Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης σε ρυθμισμένους χώρους βάση ν.4178/2013


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σε σχέση με όλα όσα γράφονται παραπάνω να αναφερθώ κι εγώ σε ένα σχετικό ζήτημα που διαχειρίζομαι αυτό το διάστημα. Τακτοποιώ ένα κατάστημα εξ 'ολοκλήρου αυθαίρετο προ του 1983 μέσα σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης. Το κατάστημα δεν έχει λειτουργήσει ποτέ ως ΚΥΕ, σήμερα όμως ο ιδιοκτήτης του επιθυμεί μετά την ένταξη κλπ να το χρησιμοποιήσει ως κομμωτήριο (ΚΥΕ). Θεωρείτε αποδεκτό να κάνω άδεια αλλαγής χρήσης απο απλό κατάστημα σε ΚΥΕ σε τακτοποιημένο αυθαίρετο που βρίσκεται σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο? Προβλέπεται διαδικασία με άδεια μικρής κλίμακας γιατί εγώ δεν έχω βρει αυτη τη δυνατότητα .... Επιπροσθπέτως να αναφέρω πως για την συγκεκριμένη κατηγορία ΚΥΕ δε θα χρειαστούν περαιτέρω επεμβάσεις στο κτίριο εννοώ ΗΜ κλπ πάρα μόνο κάποιες επισκευαστικές εργασίες αποκατάστασης των επιχρισμάτων , βαψίματα κλπ.

Έχω αναζητήσει και βρει όλα τα σχετικά άρθρα των νόμων τα οποία αναφέρονται και πιο πάνω καθώς και κάποιες διευκρινιστικές απαντήσεις της ΔΟΚΚ προς ΥΔΟΜ χωρίς όμως να δίνεται με σαφήνεια απάντηση για μία τόσο ειδική περίπτωση.

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω κι γω παρομοια περιπτωση.σιγουρα χρειαζεται αδεια δομησης εφοσον αλλαζουν τα Η/Μ. ΑΡΑ μαλλον δεν εκδιδεται αδεια εφοσον ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο..

Link to comment
Share on other sites

εχω κι γω παρομοια περιπτωση.σιγουρα χρειαζεται αδεια δομησης εφοσον αλλαζουν τα Η/Μ. ΑΡΑ μαλλον δεν εκδιδεται αδεια εφοσον ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο..

Τα ΗΜ δεν αλλάζουν. Μόνο επισκευαστικές εργασίες στις όψεις πρόκειται να γίνουν, με μικρής κλίμακας.  Και εμένα ως πρώτη σκέψη μου φαίνεται εξωφρενικό να κάνω αλλαγή χρήσης σε μη άρτιο , όμως διαβάζοντας παντού αυτό που βλέπω να προκύπτει ως συνθήκη είναι α) τακτοποιημένο αυθαίρετο β) να επιτρέπεται η χρήση στην περιοχή. Δεν προέβλεψε ο νομοθέτης πως θα γίνει η λεγόμενη αλλαγή χρήσης όπως λένε στο άρθρο 25  την περίπτωση τακτοποιημένου που  δεν νομιμοποιείται?  Στην οικεία ΥΔΟΜ πάντως δεν είναι σε θέση να μου απαντήσουν σίγουρα αν γίνεται η δε γίνεται

 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις χρήση σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο άρθρο 25 (νομίζω), παρ. 10,11. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι μη αρτιο το οικόπεδο. Ο νόμος δε βάζει πουθενά τέτοιυς περιορισμούς. Νομίζω κιόλας πως δεν θες άδεια αλλαγής χρήσης αλλά μόνο βεβαίωση από την πολεοδομία πως η καινούρια χρήση επιτρέπεται στην περιοχή.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις χρήση σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο άρθρο 25 (νομίζω), παρ. 10,11. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι μη αρτιο το οικόπεδο. Ο νόμος δε βάζει πουθενά τέτοιυς περιορισμούς. Νομίζω κιόλας πως δεν θες άδεια αλλαγής χρήσης αλλά μόνο βεβαίωση από την πολεοδομία πως η καινούρια χρήση επιτρέπεται στην περιοχή.

η αλλαγή χρήσης ΔΕΝ γίνεται με βεβαίωση χρήσεων.

Στην καλύτερη περίπτωση απαιτεί ενημέρωση φακέλου, με ότι αυτή περιλαμβάνει κατά περίπτωση.

Στη χειρότερη, απαιτεί κανονική άδεια.

Λέμε λοιπόν πως όταν πας για ΕΕΜΚ ή άδεια, θα τεθεί το θέμα της αρτιότητας.

Το άρθρο 25 το μόν που προσθέτει είναι ότι δεν απαγορεύεται η αλλαγή χρήσης εκ του γεγονότος της ρύθμισης.

Δεν λέει ότι την κάνεις όπως θες, όποτε θες. ΔΕΝ καταργεί τις ισχύουσες διατάξεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα έπρεπε να θεωρηθεί αυτονόητο λοιπόν ότι τακτοποιείς μεν,μπορείς να  αλλάζεις χρήση αλλά αν δεν πληρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις (και μέχρι ποιο βαθμό διερωτώμαι ?)  τότε δε μπορείς τελικά; και αν για παράδειγμα είχα ένα άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, αλλά το εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο ήταν και σε μη σύννομη θέση πάλι το ίδιο δε θα ήταν ουσιαστικά? Πάλι το ίδιο δίλημμα θα υπήρχε.

Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι πως ενώ θα περίμενε κανείς στην ΥΔΟΜ να το απορρίπτουν, απεναντίας δε το βλέπουν να απαγορεύεται κάπου. Και ποια είναι η θέση του μηχανικού απέναντι στον πελάτη? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε σχέση με όλα όσα γράφονται παραπάνω να αναφερθώ κι εγώ σε ένα σχετικό ζήτημα που διαχειρίζομαι αυτό το διάστημα. Τακτοποιώ ένα κατάστημα εξ 'ολοκλήρου αυθαίρετο προ του 1983 μέσα σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης. Το κατάστημα δεν έχει λειτουργήσει ποτέ ως ΚΥΕ, σήμερα όμως ο ιδιοκτήτης του επιθυμεί μετά την ένταξη κλπ να το χρησιμοποιήσει ως κομμωτήριο (ΚΥΕ). Θεωρείτε αποδεκτό να κάνω άδεια αλλαγής χρήσης απο απλό κατάστημα σε ΚΥΕ σε τακτοποιημένο αυθαίρετο που βρίσκεται σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο? Προβλέπεται διαδικασία με άδεια μικρής κλίμακας γιατί εγώ δεν έχω βρει αυτη τη δυνατότητα .... Επιπροσθπέτως να αναφέρω πως για την συγκεκριμένη κατηγορία ΚΥΕ δε θα χρειαστούν περαιτέρω επεμβάσεις στο κτίριο εννοώ ΗΜ κλπ πάρα μόνο κάποιες επισκευαστικές εργασίες αποκατάστασης των επιχρισμάτων , βαψίματα κλπ.

Έχω αναζητήσει και βρει όλα τα σχετικά άρθρα των νόμων τα οποία αναφέρονται και πιο πάνω καθώς και κάποιες διευκρινιστικές απαντήσεις της ΔΟΚΚ προς ΥΔΟΜ χωρίς όμως να δίνεται με σαφήνεια απάντηση για μία τόσο ειδική περίπτωση.

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

 

βάσει του 4178/2013 αρθρο 25 παρ 12 γραφει πως επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε χώρους που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν.4178/2013 αρκεί να έχει περαιωθεί η διαδικασία ή να έχει εξοφληθεί το 30% του ειδικού προστίμου και να επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση τόσο στο ακίνητο όσο και στην περιοχή.

 

επίσης το αυθαίρετο είναι προ 1983 άρα κατηγορία 2 του 4178 επομένως εξαιρείται από την κατεδάφιση άρα θεωρείται νομίμως υφιστάμενο σύμφωνα με τους ορισμούς του 4067 όπως τροποποιήθηκε από τον 4258.

 

επίσης ο 4067 προβλέπει διαδικασία αλλαγής χρήσης χωρίς άδεια δόμησης αλλά συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου.

 

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ αν έχεις τακτοποιήσει το ακίνητο ως κατάστημα (υπηρεσίες) ποιος θα πει αν τακτοποιήθηκε ως κατάστημα ή κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Δεν υπάρχει τέτοια διαφορποποίηση στον 4178. Με άλλα λόγια εκτιμώ πως μπορείς να θεωρήσεις (με αναφορά σε δήλωση ιδιοκτήτη) πως το κατάστημα ήταν ΥΕ  και να ασχοληθείς μόνο με μερεμέτια βαψίματα κλπ.

Edited by Vasili
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μόνο που δεν υπάρχει ταυτότητα κτιρίου ακόμα, 

και το γεγονός ότι δεν υπάρχει διαφοροποίηση στον 4178 δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και διαφοροποίηση γενικότερα.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να θεωρήσουμε πως οποιαδήποτε δήλωση με ένδειξη "υπηρεσίες" αρκεί για ΒΚΧ ΚΥΕ

Επιπλέον, η αλλαγή χρήσης που γίνεται με απλή ενημέρωση φακέλου έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Γενικά, το πως γίνεται η αλλαγή χρήσης ΔΕΝ εξαρτάται από τον 4178 αλλά από την ισχύουσα νομοθεσία.

Αυτό που λέει ο 4178 είναι ότι δεν θα εξαιρούνται τα δηλωμένα από την εφαρμογή αυτής της νομοθεσίας,

αν βέβαια πληρούν τα απαιτούμενά της

Link to comment
Share on other sites

βάσει του 4178/2013 αρθρο 25 παρ 12 γραφει πως επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε χώρους που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν.4178/2013 αρκεί να έχει περαιωθεί η διαδικασία ή να έχει εξοφληθεί το 30% του ειδικού προστίμου και να επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση τόσο στο ακίνητο όσο και στην περιοχή.

 

επίσης το αυθαίρετο είναι προ 1983 άρα κατηγορία 2 του 4178 επομένως εξαιρείται από την κατεδάφιση άρα θεωρείται νομίμως υφιστάμενο σύμφωνα με τους ορισμούς του 4067 όπως τροποποιήθηκε από τον 4258.

 

επίσης ο 4067 προβλέπει διαδικασία αλλαγής χρήσης χωρίς άδεια δόμησης αλλά συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου.

 

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ αν έχεις τακτοποιήσει το ακίνητο ως κατάστημα (υπηρεσίες) ποιος θα πει αν τακτοποιήθηκε ως κατάστημα ή κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Δεν υπάρχει τέτοια διαφορποποίηση στον 4178. Με άλλα λόγια εκτιμώ πως μπορείς να θεωρήσεις (με αναφορά σε δήλωση ιδιοκτήτη) πως το κατάστημα ήταν ΥΕ  και να ασχοληθείς μόνο με μερεμέτια βαψίματα κλπ.Θα

 

Θα ήταν μια λύση η παραπάνω προσέγγιση με ενημέρωση ταυτότητας και μια μικρής κλίμακας για τα μερεμέτια κλπ. Σε ότι αφορά την τακτοποίηση σαν ΚΥΕ, επειδή όπως προανέφερα είναι προ του 1983 και ως τέτοιο τακτοποιείται, ενώ ο όρος υγειονομικού ενδιαφέροντος εισήλθε μετά το 85 ή 87 αν δεν κάνω λάθος είπα μήπως είναι λίγο τραβηγμένο.  

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι πράγματι ο διαχωρισμός των χρήσεων επήλθε μετά το 83,

δεν σημαίνει ότι τα ακίνητα προ 83 έχουν δικαίωμα για όλες τις χρήσεις δια παντός.

Και πάλι υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για κάθε ειδική περίπτωση.

Εξ όσων γνωρίζω εγώ, δεν υπάρχει καμία γενική διάταξη που να λέει το ένα ή το άλλο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.