Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική έκδοση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Για τους μέγιστους χρόνους αντίδρασης των ελεγκτών των ΥΔΟΜ, με επιβολή κυρώσεων σε περίπτωση καταπάτησης τους, αναφέρεται τίποτα ;; η θα θέτουν την "έγκριση δόμησης" σε κατάσταση "ελέγχου" για κανα δύο μήνες (ή χρόνια) ;;; 

Link to comment
Share on other sites

επισημα  που το γραφει οτι στις .../2/2015 θα αρχισει  η εφαρμογη  της ηλεκτρονικης εκδοσης αδειων ?

ποια η υπ αποφαση??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 σημερα εκανα δοκιμη ,μπορει να γινει υποβολλη?ολοκληρωθηκε η διαδικασια εκδοσης της ΚΥΑ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω συναδελφε. εχει πολυ καιρο μπροστα αυτη η υποθεση.

συναδελφος μου ειπε οτι ρωτησε στην υδομ εαν δεχονται ηλεκτρονικα αιτησεις και αυτοι του απαντησαν οτι δεν εχουν δει καν το ηλεκτρονικο συστημα. δεν εχουν ιδεα. ισως ολα αυτα να εγιναν ωστε εμεις να νομιζουμε οτι ερχεται η αναπτυξη. προεκλογικα..

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΥΑ για την ηλεκτρονική έκδοση αδειών που ανακοινώθηκε παραμονές των εκλογών (νομίζω την Πέμπτη 22-1-2014) ότι "υπογράφεται" από τους τρεις συναρμόδιους υπουργούς (ΥΠΕΚΑ, Εσωτερικών και Διοικητικής Μεταρρύθμισης) έπρεπε να υπογραφεί από όλους και να δημοσιευθεί σε ΦΕΚ όσο οι υπογράφοντες παρέμεναν υπουργοί.

 

Αυτό δεν έγινε (δεν ξέρω αν πρόλαβαν να υπογράψουν όλοι αλλά σίγουρα ΦΕΚ δεν υπήρξε πριν την ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης).

 

Συνεπώς η προώθηση ή μη της εφαρμογής του συστήματος επαφίεται στη νέα πολιτική ηγεσία των δύο μετά τις συγχωνεύσεις συναρμόδιων υπουργείων (Εσωτερικών-Διοικητικής Ανασυγκρότησης και ΥΠΑΠΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται. Μπράβο. Και υπεύθυνο από ότι φαίνεται είναι το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ και όχι τίποτα δήμοι, νομαρχίες και λοιπά παλαβά. 

 

Έφτιαξα μία πρόχειρη δήλωση, μία ΕΕΜΚ. Με προβληματίζει το ότι μου ζητάει και τοπογραφικό ΕΓΣΑ...

 

Επίσης στον γεωγραφικό εντοπισμό έχουν προσθέσει μία επιλογή 3D που δεν έχω καταλάβει τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

σε περίπτωση που υπάρχει επικαρπωτής (πατέρας) και 2 ψιλοί κύριοι (γιοι) σε οικόπεδο.....σε ποιανού το όνομα θα βγει οικοδομική άδεια?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.