Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαχείριση έργου (project management).


Recommended Posts

τι να τις κάνω τις πιστοποιήσεις ......το τελευταίο που σκεφτόμουνα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσωπικά έχω μεταπτυχιακό στο construction project management αλλά αν με ρωτήσεις που το έχω χρησιμοποιήσει πρακτικά θα σου πω πουθενά. Σε 2 μεγάλα έργα έχω δουλέψει 1 δημόσιο και 1 ιδιωτικό σαν επιβλέπων μηχανικός (το 1ο 22,000,000€ και το 2ο 12,000,000) και στο δημόσιο η λογική ήταν πως θα μειώσουμε το κόστος και στο 2ο πως θα μειώσουμε το κόστος και πως θα μπαλαμουτιάσουμε το χρονοδιάγραμμα για να ικανοποιήσουμε τον πελάτη. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό (όπως και πολλά άλλα) στην ελλάδα το μόνο που σου προσφέρει είναι να σου ανοίγει το μυαλό και να σκέφτεσαι πιο ανοιχτόμυαλα!!!!

 

 

Επίσης για να θεωρείς τον εαυτό σου project manager δεν χρειάζεσαι μόνο το χαρτί, χρειάζεσαι και............ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!!!!!!!!

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη από την μέχρι τώρα εμπειρία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.projectsmart.co.uk/docs/100-rules-for-nasa-project-managers.pdf

 

Συμπυκνωμένη γνώση. Απλή λογική. Δύσκολη η εφαρμογή τους στην πράξη, πανεύκολη στην θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δουλειά project manager στην Ελλάδα, με την πραγματική έννοια του όρου, δεν νομίζω ότι μπορεί να βρει κανείς με λιγότερα από 10 χρόνια προϋπηρεσία. Φταίει η κοινή (λανθασμένη κατά τη γνώμη μου) άποψη ότι για να διευθύνει κάποιος ένα έργο, πρέπει οπωσδήποτε να έχει βαθιά τεχνική γνώση του αντικειμένου. Στο εξωτερικό αντίθετα, αναγνωρίζεται η διαφορά μεταξύ κάποιου με ικανότητες διοίκησης και κάποιου με τεχνικές ικανότητες. Άλλωστε όπως αναφέρεται σε πολλά βιβλία project management, δεν σημαίνει πως ένας ικανός μηχανικός θα γίνει σίγουρα ικανός project manager.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει η κοινή (λανθασμένη κατά τη γνώμη μου) άποψη ότι για να διευθύνει κάποιος ένα έργο, πρέπει οπωσδήποτε να έχει βαθιά τεχνική γνώση του αντικειμένου.

 

Για να διευθύνει κάποιος ένα έργο είναι αλήθεια πως δεν χρειάζεται βαθειά τεχνική γνώση του αντικειμένου. Για να το διευθύνει καλά όμως πρέπει! Αυτό είναι σίγουρο, αλλιώς θα χάσεις γρήγορα τον έλεγχο, και θα σε κοροιδεύει ο ένας και ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Για να διευθύνει κάποιος ένα έργο είναι αλήθεια πως δεν χρειάζεται βαθειά τεχνική γνώση του αντικειμένου. Για να το διευθύνει καλά όμως πρέπει! Αυτό είναι σίγουρο, αλλιώς θα χάσεις γρήγορα τον έλεγχο, και θα σε κοροιδεύει ο ένας και ο άλλος.

 

agrafiot θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Εκτός κι αν με τον όρο διεύθυνση έργου εννοείς διεύθυνση εργοταξίου. Σε αυτή την περίπτωση, συμφωνώ 100%.

 

Ο διευθυντής έργου (project manager) όμως, διαδραματίζει ένα ρόλο πολύ διαφορετικό, τμήμα του οποίου είναι η διεύθυνση των εργοταξίων και των εργασιών γενικότερα, οπότε δικαιολογείται και ο τίτλος του διευθυντή εργοταξίου. Τις αρμοδιότητες του ρόλου του project manager συμπληρώνουν ο χρονικός προγραμματισμός των εργασιών, η παρακολούθηση και ο έλεγχος του προϋπολογισμού και του κόστους, ο συντονισμός της επικοινωνίας με όλα τα εμπλεκόμενα μέρη στο έργο όπως μέλη της ομάδας, πελάτες, προμηθευτές, κρατικούς μηχανισμούς κτλ.

 

Σαφώς και χρειάζεται γνώση του τεχνικού αντικειμένου. Κανένας δεν θα σε κοροιδέψει όμως αν όταν υπάρξει ένα θέμα, απευθυνθείς στον υπεύθυνο μηχανικό για να σου παράσχει τις απαντήσεις που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τριαντάφυλλε, γνωρίζω καλά όπως και εσύ τι εστί project manager. Κατέχω το θεωρητικό υπόβαθρο καθώς το Μάστερ μου ήταν "International Construction Management & Engineering", στο πανεπιστήμιο του Leeds (κορυφαίο στο αντικείμενο όταν αποφοίτησα, με Nigel Smith και Steven Male στην σύνθεση των διδασκόντων για όσους ξέρουν από τον χώρο).

 

Βέβαια αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα. Χωρίς εμπειρία είναι κενοτάφιο.

Πώς μπορείς να κάνεις χρονικό προγραμματισμό αν δεν κατέχεις το αντικείμενο? Πώς θα υπολογίσεις π.χ πόσα Kg σιδηρό οπλισμό μπορεί να τοποθετήσει ένας σιδεράς σε μια μέρα σε δοκούς, ή τοιχία ή οροφή σήραγγας ή πύργο ψύξης?

Πώς μπορείς να κάνεις risk management αν δεν ξέρεις εις βάθος το αντικείμενο για να εντοπίσεις συγκεκιμένα ρίσκα, κινδύνους ή opportunities και πώς να τα αντιμετωπίσεις / εκμεταλλευτείς?

Πώς μπορείς να κάνεις value engineering αν δεν γνωρίζεις σε λεπτομέρεια τι αξία προσθέτει ή αφαιρεί μια εργασία ή μια διαδικασία από ένα έργο?

Πώς μπορείς να κάνεις συντονισμό επικοινωνίας και conflict management μεταξύ διαφορετικών εργολάβων ή design teams αν δεν ξέρεις το αντικείμενο σε βάθος ώστε να δίνεις τελικά την λύση?

 

Σαν project manager πρέπει να στέκεσαι ψηλότερα από όλους. Rise above the rest όπως λέμε στα ελληνικά! Για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να το κατέχεις στην πράξη, όχι επειδή κάποιος σε όρισε ή ορίστηκε διαχειριστής του έργου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πολύ καλά το βεληνεκές του πανεπιστημίου στο οποίο έκανες το μεταπτυχιακό σου καθώς και την αξία του ίδιου του μεταπτυχιακού, αν και δεν είμαι Πολιτικός μηχανικός. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες και σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να αφήσω να εννοηθεί ότι η πρακτική γνώση του αντικειμένου και η εμπειρία πάνω σʼ αυτό δεν είναι πολύτιμη. Κάθε άλλο. Ένας project manager με εμπειρία στο εργοτάξιο ή στο εργαστήριο (ανάλογα με το αντικείμενο) έχει ένα «εργαλείο» παραπάνω.

 

Παρολαυτά, γενικεύοντας τον όρο και περιλαμβάνοντας υπό την «ομπρέλα» project οποιοδήποτε έργο κι όχι μόνο κατασκευαστικά έργα πολιτικής μηχανικής, διαφωνώ με τη θέση ότι ο project manager πρέπει να έχει βαθιά γνώση του αντικειμένου για να είναι επιτυχημένος. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα είχε νόημα η ύπαρξη μεταπτυχιακών προγραμμάτων στο project management, όπου γίνονται δεκτοί απόφοιτοι οποιασδήποτε σχολής και όπου οι συμμετέχοντες διδάσκονται τον τρόπο να διοικούν έργα οποιασδήποτε φύσης, ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού υποβάθρου.

 

Έχω δει πολιτικούς μηχανικούς να διευθύνουν με μεγάλη επιτυχία έργα ανάπτυξης και εγκατάστασης ηλεκτρονικών συστημάτων σε αεροσκάφη. Μηχανολόγους μηχανικούς να διευθύνουν έργα εφαρμογής καινούριας εμπορικής προώθησης προϊόντος. Οικονομολόγους να προΐστανται ομάδων ανάπτυξης λογισμικού. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο project manager είναι βασικό να ξέρει να «διαβάζει» καταστάσεις και ανθρώπους, να έχει πολύ καλή αντίληψη οικονομικής διαχείρισης και κατανόηση των χαρακτηριστικών του προϊόντος ή της υπηρεσίας που έχει ως σκοπό να προσφέρει.

 

Είμαι σίγουρος ότι εσύ με την εμπειρία σου και τις γνώσεις σου πάνω στην κατασκευή ενός κτιρίου θα διηύθυνες με επιτυχία την σχεδίαση και εγκατάσταση ενός ηλεκτρονικού σιδηροδρομικού συστήματος. Επειδή γνωρίζεις την δυναμική του έργου και τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να συντονίζονται οι διάφορες δραστηριότητες.

 

Βέβαια, για να κλείσω αυτό το υπερβολικά μακροσκελές post, πρέπει να υπογραμμίσω πως όλα τα παραπάνω αναφέρονται σε ένα οργανωμένο περιβάλλον project management όπου τα διάφορα project teams οργανώνονται και στελεχώνονται διατμηματικά και το κάθε μέλος έχει ξεκάθαρες ευθύνες και αρμοδιότητες. Διαφορετικά είναι απλά έννοιες μη εφαρμόσιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

είμαι φοιτητής πολιτικός μηχανικός και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να κάνω μεταπτυχιακές σπουδές στο construction management.Θα ήθελα να μου πεί κάποιος που έχει τις ανάλογες σπουδές αλλά και κάποια εργασιακή εμπειρία στο χώρο ποιές ακριβώς είναι οι αρμοδιότητες ενός construction-project manager.Συγκεκριμένα, ένας construction manager είναι συνεχώς στο εργοτάξιο ή δουλεύει στο γραφείο και απλά περνά απο το εργοτάξιο ανα τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να διαπιστώσει την πορεία των εργασιών και να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στον προγραμματισμό του έργου?Η επαφή με το εργοτάξιο είναι σημαντική παράμετρος για μένα μιας και δεν είναι και η καλύτερη μου!!

Επίσης θα παρακαλούσα να μου πέιτε ποια masters σε construction management θεωρούνται καλύτερα σε Αγγλία(κατα προτίμηση Λονδίνο) και Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι δεν έχεις καταλάβει τι είναι construction management.

 

Η επαφή με το εργοτάξιο είναι σημαντική παράμετρος για μένα μιας και δεν είναι και η καλύτερη μου!!

 

Αστο!!!! είναι ο πρώτος που παθαίνει έλκος, γράφει 3000 λεπτά τηλέφωνο, οταν οι άλλοι σταματάνε και πάνε σπίτι αυτός συνεχίζει !!! Χρειάζεται να έχει και managerial ικανότητες, να μην κάνει φίλους, κλπ.

 

Χρειάζεσαι εμπειρία σε όλα τα στάδια απο την μελέτη μέχρι την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.