Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξύλινη Κατασκευή


 
ΓΙΩΡΓΟΣ

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι, ακόμη ένα νέο μέλος! :mrgreen:

Στο θέμα μας λοιπόν, και απευθύνομαι προς τους εμπειρότερους συναδέλφους:

Σε μια μικρη πρόσφατη δουλειά εχώ να κάνω με προκατασκευασμένη ξύλινη κατασκευή (2 ορόφων (30+20τ.μ.) με στέγη), εδραζόμενης επι ελαφρώς οπλισμένης πλάκας σκυροδέματος, και πολεμάω να βρω τρόπο να την λύσω. Τα πάντα είναι από ξύλο ( υποστηλώματα, δοκοί, δάπεδα) και ο τρόπος κατασκευής έχει ως εξής: Ξύλινος σκελετός με ορθοστάτες ανά 50~60 εκ., διαδοκίδες σύνδεσης ορθοστατών ανά 50~60 εκ., δοκοί έδρασης μεσοπατώματος ανά 40~50 εκ.επί δοκού εδραζομένου στους ορθοστάτες και ου τω καθ'εξής... Η εξωτερική τοιχοποιϊα αποτελείται από μέσα προς τα έξω από: Γυψοσανίδα, ξύλινο πάνελ, τον ξύλινο σκελετό με ενδιάμεση μόνωση από διογκομένη πολυστερίνη, heraklith, πλέγμα σοβά και τέλος εξωτερικά κλασικό σοβά μπετού. ΟΥΦ.... :shock:

ΛΟΙΠΟΝ:

1) ΠΩΣ ΘΑ ΛΥΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ?

2) Έχω το STRAD. Full παρακαλώ. Έχει μέσα και ξύλινα αλλά μόνο για περιπτώσεις πέργκολας κτλ, δηλαδή γραμμωτών φορέων (τρίχες δηλαδή). Τους ρώτησα και μου είπαν να πάρω και το TIMBER που βγάζουν οι ίδιοι, γιατί με το STRAD θα βγάλω εγώ σπυριά στα δάχτυλα να περνάω δεδομένα χειρωνακτικά...Μήπως ξέρει κανένας χρήστης του STRAD κανένα πιο ευκολο και οικονομικό τρόπο?

3) Άντε και το λυσα. Οι συνδέσεις πως θα λυθούν ρε καρντάσια? Υπάρχει κανένας οικονομικός τρόπος? Αγαπητέ Χάρη, (συγχαρητήρια και για τα ωραία excel-άκια αγαπητέ) κάτι είχες αναφέρει σε ένα προηγούμενο post σου για ένα prog που υπολόγιζε συνδέσεις ξύλινων. Μήπως το'χεις πουθενά καταχωνιασμένο...?

Συγχαρητήρια σε όλους για το καλό και αγαστόν πνεύμα συνεργασίας που σας διακατέχει! Είναι πραγματικά ωραίο να μην βλέπει κανείς μηχανικούς να φωνάζουν, μαλώνουν και λοιπά όμοια, αλλά να συνεργάζονται και να μην κοιτούν αφ'υψηλού ο ένας τον άλλο...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟ

Καλώς ήρθες στο forum. Πραγματικός... σίφουνας.

 

Για συνδέσεις ξύλινων κοίταξε το πρόγραμμα της Runet WOODExpress. Για τιμές κοίτα ΕΔΩ και για να κατεβάσεις δοκιμαστική έκδοση και να δεις τι είδους συνδέσεις έχει δες ΕΔΩ.

 

Για συνδέσεις Strong-Tie της Simpson ψάξε ΕΔΩ.

 

Γενικά για ξύλινες κατασκευές κοίταξε ΕΔΩ

 

και τέλος κάνε και μια αναζήτηση στο forum να δεις τι έχει συζητηθεί σχετικά.

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω ούτε έχω ψάξει τι κάνει και τι δεν κάνει.

Αν ζητήσεις ένα demo και στο δώσουν, γιατί δεν έχω βρει για να το βάλω στο σχετικό θέμα του forum, πες το μας.

 

Το WOODexpress έχει demo και βλέπεις ακριβώς τι κάνει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε αυτό.είναι ο ευρωκώδικας για ξύλινες και μπορείς να διαστασιολογήσεις βάζοντας τα αντατικά μεγέθη κατά περίπτωση.για συνδέσεις κόψε φλέβα και ξεκίνα τον παραδοσιαό τρόπο. ;)))))

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

[email protected]

 

πάρα πολύ καλή δουλειά-πολύ χρήσιμο-συγχαρητήρια και ευχαριστίες για το link που μας έδωσες

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο zavi σε ευχαριστώ πολύ για το excel. To wood express είναι καλό πρόγραμμα και η εταιρεία τα προσέχει και τα ενημέρώνει τα προγράμματά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ΓΙΩΡΓΟ

Καλώς ήρθες στο forum. Πραγματικός... σίφουνας.

 

Για συνδέσεις ξύλινων κοίταξε το πρόγραμμα της Runet WOODExpress. Για τιμές κοίτα ΕΔΩ και για να κατεβάσεις δοκιμαστική έκδοση και να δεις τι είδους συνδέσεις έχει δες ΕΔΩ.

 

Για συνδέσεις Strong-Tie της Simpson ψάξε ΕΔΩ.

 

Γενικά για ξύλινες κατασκευές κοίταξε ΕΔΩ

 

και τέλος κάνε και μια αναζήτηση στο forum να δεις τι έχει συζητηθεί σχετικά.

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Χάρη μήπως θα μπορούσες να μου προωθήσεις κ εμένα αυτά τα excel γιατί πήγα στα downloads αλλά δεν βρίσκω κάτι... με ενδιαφέρει ο υπολογισμός συνδέσεων για ξύλινη στέγη.

 

Ευχαριστώ,

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν για ποιο excel μιλάς?

 

κατά 2ο αν τα έβρισκες στα downloads σημαίνει ότι ανακάλυψες τη μηχανή του χρόνου και επέστρεψες στο παρελθόν, τότε που χάρης και εντζινίαρ τρέχαν χέρι χέρι στα λειβάδια με τις παπαρούνες

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν για ποιο excel μιλάς?

 

κατά 2ο αν τα έβρισκες στα downloads σημαίνει ότι ανακάλυψες τη μηχανή του χρόνου και επέστρεψες στο παρελθόν, τότε που χάρης και εντζινίαρ τρέχαν χέρι χέρι στα λειβάδια με τις παπαρούνες

 

ναι οκ ίσως κατάλαβα λάθος. όπως και να χει υπάρχει κάποιο διαθέσιμο excel για υπολογισμό συνδέσεων;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.