Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποτύπωση όψης με γεωδαιτικό σταθμό και cad


THEOFILOS

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω αποτυπώσει την όψη ενός κτηρίου (ανοίγματα κλπ) και προσπαθώ να καταλάβω πως θα εισάγω τα σημεία στο cad  ώστε να

εμφανίζεται η όψη του κτηρίου με τον χαρακτηρισμό των σημείων  και όχι η οριζοντιογραφία.Μήπως γνωρίζει κάποιος?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν αντικαταστησεις τα Υ με Z ναι μεν ειναι η πιο ευκολη λυση αλλα εχει κινδυνους...

 

Ειδικα αν εχεις στησει το οργανο σου αριστερα-δεξια της οψης θα εχεις ''παραμορφωσεις'' μιας που εξαφανιζεις πλεον τον αξονα ''Y''

 

Η καλυτερη λυση ειναι να βρεις καποιο προγραμμα (και γω το ψαχνω) που κανει 3D τα σημεια σου ή μπορεις χειροκινητα να τοποθετησεις τα σημεια σου με βαση τα υψομετρα σου στο cad και μετα τις οριζοντιες μεταξυ τους αποστασεις...(απλα ειναι ταλαιπωρια αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις, εκτός από τις μετρήσεις σου σε ΧΥΖ,  ένα πολύ καλό κροκί. Δημιουργείς λοιπόν στο aurocad ένα αξονικό (τρισδιάστατο) περιβάλλον με τις εντολές του orbit. Αφού επιλύσεις όλα σου τα σημεία τα εισάγεις στο autocat. Μπορείς να εισάγεις τα σημεία σου και πληκτρολογόντας ΧΥΖ στο MENU και αφού έχει ενεργοποιημένει την εντολή line  να σχεδιάζεις άμεσα, πάντα όμως στο  περιβάλλον orbit. Αν χρειαστεί ρίξε μια ματιά σε κάποιο manuel.  Με οδηγό λοιπόν το κροκί συνδέεις τα σημεία σου προσεχτικά με γραμμές αφού φυσικά δημιουργήσεις τα επίπεδα. Έχεις την δυνατότητα να βλέπεις το σχέδιο σου σε 3D και να το περιστρέφεις, Συμβουλή: Δώσε, σε πρώτη φάση, στα σημεία  συν/νες με λίγα ψηφία για να μη …χαθείς.

Γράψε τη ειδικότητά σου.   

Link to comment
Share on other sites

Μετασχηματίζεις τις συντεταγμένες χ και ψ, στρέφοντας τους άξονες έτσι ώστε ο χ' να είναι παράλληλος στην όψη που θέλεις να σχεδιάσεις.

Σε ένα απλό xls κάνεις τους υπολογισμούς, ξεχνάς τα ψ' και ραπορτάρεις τα χ' και z ως χ και ψ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θεόφιλε μια απλή όψη κάντην με τον τρόπο που σου είπα 

 

τώρα αυτό που λένε οι συνάδελφοι πιο πάνω να βρεις προγραμματα, να σχεδιασεις σε 3d και άλλα τέτοια είναι....

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για "άλλο πρόγραμμα". Το orbit είναι στα tools του autocad και είναι πανεύκολα στην χρήση τους. Μπορείς και παρουσιάζεις έτσι όλες τις λεπτομέρειες δηλ εσοχές εξοχές των τοίχων κλπ. Μπορεί φυσικά να δουλέψει βάζοντας στον άξονα των Υ τα υψόμετρα (τα Ζ) των σημείων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι για τις απόψεις.Ένας συνάδελφος παλαίοτερα μου συνέστησε να κάνω κάποια αλλαγή στο ucs στο autocad αλλά δεν το κατάλαβα.

Συγνώμη γα την ειδικότητα είμαι πολ. μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Αν και παλιό post, επειδή ασχολήθηκα σήμερα και βρήκα τον τρόπο τον παραθέτω εδώ

http://www.theolt.com/web/elevation-views-in-autocad/

Το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι δεν περιστρέφει τα text των σημείων που έχω κάνει raport με το dcad. Πάντως έτσι μπορούμε να αποφύγουμε την κορδέλα και με reflectorless όργανο να σχεδιάσουμε όψεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.