Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πως ακριβώς κάνουν εξοικονόμηση οι ψηφιακοί θερμοστάτες χώρου;


EvanSarris

Recommended Posts

Ακόμα και η συντήρηση των κουφωμάτων βοηθά......φυσικά άγνωστη πρακτική λες και τα εξαρτήματα είναι για πάντα  ...γιατί μειώνεις αρκετά την διείσδυση του αέρα

 

επίσης στην περιοχή σου θα κοίταγα για τις υγρασίες

και εκτός αυτά που αναφέρει arche  μήπως σου έρχεται πιο οικονομικά να θερμομονώσεις τον βορινό τοίχο

σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω πόσο παλιά είναι τα κουφωματά σου , μονά-διιπλά τζάμια

Από υγρασία δεν έξω πρόβλημα.

Οι βορεινές μπαλκονόπορτες (σαλόνι) είναι ξύλινες (με μηχανισμό που σφραγίζει) με διπλά τζάμια.

Οι νότιες (υπνοδωμάτια) είναι απλά ξύλινα παλιά κουφώματα με μονά τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να γνωρίζω ότι ο ψηφιακός θερμοστάτης είναι το κερασάκι. Αυτό που λες σωστό ότι "δεν μπορείς να βάλεις καλύτερα κουφώματα", όμως αν έβρισκες 1 - 2 που να πονάει το ακίνητο, όπως Βορινή πόρτα με κακό τύπο κουφώματος, θα μπορούσες πιο αποτελεσματικά να μονώσεις το ακίνητο, με αρκετά καλό ποσοστό.

Μα συμφωνώ απόλυτα για το ότι ο ψηφιακός θερμοστάτης είναι το κερασάκι.

Μάλιστα έχω και αμφιβολίες αν θα φέρει βελτίωση - θα τον βάλω εφόσον εξετάσω τον αυτοματισμό του όλου συστήματος συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.