Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

μηχανικός αυτοματισμού Τ.Ε. με πτυχίο σιβιτανιδείου σχολής Ε.Η.Ε.


Recommended Posts

Δηλαδή το ΒΑΣΙΛΙΚΟΝ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ του 53 έχει καταργηθεί όχι   το το ΒΑΣΙΛΙΚΟΝ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ  Αριθ. 657/70 για τούς μηχανολόγους των ΤΕΙ 

Δεν ξέρω τι έχεις τελειώσει, Πάντως  αν θέλεις τη γνώμη μου πήγαινε για αρχαιολόγος, θα έχεις υπό τις οδηγίες σου όλους τους Μηχανικούς που θα δουλεύουν στην ανασκαφή σου  .

Εγώ για παράδειγμα που ήμουνα κάποτε αυτοματιστής, Από τις γνώσεις που είχα  πάρει από την σχολή  μου κάνω μόνος μου την ψηφιοποίηση στις ανασκαφές μου 3D Μοντελοποίηση κλπ,  δηλαδή τη φωτογραμμετρία, οπότε δεν χρειάζομαι κάποιον με ιδιαίτερες γνώσεις για να το κάνει 

Edited by THOMASTASIOP
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ΒΑΣΙΛΙΚΟΝ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ του 53 έχει καταργηθεί όχι   το το ΒΑΣΙΛΙΚΟΝ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ  Αριθ. 657/70 για τούς μηχανολόγους των ΤΕΙ 

Επίσης έχεις Πρόσβαση  και στην  Θ’ Ειδικότητα, ( Εγκαταστάσεις εξυπηρετήσεως των κτιρίων ), αντικαταστάθηκε με την παρ.1 άρθρου 11 του Π.Δ. 38/1991,ΦΕΚ Α` 21 και διατηρήθηκε σε ισχύ με το ( ΠΔ 115/2012, ΦΕΚ Α 200/17.10.2012. άρθρο 22 παρ.2 )

 

Υπάρχει Επίσημη απάντηση από το Υπουργείο Ανάπτυξης 

Edited by THOMASTASIOP
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

THOMASTASIOP, on 15 Oct 2017 - 07:22, said:snapback.png

On 15/10/2017 at 8:22 ΠΜ, THOMASTASIOP said:

Δηλαδή το ΒΑΣΙΛΙΚΟΝ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ του 53 έχει καταργηθεί όχι   το το ΒΑΣΙΛΙΚΟΝ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ  Αριθ. 657/70 για τούς μηχανολόγους των ΤΕΙ 

Επίσης έχεις Πρόσβαση  και στην  Θ’ Ειδικότητα, ( Εγκαταστάσεις εξυπηρετήσεως των κτιρίων ), αντικαταστάθηκε με την παρ.1 άρθρου 11 του Π.Δ. 38/1991,ΦΕΚ Α` 21 και διατηρήθηκε σε ισχύ με το ( ΠΔ 115/2012, ΦΕΚ Α 200/17.10.2012. άρθρο 22 παρ.2 )

 

Υπάρχει Επίσημη απάντηση από το Υπουργείο Ανάπτυξης 

 

Αν μπορεις  στειλε μου στο ****************** να εχουμε μια πιο αμεση επικοινωνια θελω ν σε ρωτησω 2 πραγματα ακομα. Ευχαριστω

 

Συμπληρώστε παρακαλώ την ειδικότητά σας και όταν το κάνετε επικοινωνείστε με τη διαχείριση για να σας εντάξουμε και πάλι στους Μηχανικούς με πλήρη δικαιώματα πρόσβασης.

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα κύριοι!

Ψάχνω να βρώ "τα όρια" του δικαιώματος της υπογραφής του Μηχ. Μηχανικού ΤΕΙ, για τον τομέα της βιομηχανίας και πιο συγκεκριμένα για εργοστάσιο, όπου:

*Το εργοστάσιο εχει μια εγκατεστημένη ισχυς περίπου στα 500kw (απ'οτι μου είπαν) και ψυκτικά συγκροτήματα για ψυγεία και καταψήξεις (δεν μου έδωσαν κάποια άλλα στοιχεία).

-Το ερώτημα λοιπόν είναι, αν εγω με το πτυχίο μου ΤΕΙ Μηχανολόγος Μηχανικός που εχω, μπορώ να καλύψω με την υπογραφή μου οποιαδήποτε ανάγκη συντήρησης-επέκτασής-κατασκευής ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστει το εργοστάσιο απο πλευράς maintenance & projects?

 

- Απευθύνθηκα στο Υπ.Αναπτυξης της περιοχής μου, αλλά δυστυχώς οι υπάλληλοι δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοι!

Απο το πιστοπιοιτικό εγγραφής μου στο βιβλίο πτυχιούχων Μηχ. Μηχαν. ΤΕΙ, μπήκα στο Β/Δ 657/1970 που γράφει, για να δω τι λέει σχετικα, αλλά δεν εβγαλα μια ξεκάθαρη άκρη.

Απο αυτά που ως τώρα κατάφερα να "συμπεράνω" (γιατί είπαμε τα λέγανε τηλεγραφικά και στα γρήγορα), υποθέτω οτι πρέπει να κάνω Αίτηση Αναγγελίας και αφού μου απαντήσουν τι ακριβώς κατηγορίες δικαιούμαι, τότε να ψάξω μέσα απο τα Π/Δ της κάθε ενότητας και να δω τι ακριβώς θα γράφει..

 

Δυστυχώς όμως δεν εχω τόσο χρόνο να περιμένω γιατί πρέπει να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση στην επιχείρηση!

-Γνωρίζει κάποιος να μου πεί απο δική του εμπειρία κλπ, αν μπορώ να ανταπεξέλθω με το πτυχίο μου στις ανάγκες αυτές του εργοστασίου μέχρι να προχωρήσει η διαδηκασία και να πάρω απάντηση απο το υπουργείο? 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 22/10/2019 at 11:11 ΠΜ, xrhstos katheni said:

Καλημέρα κύριοι!

Ψάχνω να βρώ "τα όρια" του δικαιώματος της υπογραφής του Μηχ. Μηχανικού ΤΕΙ, για τον τομέα της βιομηχανίας και πιο συγκεκριμένα για εργοστάσιο, όπου:

*Το εργοστάσιο εχει μια εγκατεστημένη ισχυς περίπου στα 500kw (απ'οτι μου είπαν) και ψυκτικά συγκροτήματα για ψυγεία και καταψήξεις (δεν μου έδωσαν κάποια άλλα στοιχεία).

-Το ερώτημα λοιπόν είναι, αν εγω με το πτυχίο μου ΤΕΙ Μηχανολόγος Μηχανικός που εχω, μπορώ να καλύψω με την υπογραφή μου οποιαδήποτε ανάγκη συντήρησης-επέκτασής-κατασκευής ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστει το εργοστάσιο απο πλευράς maintenance & projects?

 

- Απευθύνθηκα στο Υπ.Αναπτυξης της περιοχής μου, αλλά δυστυχώς οι υπάλληλοι δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοι!

Απο το πιστοπιοιτικό εγγραφής μου στο βιβλίο πτυχιούχων Μηχ. Μηχαν. ΤΕΙ, μπήκα στο Β/Δ 657/1970 που γράφει, για να δω τι λέει σχετικα, αλλά δεν εβγαλα μια ξεκάθαρη άκρη.

Απο αυτά που ως τώρα κατάφερα να "συμπεράνω" (γιατί είπαμε τα λέγανε τηλεγραφικά και στα γρήγορα), υποθέτω οτι πρέπει να κάνω Αίτηση Αναγγελίας και αφού μου απαντήσουν τι ακριβώς κατηγορίες δικαιούμαι, τότε να ψάξω μέσα απο τα Π/Δ της κάθε ενότητας και να δω τι ακριβώς θα γράφει..

 

Δυστυχώς όμως δεν εχω τόσο χρόνο να περιμένω γιατί πρέπει να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση στην επιχείρηση!

-Γνωρίζει κάποιος να μου πεί απο δική του εμπειρία κλπ, αν μπορώ να ανταπεξέλθω με το πτυχίο μου στις ανάγκες αυτές του εργοστασίου μέχρι να προχωρήσει η διαδηκασία και να πάρω απάντηση απο το υπουργείο? 

Ευχαριστώ!

Μπορείς  με την Άδεια του εργοδηγού μηχανικού      ΠΔ  115 ,  δεν  έχει  όριο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.