Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο δάπεδο πάνω σε υπάρχοντα κεραμικά πλακάκια


anka

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και το εποξειδικό αυτοεπιπεδούμενο μπαίνει πάνω σε πλακάκια -αν του αρέσει αυτό το στυλ- με τρίψιμο των κεραμικών πλακιδίων, με μηχανή μωσαϊκού, στοκάρισμα αρμών, αστάρωμα δύο συστατικών και μετά βαφή. Τελικός πάχος το πολύ 3χιλ. σχετικά οικονομικό και σε ποικιλία χρωμάτων. Το μόνο απαραίτητο είναι προσοχή στην εφαρμογή, ξήλωμα σοβατεπί και επανατοποθέτηση νέων κεραμικού ή ξύλινου μετά την εφαρμογή του υλικού του δαπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Το κολλήμα πανω στο πλακάκι δεν είναι και ότι καλύτερο, για τους λογους που προαναφερθηκαν. Υπήρξε περίπτωση απίστευτη σε ανακαινιση που ειχαμε αποφασισει να κρατήσουμε το υπάρχον πλακακι, που μολις βγάλαμε τα βαρία επιπλά εξω από το σπιτι τα παλια πλακάκια στο κέντρο της πλάκας ανασηκώθηκαν-πεταχτηκαν πάνω από μονα τους κανονατας "καμπουρα" ύψους 5εκ σε μήκος περίπου 3μ!!! Δεν μπορώ να το εξηγήσω πως ακριβώς εγινε αυτό... ηταν πολυ παλια, είχε καυσωνα και καποιες διαστολες ίσως απελευθερωθηκαν, ανακατανομή τάσεων;.. παντως στρωμάξαμε, και φυσικά τα ξυλώσαμε όλα!

Υπόψιν ότι να είναι παλία οικοδομή από κατω θα βρείς άμμο θαλάσσης, άρα θα ξεκολλήσουν πιο ευκολα απο το να είχαν κόλλα αλλα όταν κολληθουν τα νέα παλι θα έχεις μια ανεπεσθαιτη΄ανισοσταθμία όσο έιναι το παχος της κόλλας περιπου 3χιλ.

Οι θωρακισμένες ώς ένα σημειο ρυθμίζονται κατα ύψος.

Αν δεν είναι κατοικίσιμο-χρησιμοποιούμενο θα προτεινα αποξήλωση. Το λαμινατε δεν μου αρεσει καθόλου σε κανενα χωρο..ουτε ο κούφιος θορυβος που κανει όταν περπατας ούτε ή υποχώρηση που αισθανεσαι όταν έχει ανωμαλίες από κάτω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
φίλε μου υπάρχει μια κόλα της litokol k80 λέγετια που κολάς πλακάκι απευθείας πάνω σε άλλο

πλακάκι την έχω δουλέψει πάνω από 10 ανακαινίσεις και μπάνια και δεν έιχα πρόβλημα ποτε

 

συμφωνώ.

και εγώ σε όλα μου τα έργα litokol χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν η επιφανεια (πλακακια) δεν ειναι κουφια το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να παρεις ενα ειδικο ασταρι το οποιο περναει επανω απο τα πλακακια και κολλα μεγαλης αντοχης και να γινει συγκολληση επανω στα ιδια πλακακια.Θα μπορουσα να σου αναφερω καποια υλικα καποιας εταιριας που δουλευω χρονια,βεβαια ειναι πανακριβη αλλα για τετοιες δουλειες συμφερει αν υπολογισεις ξηλωματα,λασπες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχουν αρκετές κόλλες για συγκόλληση πλακιδίων σε πλακίδια, δεν είναι μόνο η litokol k80. Ενδεικτικά αναφέρω την Gold της Durostick ή την ΑΚ-22 της Isomat. Συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε η παλιά επιφάνεια, ό,τι και αν είναι αυτή, πρέπει πρώτα να ασταρωθεί. Σε πρόσφατη ανακαίνιση στο σπίτι μου, με παλιό όμως μωσαϊκό κόλλησα τα πλακίδια απευθείας με κάποια δυνατή κόλλα. Τώρα στην περίπτωσή σου, άποψή μου να ξηλώσεις τα παλιά πλακίδια. Η δουλειά θα γίνει μία φορά και θα σου κρατήσει χρόνια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

 

Πείτε μου την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί αν θέλω να αλλάξω πλακάκια. Σκέφτηκα αρχικά να κολλήσω τα νέα πάνω στα παλιά, αλλά δεδομένο πως κάποια έχουν φουσκώσει με τα χρόνια (παρόλο που δεν "ανοιξαν" οι αρμοί) + οτι θα σηκωθεί η στάθμη του δαπέδου κάνα 1εκ+ ακόμη, σκέφτομαι να τα ξηλώσω.

 

Πως είναι το ορθότερο να ξεκολληθούν; κομπρεσεράκι; η παλιά τους κόλλα; πρέπει η αρχική επιφάνεια να έρθει στη αρχική της μορφή ή δεν υπάρχει θέμα αν μείνουν και λίγες κόλλες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.