Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για παράταση οδεύει η νομιμοποίηση αυθαιρέτων


christoller

Recommended Posts

Όσο θα υπάρχει η βεβαίωση μηχανικού για μεταβιβάσεις θα υπάρχει ένας νόμος που θα ρυθμίζει τα αυθαίρετα

 

Με τις δόσεις να δούμε τι θα κάνουνε γιατί και στους νέους δε μπορούν να δώσουν λίγες,

αλλά και δεν πρέπει να αδικήσουν τους παλιούς.. μάλλον γενική αναπροσαρμογή βλεπω.

 

Προφανέστατα θα παρει παράταση και η αποστολή σχεδίων ..

Edited by verda
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα το ότι δεν έχουν λεφτά. Αλλά αν παρατείνεται κάτι συνεχώς κανείς δεν θα το κάνει γιατί θα περιμένει την παράταση. Και αν δοθεί μία παράταση γιατί να μην δοθεί και άλλη και άλλη...και πάει λέγοντας ? Και τέλος πάντων αν δοθεί παράταση αυτή έχει νόημα να δοθεί λίγο πριν λήξει ο νόμος. Αν δοθεί τώρα ουσιαστικά τον "παγώνει".

 

 

1) Ας αυξήσουν τις δόσεις και ας τις κάνουν 100 για όλους από την στιγμή που θα ενταχθεί ο άλλος. Αυτό με τα 6μηνα καλή σκέψη αλλά δεν έπιασε.

 

2) Ας μειώσου το παράβολο που πολύ εύκολα φτάνεις το 1000ρικο. 

 

3) Για μεγάλα πρόστιμα το πρόστιμο παίρνει περισσότερες δόσεις κατ' εμε. Να μπει μία ρύθμιση αν το πρόστιμο ξεπερνάει τα 10.000 ευρώ που για εμένα είναι ένα λογικό όριο, να μπαίνουν πρόσθετες δόσεις ακόμη και σε βάθος 15ετίας (180 δόσεις) ανάλογα με το ποσό του προστίμου. Υπάρχουν αυθαίρετα που έχουν πρόστιμο 40-50.000 ευρώ. Αυτά με 100 δόσεις...δεν πληρώνονται. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να συμπεριληφθούν. Απλώς θα είναι μια παράταση έως το τέλος του χρόνου με τα ισχύοντα πρόστιμα κ.λπ. και τις ισχύουσες σήμερα δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του ΣτΕ που έκρινε τον 4178 συνταγματικό υπάρχει ή είναι ένα "αθώο λαθάκι" του δημοσιογράφου;

Η μόνη απόφαση του ΣτΕ που έχω υπόψιν μου είναι να μην αναστείλει την ισχύ του νόμου μέχρι την εκδίκαση της προσφυγής. 

Έχω χάσει κάποια εξέλιξη ή απλώς ξεκίνησαν να κελαηδούν τα παπαγαλάκια;

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του ΣτΕ που έκρινε τον 4178 συνταγματικό υπάρχει ή είναι ένα "αθώο λαθάκι" του δημοσιογράφου;

Η μόνη απόφαση του ΣτΕ που έχω υπόψιν μου είναι να μην αναστείλει την ισχύ του νόμου μέχρι την εκδίκαση της προσφυγής. 

Έχω χάσει κάποια εξέλιξη ή απλώς ξεκίνησαν να κελαηδούν τα παπαγαλάκια;

 

Ακόμα δεν έχει δημοσιευθεί......

Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως βέβαιο ότι, για όλα θα δοθεί παράταση!

Και είναι επίσης απολύτως βέβαιο ότι, αυτό το γεγονός δεν μας εξυπηρετεί!

Aκριβώς 'οπως το είπες και εννόησες ΙΑΣΟΝΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καινούριους πελάτες δεν περιμένω πέρα από αυτούς που κάνουν συμβόλαια. Το "δήλωσέ το για να το σώσεις" σήμερα έχει γίνει "μην το δηλώσεις για να σωθείς από τους φόρους". Υπάρχουν όμως αρκετοί παλιοί που έχουν ήδη μπει στο δωμάτιο του πόνου και είναι stand-by περιμένοντας την όποια τελευταία παράταση. Αυτοί αν αγχωθούν μπορεί και να περάσουν από το ταμείο πριν ανακοινωθεί το αυτονόητο. Οπότε αν γίνει γνωστή η παράταση από νωρίς όντως θα μας κάνει ζημιά. Θα προτιμούσα να δοθεί πχ τέλη Γενάρη ή έστω αρχές Φλεβάρη (όχι αργότερα γιατί θα αγχωθούμε κι εμείς).

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ολοκληρώνετε τα σχέδια ? Τι περιμένετε ? Το ΤΣΜΕΔΕ δεν πρόκειται να καταργηθεί. 

 

 

Γιατί νηστικό αρκούδι δεν χορεύει

 

Έρχεται ο άλλος με τα το αυθαίρετο και θέλει να κάνει συμβόλαια

 

Πληρώνει το παράβολο, τον συμβολαιογράφο, το ΕΝΦΙΑ αναδρομικά και εσύ παίρνεις 200€ έναντι και περιμένεις να δουλέψεις για να πάρεις 5*200 σε δύο χρόνια που θα περισσέψουν λεφτά από φόρους κτλ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.