Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επηξηγηση Sd σχετικά με φασμα EC8.Help


 
statik

Recommended Posts

Γεια σας

Απλή ερωτηση σχετικα με το διαβασμα του φασματος κατα EC8

Σε ένα πρόβλημα, υπολογιστικε η περιοδος Τ και ζητειται η μετακινηση Sd και δινεται για το  Τ που βρεθηκε :

Sd=2.5 x ag x S/q , S=1.35 , q=1, ag=0.36g .

 

To "μπερδεμα" ειναι στο ag=0.36g. Δηλαδή η επιταχυνση τελικά ειναι 0.36*9.81=3.5m/sec2

An βαλω τα νουμερα στο παραπανω Sd=2.5x0.36gx1.35/1=1.215g

Τελικά θα διαιρέσω με 9.81 οποτε sd=0.12m ?  Oπως φενεται ομως παραπάνω θα πολλαπλασιαστέι επί g .

Kατι δεν μου παει καλα. Τελικά πόσο ειναι η Sd?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα εφαρμοσεις ισοδυναμη στατική μέθοδο από ότι καταλαβαίνω.

Γνώμη μου είναι να αφήσεις την επιτάχυνση ως έχει και μετά που θα υπολογίσεις τις μάζες των ορόφων i θα είναι mi = wi / g, όπου mi, wi η μάζα και το βάρος κάθε ορόφου αντίστοιχα και θα αφήσεις έτσι το πηλίκο.

Εκεί που θα υπολογίσεις τέμνουσα βάσης θα είναι V = 1.2g x (W / g) , όπου W το συνολικό ταλαντούμενο βάρος της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

statik....αυτά που γράφεις είναι λάθος. Ξαναδέστα. Το Sd έτσι που γράφεις στον τύπο είναι σίγουρα φασματική επιτάχυνση και όχι μετακίνηση. Δεν το καταλαβαίνεις από τον τύπο ?!

 

Για να βρεις μετακίνηση διαιρείς την επιτάχυνση με το ω^2. 

Link to comment
Share on other sites

statik....αυτά που γράφεις είναι λάθος. Ξαναδέστα. Το Sd έτσι που γράφεις στον τύπο είναι σίγουρα φασματική επιτάχυνση και όχι μετακίνηση. Δεν το καταλαβαίνεις από τον τύπο ?!

 

Για να βρεις μετακίνηση διαιρείς την επιτάχυνση με το ω^2. 

Eχεις απολυτο δίκιο!

Δεν το αντιληφθηκα , με μπερδεψε ο δείκτης d στο Sd  που το θεωρησα μετακίνηση.

Εξαλου μόνο και μονο που εβγαλα  απο μόνος μου αποτελεσμα 1.215g ,είναι μονάδες του g άρα επιτάχυνση

Τhanks και sorry για το απαραδεκτο λαθος μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.