Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πως ακριβώς κάνουν εξοικονόμηση οι ψηφιακοί θερμοστάτες χώρου;


EvanSarris

Recommended Posts

Έχω ένα σύστημα καλοριφέρ αερίου (3 αυτονομίες - προς το παρόν δουλεύει μόνο 1 διαμέρισμα) χωρίς αντιστάθμιση και με λέβητα κανονικό (όχι συμπυκνωμάτων).

 

Οι θερμοστάτες (και του διαμερίσματος που λειτουργεί) είναι αναλογικοί (JES όπως και ο πίνακας αυτονομίας). 

Λέω να βάλω ψηφιακό (PID) αλλά γιατί η τήρηση της θερμοκρασίας χώρου σε στενότερα όρια συνεπάγεται οικονομία (25% διαφημίζεται)???

Link to comment
Share on other sites

η τήρηση της θερμοκρασίας χώρου σε στενότερα όρια συνεπάγεται οικονομία (25% διαφημίζεται)???

μη  γράφεται τέτοια πράγματα   εδω μέσα ρε  παιδιά :shock: , θα μας πάρουν  με τις πέτρες

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΑΙ λέμε...

 

Πάντως αν κάνει οικονομία πώς και γιατί την κάνει;;;

 

Δηλαδή αν με εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμούς, σε ένα συγκεκριμένο χώρο έχω 20 βαθμούς μέση θερμοκρασία, με ένα μηχανικό θερμοστάτη (διμεταλικό) έχω ας πούμε διακύμανση από 18-22 βαθμούς. Αν βάλω ακριβείας ψηφιακό, έστω ότι επιτυγχάνω μικρότερη διακύμανση 19,5 - 20,5 βαθμούς. Γιατί έχω οικονομία; Οι απώλειες εξαρτώνται μόνο από την μέση θερμοκρασιακή διαφορά, δηλ. την μέση εσωτερική θερμοκρασία μείον την εξωτερική θερμοκρασία. Και με το να είναι PID (Proportional Integral Derivative) o θερμοστάτης τι αλλάζει σε αυτό;

 

Υποψιάζομαι ότι ο μόνος λόγος που έχω οικονομία είναι ότι με τη μεγάλη διακύμανση 18-22 βαθμούς ο μέσος άνθρωπος απλά ενοχλείται με την ελάχιστη, οπότε ανεβάζει το θερμοστάτη στους 22 και έχει μεγαλύτερη μέση θερμοκρασία, άρα μεγαλύτερες απώλειες. Κάνω λάθος;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό εδώ: Ψηφιακοί θερμοστάτες αυτόνομης θέρμανσης
και αυτό εδώ: Θέρμανση με συνεχή ή διακοπτόμενη λειτουργία ?

 

Νομίζω ότι καλύπτουν επαρκώς το θέμα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καλύπτουν (ιδίως ο πρώτος σύνδεσμος) και νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά στις δικές σου απόψεις, ενώ ορισμένων μηχανολόγων είναι απλά λάθος... 

 

Εκτός από τις δικές σου απόψεις, θεωρώ σημαντικά τα εξής που ειπώθηκαν:

 

1. Η απόκλιση 1-2 βαθμών στον θερμοστάτη δημιουργεί πράγματι συναίσθημα ψύχρας και ανεβάζουμε το θερμοστάτη --> αυξημένη κατανάλωση.

2. Όταν ο θάλαμος καύσης δεν έχει σταθερή (υψηλή) θερμοκρασία ο λέβητας δεν έχει καλή απόδοση -->αυξημένη κατανάλωση.

 

Το θέμα είναι ότι βάζουνε ένα σωρό αυτοματισμούς (θερμοστάτες χώρου-κυκλοφορητή-λέβητα-αντιστάθμισης, αντισταθμίσεις, θερμοστατικούς διακόπτες σωμάτων κλπ) και ένας Θεός ξέρει τι κάνουν όλα αυτά σαν ενιαίο σύστημα. 
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι ο μόνος λόγος που έχω οικονομία είναι ότι με τη μεγάλη διακύμανση 18-22 βαθμούς ο μέσος άνθρωπος απλά ενοχλείται με την ελάχιστη, οπότε ανεβάζει το θερμοστάτη στους 22 και έχει μεγαλύτερη μέση θερμοκρασία, άρα μεγαλύτερες απώλειες. Κάνω λάθος;

Ναι,  εδώ έχεις δίκιο. επίσης, το διμεταλλικό θερμικό στοιχείο σε έναν μηχανικό θερμοστάτη χαλαρώνει μετά από μερικά χρόνια κ ανεβάζει το Δτ του 6 ή κ περισσότερους βαθμούς , πάντως ο ψηφιακός σου κάνει μια σχετικοί οικονομία λόγο των προγραμμάτων ενεργοποίησης που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά τον πρωταρχικό ρόλο παίζει η μόνωση

Έχεις δίκιο αλλά γιαυτό δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ίσως κάποια στιγμή τα κουφώματα. 

Το "εξοικονομείν κατ' οίκον" είναι για περιοχές με τιμή ζώνης <2100€/μ2....

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να γνωρίζω ότι ο ψηφιακός θερμοστάτης είναι το κερασάκι. Αυτό που λες σωστό ότι "δεν μπορείς να βάλεις καλύτερα κουφώματα", όμως αν έβρισκες 1 - 2 που να πονάει το ακίνητο, όπως Βορινή πόρτα με κακό τύπο κουφώματος, θα μπορούσες πιο αποτελεσματικά να μονώσεις το ακίνητο, με αρκετά καλό ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η συντήρηση των κουφωμάτων βοηθά......φυσικά άγνωστη πρακτική λες και τα εξαρτήματα είναι για πάντα  ...γιατί μειώνεις αρκετά την διείσδυση του αέρα

 

επίσης στην περιοχή σου θα κοίταγα για τις υγρασίες

και εκτός αυτά που αναφέρει arche  μήπως σου έρχεται πιο οικονομικά να θερμομονώσεις τον βορινό τοίχο

σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω πόσο παλιά είναι τα κουφωματά σου , μονά-διιπλά τζάμια

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.