Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης σε ρυθμισμένους χώρους βάση ν.4178/2013


Recommended Posts

ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

@sarcs έχουμε κάνεις επαφές με τις υπηρεσίες παιδικών σταθμών και δεν είχαν πρόβλημα για τη χωροθέτηση των αιθουσών. Λόγω του ξεμπαζώματος υπάρχουν αρκετά ανοίγματα. Για να μην έχω πρόβλημα στο ποια κάτοψη θα παρουσιάσω στην πυροσβεστική, θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης με άδεια δόμησης ώστε να φαίνεται η νέα χρήση

@danaikaterina η χρήση επιτρέπεται στην περιοχή. Θεωρείς οτι το 6987 δεν επιτρέπει την αλλαγή χρήσης σε ρυθμισμένους χώρους; Υπέρβαση δόμησης έχω σίγουρα.

@Αλέξανδρος θεωρώ οτι αν και σχετικά καινούριο το κτίριο, θα είναι Σ2. Ο παιδικός σταθμός θα είναι σε στάθμη υπογείου και δε θα επηρεαστούν τα φορτία δυσμενέστερα. Κάθε κτίριο που λειτουργεί παιδ. σταθμός δήμου είναι Σ3;

 

Ποια είναι η λογική των εγγράφων αν αναφέρονται σε νόμιμες κατασκευές χωρίς να έχουν υπέρβαση δόμησης; Χαοτική νομοθεσία όπως πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογική λογική κατά τη γνώμη μου.

Επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε ρυθμισμένους χώρους αλλά με την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνεις τη δόμηση της περιοχής.

Δηλαδή αν είχες τέτοιο υπόλοιπο δόμησης ώστε να σε έπαιρνε να μετρήσεις το υπόγειο στη δόμηση θα μπορούσες να το κάνεις.

Αλλιώς πως θα δικαιολογήσεις στο διάγραμμα κάλυψης που θα κάνεις όταν θα υπολογίζεις τα πραγματοποιούμενα μεγέθη ότι θα είναι μεγαλύτερα από τα επιτρεπόμενα;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

@Αλέξανδρος θεωρώ οτι αν και σχετικά καινούριο το κτίριο, θα είναι Σ2. Ο παιδικός σταθμός θα είναι σε στάθμη υπογείου και δε θα επηρεαστούν τα φορτία δυσμενέστερα. Κάθε κτίριο που λειτουργεί παιδ. σταθμός δήμου είναι Σ3;

 

Ποια είναι η λογική των εγγράφων αν αναφέρονται σε νόμιμες κατασκευές χωρίς να έχουν υπέρβαση δόμησης; Χαοτική νομοθεσία όπως πάντα

Παρακαλώ!!!

 

Αν οι άλλοι είναι αυθαίρετοι δεν σημαίνει πως νομιμοποιείσαι να είσαι και εσύ!!! Ο παιδικός σταθμός πρέπει να είναι Σ3 τελεία και παύλα!!! Δε λυπάσαι δηλαδή τα παιδιά του κόσμου;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!!!

 

Αν οι άλλοι είναι αυθαίρετοι δεν σημαίνει πως νομιμοποιείσαι να είσαι και εσύ!!! Ο παιδικός σταθμός πρέπει να είναι Σ3 τελεία και παύλα!!! Δε λυπάσαι δηλαδή τα παιδιά του κόσμου;

 

Καμία διαφωνία στο θέμα! Απορία είναι γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα άλλη φορά και τυχαία έχω δει οι δήμοι να νοικιάζουν παιδικούς σταθμούς σε ισόγεια οικοδομών. Ας πάρουν την ευθύνη οι δήμοι και όχι εμείς.

 

Η απορία μου παραμένει αναφορικά με την αλλαγή χρήσης (σε όλες τις περιπτώσεις- οχι μόνο εδώ) σε ρυθμισμένο χώρο και όσο διαβάζω την εγκύκλιο τόσο μπερδεύομαι.

 

"Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών (οι οποίες µπορεί να γίνονται στο πλαίσιο αλλαγής χρήσης) επιτρέπεται µετά από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης"

 

και παρακάτω "επιτρέπεται, µετά από έκδοση άδειας δόμησης, η αλλαγή χρήσης"

 

Αν δεν είχα υπερβεί την επιτρεπόμενη δόμηση, θα πήγαινα με κανονική άδεια

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

... Απορία είναι γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα άλλη φορά και τυχαία έχω δει οι δήμοι να νοικιάζουν παιδικούς σταθμούς σε ισόγεια οικοδομών. Ας πάρουν την ευθύνη οι δήμοι και όχι εμείς.

 

Δεν μπορεί να γίνει αυτό, γιατί η αλλαγή χρήσης είναι μελέτη που υπογράφεις εσύ και οι νόμοι εδώ τα έχουν ξεκαθαρισμένα :

 

Άρθρο 286 Ποινικού Κώδικα (όπως διαμορφώθηκε με το νόμο ν.4315/2014, άρθρο 13)

1. Όποιος κατά την εκπόνηση μελέτης ή τη διεύθυνση ή την εκτέλεση οικοδομικού ή άλλου ανάλογου έργου ή κατεδάφισης ενεργεί παρά τους κοινώς αναγνωρισμένους τεχνικούς κανόνες, τιμωρείται :

α) με φυλάκιση από ένα έως πέντε έτη και χρηματική ποινή αν από την πράξη μπορεί να προκύψει κίνδυνος για άνθρωπο,

β) με κάθειρξη έως δεκαπέντε έτη αν στην περίπτωση του στοιχείου α΄ η πράξη είχε ως αποτέλεσμα τη βαριά σωματική βλάβη,

γ) με κάθειρξη από δέκα ως δεκαπέντε έτη αν στην περίπτωση του στοιχείου α΄ η πράξη είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο άλλου, και με κάθειρξη ισόβια ή πρόσκαιρη από δεκαπέντε έως είκοσι έτη αν είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο μεγάλου αριθμού ανθρώπων.

2. Όποιος στις περιπτώσεις της προηγούμενης παραγράφου παραβιάζει από αμέλεια τους κοινώς αναγνωρισμένους τεχνικούς κανόνες ή προκαλεί από αμέλεια τη δυνατότητα κινδύνου τιμωρείται με φυλάκιση έως δύο έτη ή χρηματική ποινή.

3. Η παραγραφή των εγκλημάτων της παραγράφου 1 στοιχεία β΄ και γ΄ αρχίζει από την επέλευση του θανάτου ή της βαριάς σωματικής βλάβης και πάντως δεν μπορεί να υπερβεί τα είκοσι πέντε (25) έτη από την παραβίαση των κανόνων.

 

Αυτά για το ποινικό, γιατί υπάρχουν παράλληλα το αστικό και το πειθαρχικό ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@kan62 & @Αλέξανδρος ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας για το θέμα της στάθμης, με βοηθήσατε πολύ για ένα θέμα που δεν είχα προσέξει αρκετά και ακόμα και αν είναι off topic αξίζει που αναφέρεται και εδώ. Αν και η συγκεκριμένη περίπτωση δε θα προχωρήσει λογικά για άλλους λόγους, η σωστή διαδικασία είναι έλεγχος με τα φορτία της Σ3; Με ΚΑΝΕΠΕ;

 

παραμένει και η απορία μου για τις αλλαγές χρήσης απο τη στιγμή που απο εδώ και πέρα θα προκύπτει αρκετές φορές

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί η έκδοση άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης προϋποθέτει υπόλοιπο συντελεστή.

Δεν μπορώ να κάνω κανονική αλλαγή χρήσης για τα νόμιμα τμ και "ειδική" αλλαγή χρήσης για το αυθαίρετο (και ρυθμισμένο) τμήμα σύμφωνα με το άρθρο τάδε και την παράγραφο δείνα κλπ;

(με την προϋπόθεση βέβαια ότι βγαίνουν όλες οι μελέτες κανονικά όπως είπαμε και στα προηγούμενα)

και για την οικονομία της διοίκησης, έκδοση μίας άδειας για το σύνολο των ως άνω εργασιών

(όπως γίνεται ας πούμε για την αποπεράτωση νόμιμου και αυθαιρέτου πρώην παραγράφου 18 κλπ)

Πως προκύπτει η αναγκαιότητα για υπόλοιπο συντελεστή; (μάλλον έχω χάσει κάποιο επεισόδιο) 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα είναι στο συνημμένο έγγραφο.

Το επαναφέρω γιατί βλέπω ότι με τον καιρό ξεχνάμε μερικά πράγματα ...

20160324 πρ.6987 ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΣΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα είναι στο συνημμένο έγγραφο.

Το επαναφέρω γιατί βλέπω ότι με τον καιρό ξεχνάμε μερικά πράγματα ...

μόνο για το υπόλοιπο συντελεστή δεν λέει τίποτα (τουλάχιστον εμφανώς)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει γιατί δεν χρειάζεται. Υπόλοιπο χρειάζεσαι μόνο για προσθήκη. Επίσης (βλακωδώς και ακόμη) για να γυρίσεις-μηδενίσεις κτήριο-κλιμακοστάσιο σε ΝΟΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.