνει με κύκλο στο σχέδιο. Οπως  θα δείτε η πλάκα π1 της σοφίτας "βγαίνει "μέχρι τον η/χ όπου στηρίζεται στο δοκάρι 1.Η πλάκα της στέγης από πάνω είναι πιο μέσα και δεδομένου οτι στο υπόγειο υπάρχει γκαραζόπορτες έχω έμμεση στήριξη της δοκού την οποία την είχα σχεδιάσει 25/50 . Τώρα του είπαν άτι το ύψος 1,30  πρέπει να είναι μπετόν.Τι κάνω?  έχω τώρα ανεστραμμένο δοκάρι (1,30+0,20πλακα π2  +0,17πλακα π1 = 1,67=1,70μ)Καμιά  ιδέα?

sxedio.pdf

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις οτι δεν εχουν καμια αρμοδιοτητα συμφωνα με το νομο να ελεγχουν τη μελετη σου για να την εγκρινουν, και να τους απειλεισεις με καταγγελια. Οι στατικες μελετες δεν ελεγχονται, μονο θεωρουνται. Ο μηχανικος εχει την ευθυνη, υπογραφει υπ. δηλωση και αυτο ειναι. Οι ωραιες εποχες τελειωσαν

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις επίσης αν θέλουν να βάλουν εκείνοι υπογραφή για την αντισεισμική του μελέτη του εν κύκλω εγχειρήματος!

Link to comment
Share on other sites

Το ειπαν βασει νοκ , οτι δηλαδη συμφωνα με τον νοκ η κρεμαση του  δοκαριου της αλλης κεκλιμενης στεγης  (της πιο χαμηλης στο σχεδιο) πρεπει να ειναι στο επιπεδο της πλακας της σοφιτας (οπως φαινεται πλεον στο σχεδιο  )και  το δοκαρι της πιο ψηλης στεγη(π2)ς πρεπει να ειναι μεχρι την πλακα π1 , δλδ να "εγκωβιτιζεται " η σοφιτα  και μην θεωρηθει επιπλεον οροφος).Τι κανω τωρα εγω???δεν μου καθεται καλα ολο αυτο .

Να σημειωσω οτι δεν ειδαν τα στατικα , απλα ειδαν την τομη που στο συγκεκριμενο σημειο φαινοταν μια κρεμαση 0,30 και απο κατω μεχρι το επιπεδο της πλακας π1 τοιχοποιια

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Και πριν το ΝΟΚ το ίδιο ίσχυε:

Σε κτήρια με στέγη, το ύψος κτηρίου και το ύψος στέγης διαχωρίζονται από το κάτω πέλμα του χαμηλότερου δομικού (φέροντος) στοιχείου της στέγης.

 

Θα πρέπει επομένως το κάτω μέρος της εν λόγω δοκού να μην βρίσκεται πάνω από το μέγιστο ύψος (4m στην περίπτωσή σου; ).

Link to comment
Share on other sites

Το ειπαν βασει νοκ , οτι δηλαδη συμφωνα με τον νοκ η κρεμαση του  δοκαριου της αλλης κεκλιμενης στεγης  (της πιο χαμηλης στο σχεδιο) πρεπει να ειναι στο επιπεδο της πλακας της σοφιτας (οπως φαινεται πλεον στο σχεδιο  )και  το δοκαρι της πιο ψηλης στεγη(π2)ς πρεπει να ειναι μεχρι την πλακα π1 , δλδ να "εγκωβιτιζεται " η σοφιτα  και μην θεωρηθει επιπλεον οροφος).Τι κανω τωρα εγω???δεν μου καθεται καλα ολο αυτο .

Να σημειωσω οτι δεν ειδαν τα στατικα , απλα ειδαν την τομη που στο συγκεκριμενο σημειο φαινοταν μια κρεμαση 0,30 και απο κατω μεχρι το επιπεδο της πλακας π1 τοιχοποιια

Αν κατάλαβα σωστά σου είπαν το αριστερό τμήμα της στέγης να κατέβει όπως το έχω στο σχέδιο με κόκκινες γραμμές? 

Υποθέτω ότι βασίστηκαν στις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ για το τι θεωρούν ως στέγη, εντός της οποίας με βάση τον ορισμό του ΝΟΚ άρθρο 2 θεωρείται χώρος σοφίτας.

sxedio (3) (1).pdf

post-3447-0-06637200-1416130929_thumb.jpg

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το κτιριο ειναι διωροφο.Το σχεδιο  το ανεβασα ετσι οπως  ειπαν στον μηχανικο οτι πρεπει να ειναι , η δοκος 2 να ειναι ανεστραμμενη και να πιανει και τις δυο πλακες , Το θεμα μου ειναι στατικα αυτο μπορει να σταθει,? οπως ειπα η πλακα π1 δαπεδο της σοφιτας στηριζεται στην δοκο 1 στον η/χ και η πανω πλακα -στεγη ειναι πιο μεσα με εμμεση στηριξη αφου δεν μπορω να εχω κολωνα. 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι το πρόβλημα που αναφέρθηκε στα #5 και #6. Είναι θέμα ΝΟΚ. Το στατικό κομμάτι είναι συζητήσιμο εφόσον μας δώσεις πλήρη κάτοψη και ξυλότυπο

Link to comment
Share on other sites

ανεβαζω τα σχεδια οπου  το σχεδιο της σοφιτας , ειναι ο ξυλοτυπος της και με διακεκομενες γραμμες μεσα στην πλακα π1 ειναι η νεα ζητουμενη δοκος ενω στο αλλο σχεδιο η δοκος 7.1 θα πρεπει να ειναι η δοκος που θα πιανει και την απο κατω πλακα της σοφιτας π1.Δεν ξερω κατα ποσο στεκει , εχω εμμεση στηριξη , θα πρεπει να εχω h-1.70 και η αλλη δοκος (καθετη ) θα πρεπει να γινει "γουρουνάκι "χαχαχαχ

σοφιτα.pdf

stegi.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα dorita2271,

Πλέον φαίνεται θα έχουμε πολύ συχνά τέτοια φαινόμενα. Τελικά μπορείς να μας πεις πως έλυσες το θέμα σου; Σε παρόμοια περίπτωση προσανατολίζομαι στο να δημιουργηθεί μία ανεστραμμένη δοκός με την κάτω πλάκα (δάπεδο σοφίτας) και η άνω πλάκα (στέγη) να γίνει με πεπερασμένα επιφανειακά και άκαμπτους συνδέσμους. Έχεις κάποια διαφορετική προσέγγιση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.