Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνολο δικαιολογητικών άδειας έγκρισης και δόμησης


Recommended Posts

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, ερώτηση σχετικά με την εγγυητική επιστολή για το ΣΔΑ. Το έργο που έχω σκοπό να πληρώσω εγγυητική είναι σε άλλο Δήμο από αυτόν που εκδίδω την άδεια. Υπέρ ποίου Δήμου θα πληρωθεί το ποσό της εγγυητικής? Ευχαριστώ.

Edited by mintzax
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2017 at 11:30 ΜΜ, dimitris GM said:

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2017 at 5:02 ΜΜ, Nasia said:

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να πάρω πρωτόκολλο για πληρότητα άδειας κατεδάφισης χωρίς να έχω λάβει ακόμη την απαιτούμενη έγκριση από την αρχαιολογία αλλά έχοντας μόνο τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης στην αρχαιολογία. Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να με καλύπτει σ' αυτή την περίπτωση; Ζητώ την απάντησή σας διότι επείγει να πάρω τον αριθμό πρωτοκόλλου κατάθεσης φακέλου.

Άρθρο 10 ν.3028/2002 - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ

4.   Για κάθε εργασία, επέμβαση ή αλλαγή χρήσης σε ακίνητα μνημεία, ακόμη και αν δεν επέρχεται κάποια από τις συνέπειες της παραγράφου 1 σε αυτά, απαιτείται έγκριση που χορηγείται με απόφαση του Υπουργού Πολιτισμού ύστερα από γνώμη του Συμβουλίου.

...

6.   Στις περιπτώσεις που απαιτείται έγκριση σύμφωνα με τις προηγούμενες παραγράφους, αυτή προηγείται από τις άδειες άλλων αρχών που αφορούν την επιχείρηση ή την εκτέλεση του έργου ή της εργασίας και τα στοιχεία της αναγράφονται με ποινή ακυρότητας στις άδειες αυτές. Η έγκριση χορηγείται μέσα σε τρεις (3) μήνες από την υποβολή της σχετικής αίτησης.

 

Άρθρο 11

4.             Οι διατάξεις των παραγράφων 1 έως 6 του άρθρου 10 εφαρμόζονται αναλόγως και για τους αρχαιολογικούς χώρους.
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2018 at 11:42 ΠΜ, dimitris GM said:

 

Ευχαριστώ. Μια ερώτηση ακόμα, Έκανα τη πληρωμή στο Παρακαταθηκων και Δανείων. 

Στο τμήμα που έχω κυκλώσει στη φωτοτυπία που επισυνάπτω δεν θα έπρεπε να γράφει Α.Α.Ν.Ε.Λ.?

 

ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ_Page_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οπως βλεπω το θεμα χρειαζεται καποιες διορθωσεις (δεν απαιτειται εισφορα ΤΕΕ), μου εχει ζητηθει πειθαρχικο ΤΕΕ απο μερικες ΥΔΟΜ και προσφατα μου ζητηθηκε ΥΔ περι μη κωλυματος υπογραφης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 18/5/2017 at 5:16 ΜΜ, Αλέξανδρος said:

Σε νομιμοποίηση πως θα συντάξετε ΜΕΑ;;;;; Από ποια διαδικασία προβλέπονται αυτά;;;;; Σε υφιστάμενο μόνο ενεργειακή επιθεώρηση μπορείς να κάνεις και δεν απαιτείται για τη νομιμοποίηση!!!!!

Πολύ ετεροχρονισμένα αλλά...δεν έχεις πάρε-δώσε με Υ.ΔΟΜ Αγ. Παρασκευής, έτσι; 😆

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Occultist said:

Πολύ ετεροχρονισμένα αλλά...δεν έχεις πάρε-δώσε με Υ.ΔΟΜ Αγ. Παρασκευής, έτσι; 😆

Μόνο με τα δικά μας τα ζουλάπια (Γιάννενα, γενικά Ήπειρος και Λευκάδα)!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Αλέξανδρος said:

Μόνο με τα δικά μας τα ζουλάπια (Γιάννενα, γενικά Ήπειρος και Λευκάδα)!!!!

Α, εδώ, έχει και μερικές Υ.ΔΟΜ. που είναι πάνω από το Νόμο, να ξέρεις...Αυτό που λες για την Άδεια Νομιμοποίησης, μου το έχουν ζητήσει στη Βόρειου Τομέα Αθηνών και έστειλα το Μηχανολόγο να βγάλει άκρη από εκεί και πέρα (ΔΕΝ έβγαλε - κάναμε Μ.Ε.Α. για Άδεια Νομιμοποίησης...), γιατί κόντευα να σαλέψω τελείως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.