Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφαλιστική ενημερότητα προαπαιτούμενο για έγκριση-άδεια δόμησης


Recommended Posts

Δημητρη, μην επιμενεις.

 

Αν αναφέρεσαι στο dimitris GM, αυτό ακριβώς λέει ο άνθρωπος....

 

αφορα   τις υπηρεσιες του μηχανικου σε σχεση  με το  συγκεκριμενο εργο

 

οποιοδηποτε αλλο -non paper-  υπαρχει ειναι μη νομιμο

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φυσικα..."επιμενω",  αφου τα ιδια λεω ...

 

αφορα τις εισφορες για  τις υπηρεσιες  στο συγκεκριμενο ιδιωτικο εργο...

 

κι οχι "εξαμηνο"...ή "περισσοτερο"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό ισχύει ήδη στα δημόσια έργα, οπότε δεν αποκλείεται να ανανεωθεί ο νόμος και να απαιτείται ασφαλιστική ενημερότητα για κάθε εργασία μηχανικού. Το ζήτημα ίσης μεταχείρισης αντιμετωπίζεται αν αυτό ισχύσει και για τις αντίστοιχες εισφορές των τεχνολόγων. Δηλαδή, πρακτικά να σου αφαιρείται η άδεια αν δε πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για μια άδεια που εκδόθηκε στην Υ.Δομ Κορδελιού-Ευόσμου μου ζητήθηκε κανονικά ασφαλιστική ενημερότητα και την κατέθεσα.

Κανονικά όμως δεν αναφέρει πουθενά ο νόμος ότι απαιτειται για την έκδοση άδειας δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είχαν φανταστεί ότι θα υπήρχε μηχανικός με ασφαλιστικές εκρεμότητες. Τώρα που αυτό γίνεται σιγά σιγά ο κανόνας μπορεί και να σφίξουν τα πράγματα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση των συναδέλφων έχω υπόψη μου τα ακόλουθα 3  έγγραφα

Σημ: Δεν έχω τα πρωτότυπα  - ούτε έχει αναρτηθεί το τελευταίο στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ, οπότε παρακαλούνται οι συνάδελφοι από την Ξάνθη ή όποιος άλλος ξέρει να μας τα επιβεβαιώσουν 

 

Βάσει αυτών, το ΥΠΕΚΑ έχει διατυπώσει την θέση ότι πρέπει να ζητείται ασφαλιστική ενημερότητα, όχι μόνο  από/για τους Μηχανικούς ΠΕ αλλά και από/για τους συναδέλφους ΤΕ

(χωρίς πάντως από τα έγγραφα να φαίνεται η διάταξη από που προκύπτει το τελευταίο για τους ΤΕ):

1. Η ΥΔΟΜ Ξάνθης απέστειλε το έγγραφο του "Συλλόγου μηχανικών μελετητών ιδιωτικών έργων Νομού Ξάνθης" στην ΔΙΠΕΧΩ Κομοτηνής την 06-05-2014, αναφέροντας ότι ζητά ασφαλιστική ενημερότητα τόσο για τους μηχανικούς ΠΕ όσο και για τους μηχανικούς ΤΕ.

2. Η  ΔΙΠΕΧΩ Κομοτηνής προφανώς δεν βρίσκει κάτι επιλήψιμο σε αυτό (ούτε για τους μηχανικούς ΤΕ αφού δεν κάνει οποιαδήποτε αναφορά/διαφοροποίηση), και το διαβιβάζει στο ΥΠΕΚΑ την 22-05-2014. 

3.Το ΥΠΕΚΑ την 11-06-2014 και αφού λαμβάνει υπόψη και τα δύο έγγραφα (δείτε τα σχετικά) συμφωνεί, επίσης χωρίς να κάνει οποιαδήποτε διαφοροποίηση ή σχόλιο.

post-15222-0-15098800-1417193206_thumb.jpg

post-15222-0-81403500-1417193219_thumb.jpg

post-15222-0-25408900-1417193234_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To έγγραφο α' ενώ στον τίτλο μιλά για ασφαλιστική ενημερότητα, τελικά μιλάει για φορολογική ενημερότητα. τυπογραφικό λάθος?

 

Και ποιό είναι το συμπέρασμα? Χρειάζεται ή δε χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω σειρά εγγράφων δείχνει ότι πρόκειται για συζήτηση καφενείου μεταξύ υπηρεσιών με ανταλλαγή εγγράφων μόλις έχουν καθήσει το πρωί στην καρέκλα τους οι υπάλληλοι και μάλιστα χωρίς να έχουν τελειώσει τον καφέ τους ...

 

Το θέμα σαφώς είναι η ασφαλιστική ενημερότητα. Τον υπάλληλο τον απασχολούσε όμως η φορολογική γιατί την ασφαλιστική την έχει πάντα ...

Τα σχετικά και οι νόμοι που αναφέρονται στα έγγραφα αφορούν μόνο το ΤΣΜΕΔΕ και κανέναν άλλο. Που τους είδαν τους μηχανικούς ΤΕ οι ερμηνευτές των νόμων ;

 

Οι υπηρεσίες που θέλουν να εφαρμόσουν σωστά το νόμο γιατί δεν απαιτούν ασφαλιστική για όλες τις τεχνικές εκθέσεις που κατατίθενται σ' αυτές ; EEMK, 48ωρες κλπ. ...

Γιατί ο νόμος το απαιτεί. Εκτός αν δεν θεωρούνται, οπότε γιατί κατατίθενται ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.