Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
gmazanakis

Θέσεις στάθμευσης σε όροφο

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum,

 

αναζητώ κάποια νομοθεσία σχετικά με την δυνατότητα κατασκευής χώρου στάθμευσης στον όροφο και όχι στο ισόγειο, όπως προβλέπει ο Νοκ 

χωρίς προφανώς αυτός να προσμετράτε στον Σ.Δ. (5 θέσεις)

 

Έχετε κάτι υπόψιν σας. Τέτοιες κατασκευές έχω συναντήσει προς Θεσσαλονίκη μεριά. 

Edited by gmazanakis

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΒΠΝ  αρθρ. 322

 

δες και στον ΝΟΚ

 

υγ

 

και ας αλλαξει ο τιτλος...προφανως "πυλωτη  σε  οροφο"  δεν υπαρχει

 

 

υπαρχει και αυτο...μαλλον  δεν σε βοηθαει

 

http://sate.gr/data_source/2009%CE%A5%CE%A0%CE%95%CE%A7%CE%A9%CE%94%CE%95-05%CE%92.pdf

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι θα έπρεπε ο τίτλος να γράφει χώρος στάθμευσης σε όροφο.

Ο νοκ δεν αναφέρει κάτι εκτός αν θεωρηθεί Η.Χ. ή Οριζόντιο άνοιγμα?

 

Πράγματι στον ΚΒΠΝ Αναφέρεται σχετικά, ωστόσο το άρθρο ισχύει ? διότι στο ΝΟΚ δεν κάνει καμία σχετική αναφορά στο άρθρο 11

Share this post


Link to post
Share on other sites
gmazanakis

Το σκεπτικό ποιο είναι?

Μιλάμε για κατοικίες με το επίπεδο του δρόμου να φτάνει στη πλάκα οροφής του ισογείου?

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι μιλάμε για κτίριο μικτής χρήσης που λόγω τεχνικών λόγων δεν μπορεί να γίνει υπόγειο ενώ στο ισόγειο λόγω τοποθεσίας "πρέπει" να γίνει κατάστημα. Συνεπώς οι θέσεις στάθμευσης ίσως θα μπορούσαν είτε με ράμπα είτε με ηλ.  αναβατόριο να γίνουν στον πρώτο όροφο.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΝΟΚ, όπως και στο ΓΟΚ, οι υπέργειες θέσεις στάθμευσης κατασκευάζονται είτε σε pilotis είτε σε όροφο κτηρίων με χρήση χώρων στάθμευσης.

Η έννοια της pilotis δεν υφίσταται ποτέ σε όροφο ... http://en.wikipedia.org/wiki/Piloti

Γι' αυτό και ο περιορισμός του ορισμού της να έχει υψομετρική διαφορά μέχρι 0,5 μ. από το έδαφος ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μην κολλήσουμε στο αν θα ονομάσουμε πιλοτι ή όχι. Αν μπορούν οι mods να αλάξουν τον τίτλο σε χώρο στάθμευση σε όροφο 

 

είτε σε όροφο κτηρίων με χρήση χώρων στάθμευσης.

 

Το θέμα είναι τι συμβαίνει όταν η χρήση του κτιρίου δεν είναι χώροι στάθμευσης αλλά μικτή. Ο χώρος θα μετρήσει στην δόμηση ή όχι? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aρθρο 11&6β ΝΟΚ

 Στο Συντελεστής δόμησης (σδ) δεν προσμετρώνται οι υπέργειοι χώροι στάθμευσης σε κτίρια αμιγούς χρήσης στάθμευσης αυτοκινήτων.

 

Αυτο σε καλυπτει?

Edited by dimitris11140

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι αφού εγώ δεν είμαι αμιγούς αλλά μικτής χρήσης ... ή κάτι καταλαβαίνω λάθος ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

αντί να κάνεις το Parking στην ταράτσα

 

μπορείς κατά το άρθρο 11

να κατασκευάσεις άλλο ανεξάρτητο κτίριο αμιγούς χρήσης στάθμευσης αυτοκινήτων

που κατά τα σχόλια ΝΟΚ ..

 

 ελέγχονται ως προς τη θέση τους στο οικόπεδο, το ποσοστό κάλυψής τους, το ύψος τους και τον πραγματοποιούμενο όγκο τους, ενώ δεν προσμετρούνται στην εκμετάλλευση του οικοπέδου (Σ.Δ.). Ο ισχύων Σ.Δ. της περιοχής χρησιμοποιείται μόνον για τον υπολογισμό του Σ.Ο. του οικοπέδου. 

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.