Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό εκπαιδευτηρίου μετά το 89


deathlok

Recommended Posts

Καλησπέρα, σε κτίριο που έχει αναγερθεί μετά το 89 ως κτίριο γραφείων και τώρα θα γίνει ο δεύτερος όροφος φροντιστήριο πάω με το άρθρο 7 όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το άρθρο 7 λέει για θεωρητικό πληθυσμό από 50-200 από 201-500 κτλ....θέλω δύο πόρτες κτλ

 

Από 50 και κάτω έχει βγει καμία διευκρινιστική;

 

Προφανώς και δεν έχω δύο εξόδους διαφυγής αφού μιλάμε για μικρό κτίριο 70 τ.μ. μεικτό εμβαδό με τρεις αίθουσες και θεωρητικό πληθυσμό 21 άτομα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. είναι λίγο οξύμωρο τα υφιστάμενα με τις αποκλίσεις να ζητάνε ότι θέλουν και στα νεόδμητα που ΔΕΝ έχουν όμως φτιαχτεί με αυτή την χρήση από την αρχή να μην μπορείς να ζητήσεις τπτ. (αφού στην τελική και αυτά για την χρήση που τα θες υφιστάμενα είναι :P:P τα λέω λίγο όπως με βολεύουν :P )

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ρωτήσεις τη ΠΥ αν επιτρέπει κανεις φροντηστήριο το 2ο όροφο χωρίς αλλαγή χρήσης!.... Δύσκολο το βλέπω !

 

Όλα τα άλλα που γράφεις παρακάτω έπονται !

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και μου είπαν αλλαγή χρήσης δεν θέλουν θέλουν μόνο παθητική ενεργητικη. Όταν τους είπα πως η παθητική δεν βγαίνει μου απάντησαν πως αυτούς δεν τους πειράζει γιατί εγκρινουν μόνο την ενεργητικη.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει μηχανικός που να το θεωρεί λογικό αυτό.

 

Το κακό είναι ότι το ανελαβα αλλά τώρα που κάνω τις μελέτες δεν μπορώ να το χωνεψω με τπτ το πόσο λάθος είναι.

 

Η αλλαγή χρήσης εφόσον δεν μπορώ να βάλω δεύτερο κλιμακοστασιο δεν βλέπω να μου άλλαζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σύνολο πληθυσμού φροντιστηρίου μέσης εκπαίδευσης: [  56  ] άτομα.

 

2 έξοδοι προς κλιμακοστάσιο 1ου ορόφου  πλάτους 1,10 m και ύψους 2,20 m έκαστη προς 1 τελική έξοδο ισογείου πλάτους 1,20 m και ύψους 2,20 m. Επιτρέπεται μία τελική έξοδος κινδύνου σύμφωνα με την παράγραφο 2.1.3 του άρθρου 7 του Π.Δ. 71/88.

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 7 του ΠΔ 71/88 παρ.2.1.3. λέει ότι για 50-200 άτομα απαιτούνται 2 εξόδοι.

ή θα δείξεις 49 άτομα με κάποιο τρόπο ή θα επικοινωνήσεις με την Π.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε κτίριο που έχει αναγερθεί μετά το 89 ως κτίριο γραφείων και τώρα θα γίνει ο δεύτερος όροφος φροντιστήριο πάω με το άρθρο 7 όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το άρθρο 7 λέει για θεωρητικό πληθυσμό από 50-200 από 201-500 κτλ....θέλω δύο πόρτες κτλ

 

Από 50 και κάτω έχει βγει καμία διευκρινιστική;

 

Προφανώς και δεν έχω δύο εξόδους διαφυγής αφού μιλάμε για μικρό κτίριο 70 τ.μ. μεικτό εμβαδό με τρεις αίθουσες και θεωρητικό πληθυσμό 21 άτομα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. είναι λίγο οξύμωρο τα υφιστάμενα με τις αποκλίσεις να ζητάνε ότι θέλουν και στα νεόδμητα που ΔΕΝ έχουν όμως φτιαχτεί με αυτή την χρήση από την αρχή να μην μπορείς να ζητήσεις τπτ. (αφού στην τελική και αυτά για την χρήση που τα θες υφιστάμενα είναι :P:P τα λέω λίγο όπως με βολεύουν :P )

 

 

 Για χώρο συνάθροισης κοινού κάτω απο 50 άτομα , γίνεται απλά μια αίτηση απο τον ιδιοκτήτη - Υπεύθυνο μηχανικό ενεργητικής πυροπροστασίας  προς την Π.Υ. για χορήγηση πιστοποιητικού πυροπροστασίας ύστερα από αυτοψία από τις Π.Υ. συντάσσοντας έκθεση επιθεώρησης και υποδεικνύοντας τα απαραίτητα μέτρα μέσα πυροπροστασίας.

 

Επι πλέον θα πρπει στην αίτηση που καταθέτεις στην Π.Υ. για έκθεση αυτοψίας θα πρέπει να καταθέσεις:

α)2 φορές τα σχέδια ενεργητικής

β)την Παθητική (το αναφέρει και απαιτείται Αρ. Πρωτ. 39112 Φ.701.2/1998 - Κωδικοποίηση ερμηνευτικών – διευκρινιστικών διαταγών επί εφαρμογής του π.δ. 71/1988)

γ)μια Τεχνική έκθεση δική σου που να αναφέρει ότι τοποθετείς 2 πυροσβεστήρες κ μια Π.Φ. καθώς και τον θεωρητικό αριθμό ατόμων.

 

Για πιο γρήγορη εξυπηρέτηση απο την Π.Υ. τους συντάσσω εγώ την έκθεση επιθεώρησης (είναι το έντυπο της ενεργητικής απλά με τον τίτλο  εκθεση αυτοψίας).

 

Για κάτω απο 50 άτομα απαιτούνται: 1 έξοδος κινδύνου, 1 Π.Φ. ,2 πυροσβεστήρες Pa 6Kgr και σήμανση εξόδου κινδύνου και φωτιστικά ασφαλείας.

Δεν απαιτείται κομβίον αναγγελίας πυρκαγιάς.

 

 

ΕΝΤΥΠΟ ΕΚΘΕΣΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

 

http://www.michanikos.gr/files/file/115-%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

 

Σε ενδιαφέρει το άρθρο 10 , παράγραφος 10.1 έως και 10.7

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/39112_94.1307008130921.pdf

 

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=1602&item_id=8947

Edited by jimevi13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω αντίστοιχη περίπτωση, κτίριο μετά το 89 με χρήση γραφείων.

ο Α όροφος έχει βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης σε φροντιστήριο και τώρα θέλουν να βγάλουν για τον Β όροφο άδεια αλλαγής χρήσης σε φροντιστήριο

κάθε όροφος έχει πληθυσμό 40 άτομα, στη μελέτη της παθητικής όμως δεν πρέπει να προστεθούν οι πληθυσμοί, 40+40=80 άτομα?

αν δεν υπάρχει χώρος για 2ο κλιμ/σιο δηλαδή δεν βγαίνει η άδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

Έχω το εξής θέμα :

Σε υφιστάμενο κτήριο(τριώροφο) με άδεια 1998 και αναθεώρηση το 2000, πλήρη κάλυψη οικοπέδου(προέρχεται από ανακατασκευή σεισμοπλήκτου) χρειάζομαι 2 εξόδους διαφυγής σε διαφορετικές κατευθύνσεις. Επίσης στην μία πλευρά εφάπτεται με ανοιχτό ιδιωτικό πάρκινγκ.

1) Αν όντως ως υφιστάμενο(και ασ είναι μετά το 1989) μπορεί να έχει αποκκλίσεις

2) Αν όντως ισχύει βάσει δυναμικότητας(150,00 άτομα ανά βάρδια) ότι χρειάζονται δύο εξοδοι διαφυγής σε δύο διαφορετικές κατευθύνσεις.

3) Πόση δυναμικότητα μπορεί να έχει(οριακά προς τα πάνω) ώστε να έχει μία έξοδο διαφυγής.
4) Αν βάσει κάτοψης χώρου ισογείου(38,00 Χ 10,00 ) μπορούμε να ορίσουμε εσωτερικά έναν χώρο(μέγεθος - διαστάσεις) ώστε ανοίγοντας τα αδιαφώτιστα στο δώμα να θεωρηθεί ανοιχτός και να μπορεί να έχει έξοδο ώστε να καλύπτονται το 1/3 της απόστασης με δύο εξόδους στην ίδια πλευρά
5) Έστω (στην έσχατη περίπτωση) αποφασίσουμε να ανοίξουμε πόρτα προς το πάρκινγκ. Για να την δεχτούν από την Πολεοδομία πρέπει να προσκομίσουμε κάποια σύμβαση με τον δίπλα, πρέπει να καλύπτει κάποιες προυποθέσεις?ή απλά την δείχνουμε στα σχέδια την κάνει στην κατασκευή και τέλος.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.