Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφαλιστική ενημερότητα προαπαιτούμενο για έγκριση-άδεια δόμησης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου το είχα δει πρόσφατα το θέμα με την ΥΔΟΜ Καβάλας στο διαδίκτυο και μου έκανε εντύπωση γιατί προσωπικά το θεώρησα αντιδεοντολογικό,ειδικά λόγω της δεινής οικονομικής κατάστασης που βιώνει ο κλάδος.

Το όλο θέμα φαίνεται πως έχει προκύψει από έγγραφο/καταγγελία μηχανικού Τ.Ε στην ΥΔΟΜ Καβάλας & στο Δήμο Καβάλας (ως "αντίποινα" απ'ότι κατάλαβα επειδή δε δέχονταν στην υπηρεσία Καβάλας εξαρτημένα τοπογραφικά από Έργων Υποδομής & Δομικών Έργων) που απειλούσε με εισαγγελικές παρεμβάσεις για άρση νομιμότητας των οικ.αδειών που οι μελετητές τους διπλωμ.μηχανικοί δεν είχαν ασφαλιστ.ενημερότητα. Φαντάζομαι οι συνάδελφοι στην περιοχή έχουν πιο ακριβή εικόνα.

 

Πάντως όπως και να ξεκίνησε πρέπει το Υπουργείο να δώσει μια ξεκάθαρη λύση σεβόμενο την αδυναμία/ανεργία των μηχανικών και κυρίως των νέων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρη λύση σε ποιό πρόβλημα?? γιατί για το υπουργείο το πρόβλημα δεν είναι η ανεργία αλλά η μη καταβολή εισφορών!

Link to comment
Share on other sites

-εχει απολυτο δικηο ο kan62

 

- με το απο 6/5 εγγραφο η Ξανθη ρωταει αν σωστα πραττει ζητωντας ασφαλιστικη, καιτοι δεν το προβλεπει ο 4030....

 

- με το απο 22/5 εγγραφο προς το υπεκα η Κομοτηνη,  αναφερόμενη  σε  φορολογικη ενημεροτητα!!!!!!.

.. ζηταει οδηγιες λεγοντας οτι

 

ναι μεν ο 4030 δεν το ζηταει αλλά " εφόσον προβλεπεται  απο αλλες διαταξεις... να το ζηταει..."

[δλδ ρωταει να μαθει  αν  υπαρχουν  σχετικες   διατάξεις και ποιές ειναι αυτες...]

 

Η απαντηση   της ΔΟΚΚ ειναι  μνημειο  ακατανοησιας...

 

- με το απο 11/6 εγγραφο η ΔΟΚΚ  "συμφωνει" με τις αποψεις των παραπανω  εγγραφων..."

 

 πλην,...... τα παραπανω εγγραφα ηταν "ερωτηματα" τα οποία περιμεναν  "απαντησεις" ύπερθεν..

 

----------------------------------------------

...με την ασφαλιστικη ...στα δοντια....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

βασικά με το (α) συμφωνεί το οποίο δεν ήταν σκέτο ερώτημα του τύπου "να ζητάμε ή όχι?" αλλά ερώτημα του τύπου "καλά κάνουμε και ζητάμε?". συμφωνώντας λοιπόν εννοούν ότι ναι, καλά κάνετε και ζητάτε.

 

δηλαδή στις εν λόγω πολεοδομίες όποιος χρωστάει εισφορές δε μπορεί να δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτές και σε πολλές άλλες αν είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ το ξεχνάς ... ή ενημερότητα ή υπογράφει άλλος ... συνήθως το δεύτερο ...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η απαντηση   της ΔΟΚΚ ειναι  μνημειο  ακατανοησιας...

 

  

Και όχι μόνο !!!

Ελπίζω το ΤΕΕ με τον ηλεκτρονικό τρόπο έκδοσης αδειών να το λύσει και αυτό το πρόβλημα !

Θα μπορούσε να είχε προβλεφθεί στον 4030/11 μια φράση  , αλλά όλα ξεκινούν από την ¨Συντακτική ομάδα " του Νόμου.

Έχω γράψει παλαιότερα για την 'έμπειρη" συνάδελφό μας ...........................

Ο "διχασμός " πηγάζει από την πολυνομία που πολλαπλασιάζεται !

 

off topic

Σε 30 ημέρες πρέπει να είμαι έτοιμος να σας ελέγξω με τον ηλεκτρονικό  τρόπο έκδοσης αδειών ...............

χωρίς βέβαια να ξέρω "τι είναι αυτό το πράγμα"

Χάθηκε να υπάρξει μια "demo" εφαρμογή για να κάνουμε πειράματα όλοι , κ. Σπύρτζη και Σια ???

Link to comment
Share on other sites

Σε 30 ημέρες πρέπει να είμαι έτοιμος να σας ελέγξω με τον ηλεκτρονικό  τρόπο έκδοσης αδειών ...............

 

 

Απλα θα παρει παραταση.

 

 

Ελπίζω το ΤΕΕ με τον ηλεκτρονικό τρόπο έκδοσης αδειών να το λύσει και αυτό το πρόβλημα !

 

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο.

Ασε που το ΤΕΕ βασιζεται σε απαντησεις της ΔΟΚΚ οπως την παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το καθεστώς είναι ακόμα ασαφές και οι απαιτήσεις διαφέρουν όχι μόνο από υπηρεσία Δόμησης σε υπηρεσία Δόμησης αλλά και από υπάλληλο σε υπάλληλο στην ίδια Υπ.Δόμ. Εμένα τον προηγούμενο χρόνο μάλιστα στην μία Ο.Α. μου ζήτησαν μόνο ασφαλιστική ενημερότητα και στη δεύτερη που κατέθεσα που το ανέλαβε άλλος υπάλληλος μου ζήτησαν τόσο Ασφ.Ενημερότητα όσο και βεβαίωση μη οφειλής από ΤΕΕ παρόλο που βάσει νόμου απο το 12 νομίζω δεν είναι υποχρεωτικές. Έχω και εγώ την εντύπωση ότι η Ασφ.Ενημερότητα του μηχανικού που καταθέτει ήταν στη πλειοψηφία των Πολεοδομιών από καιρό προαπαιτούμενη. Θεωρώ ότι στις καλές τουλάχιστον εποχές αν δεν το ζητούσαν ότι οι υπάλληλοι κλείναν το μάτι -ευνοούσαν δηλαδή κάποιους συναδέλφους εις βάρος των υπολοίπων και ασκούσαν αθέμιτο ανταγωνισμό. Τώρα ναι υπάρχει κρίση οι εισφορές έχουν αυξηθεί παράλογα πολύ, είναι κατανοητή μία τάση για διευκόλυνση των συναδέλφων μη απαιτώντας ασφ.ενημερότητα, ωστόσο παραμένει το πρόβλημα με τους μηχανικούς 2 ταχυτήτων.

Γιατί ορισμένοι δεν θα πληρώνουν τις εισφορές μειώνοντας τη συμφωνηθείσα αμοιβή και άλλοι θα πληρώνουν και δεν θα μπορούν να τους ανταγωνιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.