Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δυναμικότητα Νομαρχιακών πτυχίων


Paul_Mix

Recommended Posts

Συνάδελφε, δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω μιας και είσαι...ειδικότερος, αλλά παίζει να έχω συμμετάσχει σε πάμπολλες δημοπρασίες χωρίς να το γνωρίζω αυτό. Και οι συνάδελφοι μου επίσης...και μου φαίνεται παράξενο, τόσοι να κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου!

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας για τον υπολογισμο της ταξης  ειναι βεβαιο οτι παει αναλογα με τον επι μερους προυπολογισμο (καθε κατηγοριας δηλαδη) και οχι τον συνολικο.

Αν π.χ ενα εργο εχει 80000 οδο 80000 οικ  (συνολο 160000) τοτε ενας εργοληπτης με πτυχια Α και στα δυο δικαιουται συμμετοχης.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

 

Και για να μην τρελλαθω δηλαδη

Γνωμ ΝΣΝ 527/99" Ο υπολογισμος των οριων για των προσδιορισμο της ταξης των πτυχιων για εργα πολλων κατηγοριων γινεται με βασει τους επι μερους προυπολογισμους καθε κατηγοριας και οχι με τον συνολικο προυπολογισμο του εργου....)"

Αρα αν εχω εργο π.χ 170000 ευρω με 85000 οικ και 85000 οδο μπορει να παει ενας με Α1 σε οικ και Α1 σε οδο (εφ οσον τα εχει και τα δυο εννοειται).Το ιδιο ισχυει κατ επεκταση και για τα νομαρχιακα.

 

για τα ΜΕΕΠ φυσικα και ισχυει οπως τα λες, εχω Α1 και εχω συμμετασχει σε διαγωνισμο με συνολικο προυπολογισμο 120.000 (ΟΙΚ 70.000 - ΟΔΟ 50.000)

ΟΜΩΣ η Τεχνικη Υπηρεσια ισχυριζεται οτι αυτο δεν ισχυει για τα Νομαρχιακα Μητρωα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε πραγματι να ισχυει αυτο για τα Νομαρχιακα Μητρωα εφ οσον δεχθουμε το σκεπτικο π.χ της παρακατω γνωμοδοτησης

 

http://www.pesede.gr/~pesede/site/UserFiles/NomarxiakaMitroaGnomodotisiGakidi.doc

 

Ομως κατι τετοιο δεν προκυπτει ευθεως απο τη νομοθεσια .Γιαυτο και προτεινα να κανει ενσταση για να υπαρξει επισημη γνωμοδοτηση.

Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι ισχυει οτι και στα ΜΕΕΠ (αυτα που εγραψα παραπανω).Η εννοια "μικρο εργο" δεν μπορει να εκτιμηθει με κριτηριο τον συνολικο προυπολογισμο.Τα υπολοιπα που επικαλειται ο Γακιδης κατα τη γνωμη μου ειναι αλχημιες (συνδεση της εννοιας "μικρο εργο" με την εννοια "προυπολογισμος" κ.λ.π Αλλωστε τι νοημα θα ειχε να επιτρεπεται η Κ/Ξ μεταξυ Νομαρχιακων Μητρωων...)

Νομιζω οτι μια διοικητικη διερευνηση με προκληση ισως και γνωμοδοτησης του ΝΣΚ θα λυσει το προβλημα (που θα γινει μονο αν υποβληθει ενσταση).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγγεγραμενος στα Νομαρχιακα Μητρωα για

ΟΙΚ 53.000

ΟΔΟ 53.000

 

Διεξαγεται διαγωνισμός προυπολογισμου 80.000, - ΟΙΚ 40.000 και ΟΔΟ 40.000

 

μπορεί να συμμετάσχει?

Ναι μπορείς να συμμετέχεις γιατί λαμβάνεις το ποσό ανά κατηγορία έργου και όχι βάσει προυπολογισμού δηλαδή εσύ μπορείς να συμμετέχεις ανά κατηγορία έργου μέχρι 53.000 ευρώ και ο προυπολογισμός είναι 40.000, € όποτε είσαι εντός του ποσού. Όπως έγινε και αναφορά απαγορεύεται οποιαδήποτε κοινοπραξία μεταξύ εταιρειών στο ΜΕΕΠ και Εμπειροτεχνικών εγγεραμενων στα Μητρώα των περιφερειακών ενοτήτων (πρώην νομαρχιακών) Γενικά να γνωρίζεις μπορείς να συμμετέχεις σε δημοπρασίες μέχρι του ποσού 53.000,00 € σε έργα προυπολογισμού υπηρεσίας συμπεριλαμβνομένου Γ.Ε. & Ο.Ε εξαιρούνται τα απρόβλεπτα και το ΦΠΑ Τέλος όσο αφορά τα Εμπειροτεχνικά απαγορεύεται οποιαδήποτε κονδύλι για αναθεώρηση Σε κάθε περ΄πιτωση θα το αναφέρει και η διακύριξη του έργου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.