Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση λέβητα Αερίου σε εσωτερικό χώρο


vlasis13

Recommended Posts

 Η μελέτη έχει εγκριθεί Πολύ μ@κακας πρέπει να έιναι ο συνάδελφος που ενέκρινε το λέβητα μέσα στο υπνοδωμάτιο, ανεξάρτητα αν δεν απαγορεύεται απο τον κανονισμό !!!!. Εκτός και αν δεν έγραφες στο σχέδιο τη χρήση του χώρου ως υπνοδωμάτιο !), κατασκευή δεν έχει γίνει ακόμη....

.................................................

Εκεί λοιπόν προέκυψε η εύλογή μου απορία. Είναι δυνατόν να μην διαχωρίζεται από τον κανονισμό η χρήση του χώρου; Προφανώς και δεν είναι το ίδιο να πρόκειται για ένα υπνοδωμάτιο, ή να πρόκειται για μια κουζίνα....

 

Τι να πω ? Πέφτω απ' τα σύννεφα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ? Πέφτω απ' τα σύννεφα !!!!

Για να μην παρεξηγηθώ και να μην κατηγορήσω άδικα, εκ παραδρομής, βλέποντας τώρα το αντίγραφο της μελέτης,  γράφω δωμάτιο και οχι υπνοδωμάτιο. Βέβαια η λέξη δωμάτιο δεν απέχει πολύ από τη λέξη υπνοδωμάτιο, δεν δήλωσα ουτε αποθήκη, ούτε κενό χώρο... Εννοείται στην τεχνική έκθεση θα το χαρακτηρίσω  υπνοδωμάτιο, ενώ θα τους το τονίσω και πριν έρθουν για τον έλεγχο, ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργεις για να είναι 100% ασφαλές. Υπάρχει ελάχιστος χώρος στο μπαλκόνι, χωράει μεν ο λέβητας, απλά προεξέχει λίγο και θα δυσκολεύει τη συντήρηση. Επειδη όμως πρόκειται για ανώγειο, θα ζητήσω τροποποιητική και άδεια να τοποθετηθεί εκεί. Προτιμότερο είναι να γίνεται η συντήρηση με κάποια δυσκολία, παρά να τοποθέτηθει λέβητας στο υπνοδωμάτιο, κι ας έχει όλα τα προαπαιτούμενα. Και ποιος μου λέει οτι δεν θ αλλάξει κάποια στιγμή ενοικιαστής και κλείσει το μόνιμο άνοιγμα επειδή κρυώνει. Ευθύνη μηχανικού μπορέι να μην υπάρχει τότε μεν, αλλά ένας υπέυθυνος μηχανικός πρέπει να τα λάβει όλα υπόψην του... Χίλιες φορές να μην γίνει ποτέ η κατασκευή, παρά να γίνει κάτι επικίνδυνο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 ...... αλλά ένας υπέυθυνος μηχανικός πρέπει να τα λάβει όλα υπόψην του...

 

Γι' αυτό και μόνο ... +1

 

Σωστός συνάδελφε !

Link to comment
Share on other sites

από κώδικα πρακτικής της ΕΠΑ για ΕΕΝΟ σελ 16 απαγορεύεται η εγκατάσταση της συσκευής σε  υπνοδωμάτιο.

 

 

Kodikes_Praktikis(1).pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

από κώδικα πρακτικής της ΕΠΑ για ΕΕΝΟ σελ 16 απαγορεύεται η εγκατάσταση της συσκευής σε  υπνοδωμάτιο.

 

Ευχαριστώ πολυ! Επομένως ή θα τοποθετηθεί σε άλλο χώρο, η θα τοποθετηθεί στο μπαλκόνι!

Link to comment
Share on other sites

Ο κώδικας πρακτικής περιλαμβάνει πρόσθετες απαιτήσεις της ΕΠΑ Αττικής, που μπορούσε να θέσει με βάση τον προηγούμενο κανονισμό (που αφορά εγκαταστάσεις ως 1bar - ΦΕΚ963). Οι εγκαταστάσεις των 25mbar εμπίπτουν στις διατάξεις του κανονισμού για ως 500mbar (ΦΕΚ 976) ο οποίος δεν προβλέπει ότι η ΕΠΑ μπορεί να θέσει πρόσθετες απαιτήσεις.
 

Πολύ μ@κακας πρέπει να έιναι ο συνάδελφος που ενέκρινε το λέβητα μέσα στο υπνοδωμάτιο, ανεξάρτητα αν δεν απαγορεύεται απο τον κανονισμό !!!!.

 

Δεν ήταν στο χέρι του. Τζάμπα το μπινελίκι

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από δική μου εμπειρία την προηγούμενη εβδομάδα ρώταγα κάτι επίμονα από που προβλέπεται και μου είπε πως η ΕΠΑ έχει δικαίωμα να ζητά κατά την κρίση της πρόσθετα μέτρα....

 

Από την στιγμή που ΔΕΝ γράφει υπνοδωμάτιο εγώ δεν θα το κατασκέυαζα γιατί αν στο κόψουν στην αυτοψία θα πατήσουν ότι έχει γράψει δωμάτιο (και θα έχουν και ένα δίκιο) και άντε να εξηγήσεις αν ανεξήγητα μετά.

Link to comment
Share on other sites

... μου είπε πως η ΕΠΑ έχει δικαίωμα να ζητά κατά την κρίση της πρόσθετα μέτρα

 

Δεν ισχύει αυτό πλέον. Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Απο ενημερωτικό της ΕΠΑ που υπάρχει στην σελίδα της, κάνει αναφορά ότι απορέει απο το νέο ΦΕΚ (κάτι το οποίο στο ΦΕΚ δεν το βρήκα)

 

 

 

post-97-0-79850100-1418392875_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μα το λέει ...η ΕΠΑ αττικής επιτρέπει...

Άρα δεν προκύπτει από το ΦΕΚ.

Το θέμα είναι από που προκύπτει ότι πρέπει να επιτρέψει η ΕΠΑ Αττικής... :confused:

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.