Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερμηνεία τεχνικών "αργκό" όρων


CostasV

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χειριστής Πρέσσας: Πόσο μπετό ακόμα αφεντικό;

Επιβλέπων: Γύρω στο μισό κυβικό...

Χ.Π. : Εγω δεν ξέρω από κυβικά... σε ντενεκέδες θα με πεις....

Link to comment
Share on other sites

η κλάπα ποιο ξύλο έιναι ακριβώς.και ποιο το μουρέλο.αναφεροντε και στην αρχή απλά δεν κατάλαβα για την κλάπα.

Link to comment
Share on other sites

Κλάπα ονομάζουν οι μπετατζήδες οποιαδήποτε μικρή σανίδα (μπορεί να έχει διαστάσεις από 0,4 μέχρι 1,2 μέτρα). Συνήθως είναι απομεινάρια που προέκυψαν από παλιές σανίδες μετά από διαδοχικά κοψίματα. Συχνά είναι φθαρμένες λόγω της πολυκαιρίας. Χρησιμοποιούνται ως βοηθητικά ξύλα στο καλούπωμα, για να κλείσουν σόκορα ή -το πιθανότερο- για το δέσιμο - κοντράρισμα του καλουπιού, το κάρφωμα στο σκυρόδεμα (πχ για να καλουπωθεί ένα υποστύλωμα πρώτα καρφώνεται ένα πλαίσιο από κλάπες στην πλάκα με μπετονόκαρφα) κλπ.

 

μουρέλο - μορέλο είναι μικρό κομάτι ξύλου (συνήθως από σχισμένη σανίδα, διατομής 2,5Χ2,5cm), που χρησιμοποιείται ως εσωτερική κόντρα στα τοιχεία προκειμένου να έχουν οι ξυλότυποι σταθερή απόσταση και να μην "κλείσουν" κατά το σφίξιμο των φουρκετών.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι. Να το πάρει το ποτάμι? Είναι οι ντηζελοκίνητες αντλίες του "Μαρκώτση". Ο Μαρκώτσης ήταν Έλληνας κατασκευαστής μικρών μηχανών (έως 16 hp) ντήζελ. Τέτοιες μηχανές φορούσαν αντλίες που ήταν κυρίως για γεωργική χρήση και όταν λειτουργούσαν κάναν ένα χαρακτηριστικό ήχο "βαρ, βαρ βαρ". Από εκεί και το όνομα ¨Βαρβάρα".

 

Εσύ Alexispap είμαι απόλυτα σίγουρος ότι τις θυμάσαι και ξέρεις σίγουρα για ποια μηχανάκια μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.