Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

αλλαγη θέσης εισόδου πολυκατοικίας


Recommended Posts

Όλοι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων μιας πολυκατοικίας με Ο.Α. του 2006 συναινούν στο να αλλάξει θέση η εξώπορτα της πολυκατοικίας. Στο σκαρίφημα φαίνεται με άσπρο η θέση της πόρτας τώρα, και με κόκκινο όπως θέλουν να γίνει. 

 

Πλάγιες αποστάσεις είναι καλυμμένες. Υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης υπάρχει. 

 

Αναθεώρηση αδείας δεν παίζει γιατί...μας πήραν τα χρόνια.

Ενημέρωση φακέλου δε γίνεται γιατί υπάρχουν αλλαγές στη δόμηση και στην κάλυψη. 

 

Πάω για νέα άδεια δόμησης?

 

 

[attachment=15843:σχεδιο αλλαγης εισοδου.pdf]

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πας με νεα αδεια,

αλλά πρωτα

να μιλησεις με την συμβολαιογραφο τους...

 

Μήπως απαιτηθει  στη συνέχεια  να γινει καποια τροποποίηση της σύστασης...

 

διοτι, ναι μεν τα ποσοστα επι των κοινοχρηστων καθε ΟΙ θα παραμείνουν τα ίδια

 

αλλά θα εχουν αυξηθει κατα καποια τμ.,  που δεν θα φαινονται πουθενα  σε συμβολαιο...

 

"Μήπως"....

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνει νέα σύσταση και τους το έχω πει. Αν και μιλάμε για 2-3 τ.μ.. αλλά κανονικά πρέπει να γίνει!

 

πάντως το θέμα είναι αν γλιτώνουν τη διαδικασία νέας άδειας. αυτό είναι που "καίει"....

 

Οπότε και θα χρειαστούν μόνο αρχιτεκτονικά? Γιατί κάτι άλλο δεν έχει. ή κάτι μου διαφεύγει?

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

Από το σχέδιο που βάζεις δεν είναι σαφές αν η νέα θέση της κεντρικής εισόδου είναι σε χώρο δομημένο (δηλαδή σε χώρο που έχει προσμετρηθεί Συντ. Δόμησης και Κάλυψης) ή όχι (πχ ακάλυπτος Piloti κλπ)

 

Στην περίπτωση που ο χώρος της νέας θέσης είναι ήδη δομημένος σύμφωνα με την ισχύουσα άδεια σου τότε τσέκαρε και στις διατάξεις του ΝΟΚ αν μπορείς να κάνεις χρήση της 48ωρης ενημέρωσης ως διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, δε φαίνεται. 

Είναι στη ράμπα που οδηγεί στην κεντρική είσοδο, και όχι σε χώρο δομημένο.

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν μετρά στην δόμηση ενώ έτσι που πας να το κατασκευάσεις τώρα μετρά Σ.Δ. και Σ.Κ. .... άρα δεν μπορείς.

Βρές άλλη λύση ή αλλη κατασκευή (αφού δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης)

Link to comment
Share on other sites

Υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης έχω.

 

Άλλη κατασκευή τι εννοείς?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια didonis

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το κτίριο ούτε φυσικά το πνεύμα των ιδιοκτητών οπότε δεν έχω δεδομένα να προτείνω άλλη κατασκευή.

 

Δες και μόνος σου τι σου επιτρέπει ως κατασκευές η 48ωρη ενημέρωση (πχ πέργολες) ή και μικρής κλίμακας άδεια και αν κάποιος ειδικός σχεδιασμός ή ειδική αρχιτεκτονική προσέγγιση κάποιας όμορφης αλλά και λειτουργικής για τις ανάγκες  τους λύση αν σε καλύψει ….

 

Ξεκίνα με δεδομένο τι αναγκαιότητες έχει να καλύψει μια κεντρική είσοδος. Πχ προστασία από βροχή ή γενικά καιρικά φαινόμενα – προστασία ασφάλειας εισόδου κλπ… Δες τι άλλες λύσεις μπορείς να έχεις για αυτά χωρίς να κάνεις χρήση δομικών υλικών τούβλα μπετό σοβάδες κλπ…

Αρκετές φορές υπάρχουν λύσεις… όχι πάντα όμως.

 

Οτιδήποτε άλλο αν απαιτηθεί θα πρέπει να πας με διαδικασίες άδειας δόμησης που απ ότι κατάλαβα δεν το θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.