Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική έκδοση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Ωραίο φαίνεται. Μπράβο. Και υπεύθυνο από ότι φαίνεται είναι το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ και όχι τίποτα δήμοι, νομαρχίες και λοιπά παλαβά. 

 

Έφτιαξα μία πρόχειρη δήλωση, μία ΕΕΜΚ. Με προβληματίζει το ότι μου ζητάει και τοπογραφικό ΕΓΣΑ...

 

Επίσης στον γεωγραφικό εντοπισμό έχουν προσθέσει μία επιλογή 3D που δεν έχω καταλάβει τι είναι.

μήπως αποτελεί απαραίτητο δικαιολογητικό της ΕΕΜΚ (π.χ περίφραξη εκτός σχεδίου)?

Πάντως κάπου αναφέρει στο εγχειρίδιο χρήσης ότι αν το δικαιολογητικό δεν απαιτείται προκειμένου να προχωρήσει η διαδικασία ανεβάζεις ενημερωτικό σημείωμα περί μη απαίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό Παύλο με το σημείωμα...έχει να χρησιμοποιηθεί αρκετά ! 

 

Γενικά ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά ? Υπάλληλος της ΥΔΟΜ ? Εγώ ξέρω π.χ. πολεοδομίες όπου οι ελεγκτές είναι άσχετοι με υπολογιστές...πως θα γίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν είμαι ούτε και εγώ πολύ αισιόδοξος ότι το όλο σύστημα θα δουλέψει άμεσα.

Προφανώς στη δική μας τη πλάτη θα φορτωθεί και αυτό και θα πηγαίνουμε αρκετές φορές στις ΥΔΟΜ, με φυσική παρουσία, για απαραίτητες διευκρινήσεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

σε περίπτωση που υπάρχει επικαρπωτής (πατέρας) και 2 ψιλοί κύριοι (γιοι) σε οικόπεδο.....σε ποιανού το όνομα θα βγει οικοδομική άδεια?

 

Ευχαριστώ

Από τη στιγμή που πρέπει να αναγράψεις τα ποσοστά ιδιοκτησίας (άθροισμα=100%), η άδεια θα βγει στα ονόματα των ψιλών κυρίων 

Link to comment
Share on other sites

1)Έχουμε κάποιο νεώτερο για το πότε θα ξεκινήσει η ηλεκτρονική υποβολη;

2) Στις πόλεις που ήταν να ξεκινήσει πιλοτικά η λειτουργία το 2014 έχει ξεκινήσει;

3) Μπορώ να κάνω δοκιμή στο σύστημα; ότι και να πατήσω μετά την έναρξη της διαδικασίας διαγράφεται έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ :smile:

Link to comment
Share on other sites

3. Καταχωρίσεις που θα έχουν γίνει μέχρι το οριστικό άνοιγμα της εφαρμογής, μπορεί να διαγραφούν.

 

εχουμε επομένως μέλλον...

Ευχαριστώ :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Πρέπει κάτι να παίζει με την αλλαγή κυβέρνησης. Βρίσκεις εύκολα άρθρα για ημερίδες και άλλα θέματα για το δια ταύτα αλλά αν χτυπήσεις Φεβρουάριο όλα σιωπούν. Μάλλον πρέπει να το σφυρίξει κάποιος το θέμα στους νέους κυβερνώντες αν έχει πρόσβαση σε αυτούς γιατί μάλλον το αγνοούν προς το παρόν χωρίς σκοπιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.