Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο δάπεδο πάνω σε υπάρχοντα κεραμικά πλακάκια


anka

Recommended Posts

Σε ανακαίνιση γραφείου ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει το δάπεδο αλλά προτιμά να αποφύγει το ξήλωμα των υπαρχόντων κεραμικών πλακακιων (για να μειώσει το κόστος).

 

Τι επιλογές έχει; Κάποιο υλικό μικρού πάχους (για να μην έχουμε πρόβλημα στα ανοίγματα) που μπορεί να κολληθεί πάνω στα πλακάκια;

 

Τελικά από πλευράς κόστους συμφέρει; Ή μήπως είναι καλύτερα να ξηλώσει τα παλιά πλακάκια (πόσο κοστίζει το ξήλωμα; ).

 

Πρόκειται για επιφάνεια περίπου 120τμ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Εκτός από το κόστος της αποξήλωσης των υπαρχόντων πλακιδίων, με την τοποθέτηση της νέας επίστρωσης επάνω στην υφιστάμενη, αποφεύγεται ο κίνδυνος πρόκλησης ζημίας στην οροφή που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το δάπεδο.

Μου έχει τύχει, να πέσει σχεδόν όλος ο σοβάς ενός δωματίου, 1-2 μήνες μετά από εργασίες αποξήλωσης πλακιδίων του επάνω δαπέδου. Ευτυχώς δεν έπαθε κανείς τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

corsakias

Δεν παρατήρησα αυτό που λες για το μωσαϊκό. Όπως και να χει με την κόλλα πλακιδίων μπορείς να καλύψεις μικροδιαφορές της τάξης των 3mm.

 

Για να μην υπάρχουν προβλήματα απ' τις καρέκλες με τα ροδάκια, προσοχή στα ροδάκια. Υπάρχουν άλλα ροδάκια για σκληρά δάπεδα (πλακάκια, μάρμαρα κ.λπ.) και άλλα ραδάκια για μαλακά δάπεδα (ξύλινα, laminate, κ.λπ.).

Τα laminate φθείρονται σίγουρα πολύ πιο γρήγορα συγκρινόμενα με τα πλακάκια. Σε καταστήματα που έχω δει, κάποια τεμάχια που δέχονται πολύ μεγάλη καταπόνηση φαίνονται πολύ άσχημα. Ίσως βέβαια να μην ήταν και απ' την καλύτερη ποιότητα. Βέβαια το δάπεδο ενός καταστήματος έχει πολύ γρηγορότερη φθορά απ' το δάπεδο μιας κατοικίας ή ενός γραφείου. Αν πάντως επιλέξεις laminate για γραφείο και φθαρεί γρήγορα, σημαίνει ότι έχεις τα χρήματα για να το αντικαταστήσεις εξίσου γρήγορα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι η αποξήλωση των πλακιδίων και η αντικατάσταση είτε με πλακάκια είτε με πάτωμα για την αποφυγή σκαλοπατιού στην είσοδο και στο επίπεδο του WC . Δεν είμαι φίλος του laminate ή του προγυαλισμένου πατώματος, διότι σημαδεύεται πολύ εύκολα και σε περίπτωση αντικατάστασης κάποιου κομματιού θα πρέπει να ξηλώσεις μεγάλο μέρος (η συναρμολόγηση είναι σαν ΠΑΖΛ).

Η πιο φθηνή λύση είναι η κολλητή μοκέτα διαφορετικά η απόλυτη αντικατάσταση για την αποφυγή ανισοσταθμιών.

Link to comment
Share on other sites

sorry corsakias...έχεις δίκιο, να γίνει ολοκληρωμένη κουβέντα, να συμπεριλάβουμε όλες τις περιπτώσεις

 

τιμές για laminate από 9και κάτι ευρώ το μέτρο (Praktiker), μέχρι ...όσο

σε αυτό το ποσό προσθέτουμε κάτι λιγότερο από 5% για το σοβατεπί και το υπόστρωμα.

όσο για τα περαστικά του, συνήθως ζητάνε 7, 8 ευρώ το μέτρο.

και γενικά όσο πιο λεία και επιπεδη είναι η υποκείμενη επιφάνεια τόσο πιο σωστή και έυκολη είναι η τοποθέτησή του

δηλαδή, πάνω σε υφιστάμενο δάπεδο, είναι μια χαρα...

 

όσο για την εξώπορτα, αυτό που έκανα εγώ , ήταν να αφαιρεσω τα πλακίδια σε ένα τμήμα του χωλ μπροστά στην είσοδο, και να φέρω με κόλλα πλακιδίων μια μικρή κλίση ώστε να στρωθεί το laminate και να μην έχω θέμα με την τεθωρακισμένη και διαφορά υψους με το κοινόχρηστο

το αποτέλεσμα δεν είναι και το τέλειο, αλλά ικανοποιητικό..αυτά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως anka το ζήλωμα των παλαιών πλακιδίων δεν είναι και μεγάλη ή δαπανηρή δουλειά. Άντε και να δώσει 2-3 μεροκάματα για το ξήλωμα. Αν βάλεις το κόστος αποξήλωσης μαζί με αυτό της αγοράς και της εφαρμογής νέων πλακιδίων, σε σχέση με το κόστος laminate, κόψε-ράψε πόρτες κτλ κτλ, προτιμώ 1000 φορές το ζήλωμα (και αν το παλιό πλακάκι έχει κόλλα, ακόμα καλύτερα).... Τα μειονεκτήματα της επικόλλησης τα βλέπεις (για να μην αναφέρω τα "δοντάκια" μεταξύ διαδρόμου και μπάνιου, παλιές κλίσεις που δεν διορθώνονται...). Τα πλεονεκτήματα αυτής της τεχνικής περιορίζονται σε ένα, την ταχύτητα και δεν περιλαμβάνουν το χαμηλό κόστος ή την ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει σωστά η τοποθέτηση των πλακιδίων χρειάζεται να μπει πρώτα η μεμβράνη 3 WATEC της RENOVAT και μετα να γίνει η τοποθέτηση των πλακιδίων. Ο καθοριστικός παράγοντας είναι και το ύψος απο τις πόρτες για να δείς πόσο πάχος σε πέρνει. ( η ελαστική μεμβράνη επιτρέπει τις συστολοδιαστολές)

Link to comment
Share on other sites

Ξήλωμα και πάλι ξήλωμα . Οι λύσεις με το laminate είναι προσωρινές και δείχνουν φθηνές . Αν πάλι δεν πείθεται με τίποτα ο πελάτης τότε θα προτιμούσα τη μοκέτα από τοίχο σε τοίχο .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φίλε μου υπάρχει μια κόλα της litokol k80 λέγετια που κολάς πλακάκι απευθείας πάνω σε άλλο

πλακάκι την έχω δουλέψει πάνω από 10 ανακαινίσεις και μπάνια και δεν έιχα πρόβλημα ποτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.