Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με επίτοιχο λεβητα φυσικού αερίου


Curtis

Recommended Posts

  • 3 months later...

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, που παρουσιάστηκε τον τελευταίο μήνα.

Ο λέβητας είναι ο Junkers ZWC 35-3 MFA.

Κατά διαστήματα, στον ρυθμιστή θερμοκρασίας βγάζει την ένδειξη "ΑΑe", και αναβοσβήνει το φωτάκι λειτουργίας.

Ωστόσο, ο λέβητας λειτουργεί κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα και αν τον κλείσω και τον ξανανοίξω, επανέρχεται, αλλά μετά από κανένα διήμερο ξαναβγάζει την ίδια ένδειξη.

Προμηθεύτηκα και το εγχειρίδιο της συσκευής και το εγχειρίδιο εγκαταστάτη, αλλά δεν αναφέρει πουθενά την παραπάνω ένδειξη στα σφάλματα.

 

Υπάρχει καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Πάντως ο λέβητας λειτουργεί κανονικά κατά τ' άλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Να παραθέσω με τη σειρά μου ένα πρόβλημα που συναντάω πρώτη φορα σε επίτοιχο λέβητα αερίου JUNKERS ZW24-2 LH AE 23.

Με καλέσαν πρόσφατα καθώς αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το ΖΝΧ εδώ και 4 περίπου χρόνια από τότε δηλαδή που έγινε η εγκατάσταση.

Λοιπόν το πρόβλημα είναι το εξής, ανοίγοντας κάποια βρύση ΖΝΧ ξεκινάει μεν ο λέβητας κανονικά, σε περίπτωση που χρειάζεται, αλλά πέφτει η πίεση στο κύκλωμα πλήρωσης, δηλαδή ενώ είναι ρυθμισμένος ο αυτόματος πλήρωσης στο 1-1,5 bar (ο οποίος τοποθετήθηκε αργότερα για να αντιμετωπίσει ο τότε εγκαταστάτης την πτώση πίεσης που παρουσίαζε το ΖΝΧ) πηγαίνει σχεδόν στα 0 bar. Μιλώντας με την αντιπροσωπεία με καθοδήγησαν αρχικά στην τρίοδη αναμεικτική βάνα η οποία έχει καλή απόκριση και σωστή επαναφορά πατώντας τη με το χέρι και στη συνέχεια στον εναλλάκτη τον οποίο έστειλα για έλεγχο και δεν είχε πρόβλημα. Μετά από όλα αυτά έλεγξα το ΔΔ το οποίο διαπίστωσα ότι είχε πρόβλημα καθώς πατώντας τη βαλβίδα έβγαλε νερό. Το αντικατέστησα με το ίδιο και μου είπαν πως λογικά το θέμα θα λυθεί.

Το πρόβλημα παραμένει όμως, η πίεση δέν είναι καθόλου καλή στο δίκτυο όταν ανοίγουν τα ΖΝΧ καθάως και συνεχίζει να πέφτει η πίεση στο δίκτυο πλήρωσης.

Έχει κανείς ιδές τι μπορεί να έχει γίνει γιατί ο πελάτης κοντεύει να τρελαθεί τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ή κατι δεν μας λες σωστα ή υπαρχει λαθος συνδεση....

 

Ο αυτοματος πληρωσης ειναι για να γεμιζει το κλειστο κυκλωμα του εναλλακτη θερμανσης και των θερμ. Σωματων. και οχι να δινει ΖΝΧ.

 

Το ΖΝΧ δεν πρεπει να περναει μεσα απο αυτον αλλα κατευθειαν απο την ΕΥΔΑΠ ( πρεπει να υπαρχει ταφ πριν τον αυτοματο πληρωσης)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος σύνδεση πήγε και εμένα το μυαλό μου την πρώτη φορά που πήγα αλλά δε βρήκα κάτι το μεμπτό. Συγκεκριμένα υπήρχε και το εγχειρίδιο του λέβητα το διάβασα και τη βρήκα σωστή... Τώρα για ταφ πριν τον αυτόματο ποιός ο λόγος να μπεί?? Αυτό που δεν έχω ελέγξει είναι το πατάρι στο οποίο υπήρχε θερμοσίφωνο και το αφαιρέσανε κατά την εγκατάσταση καθώς τους είπαν οτι δε γίνεται να λειτουργήσει και αυτό στο ίδιο κύκλωμα.

Γνωρίζω το λόγο ύπαρξης του αυτόματου πλήρωσης αλλά ο εγκαταστάτης τους είπε οτι τον βάζει για να κρατάει πίεση στο δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινωντας απο την σωληνα της ΕΥΔΑΠ, πρεπει να υπαρχει ταφ που απο τη μια να δινει στον αυτοματο πληρωσης που δινει στα σωματα, και απο την αλλη να δινει ΖΝΧ.

 

Βρες διαγραμμα υδραυλικης συνδεσης του λεβητα και ελεγξε τις συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να έχουν μπερδέψει έτσι τα ΖΝΧ με την παροχή?? Αυτο που περνά απ το μυαλό μου είναι μήπως έχει γίνει καμία σύνδεση στο πατάρι κρύο ζεστό αντί για τάπες...

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι ο αυτ. Πληρωσης ειναι ρυθμισμενος στο 1,5 και οταν ανοιγουν ΖΝΧ η πιεση πεφτει στο 0.

 

Αυτο ακριβως συμβαινει οταν παιρνουμε ΖΝΧ απο τον αυτοματο.

 

Ο αυτοματος ειναι ενας μειωτης πιεσης που εχει πολυ μικρη παροχη, μονο για να συμπληρωνει τις μικροαπωλειες κλειστων κυκλωματων.

 

Οπως συμβαινει σε ολους τους μειωτες, οταν απαιτουμε μεγαλυτερη παροχη απο την μεγιστη ικανοτητα τους, η πιεση πεφτει στο 0.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω θα ξαναπαω ετσι κι αλλιως αυριο να το δω το κυκλωμα, αλλα μου κανει εντυπωση πως να μη γνωριζει ενας εγκαταστατης οτι θα δημιουργησει προβλημα παιρνοντας ΖΝΧ για την πληρωση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τον εγκαταστάτη. Έχω δει πολύ χειρότερα από "εγκαταστάτες" που τα ξέρουν όλα.

 

Αν δεν βγάζεις άκρη φτιάξε πρόχειρο διάγραμμα των συνδέσεων να το δούμε μαζί.

 

Ανέβασε και το σχέδιο που δίνει ο κατασκευαστής του λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.