Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια υγραέριου σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Μου ζητήσανε σε κατάστημα εστιατόριο, να γίνει αλλαγή από ηλεκτρική κουζίνα σε υγραέριο. Έγινε η συμπληρωματική μελέτη πυρασφάλειας και σε συνεργασία με την πυροσβεστική τοποθετήθηκε ερμάριο στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού όπου και τοποθετήθηκαν δύο φιάλες προπανίου (κατηγορία 0). Το ερμάριο με τις φιάλες τοποθετήθηκε στον ακάλυπτο χώρο της ιδιόκτητης τριώροφης οικοδομής. Επειδή όμως όλα αυτά εκτυλίσσονται σε παλιό νησιωτικό οικισμό της Ελλάδας, όπου τα σπίτι χτιζόντουσαν το ένα επάνω στο άλλο, είναι φυσικό και επόμενο οι φιάλες να ενοχλούν τον γείτονα όπου βρίσκονται σε απόσταση 2,4 μέτρων από την εξώπορτα του. Επισυνάπτω και σχετική φωτογραφία. Ο γείτονας έχει κάνει εξώδικο στον ιδιοκτήτη του καταστήματος και απείλησε και την πυροσβεστική ότι θα κινηθεί και εναντίων τους εάν εγκρίνουν πιστοποιητικό πυροπροστασίας. Η πυροσβεστική ενώ αρχικά ήταν σύμφωνη, ενέκρινε την αρχική συμπληρωματική μελέτη, έκανε έλεγχο στην εγκατάσταση και είπε οκ, τώρα με την απειλή του γείτονα, ο οποίος παρεμπίπτοντος πρέπει να έχει και κάποιο βύσμα στο Δήμο, κάνουν ότι μπορούν για να μην το εγκρίνουν. Έστειλαν από το τμήμα της πυρασφάλειας ερώτημα στην πολεοδομία για το εάν επιτρέπετε πολεοδομικά η τοποθέτηση φιαλών προπανίου στον συγκεκριμένο χώρο (πέταξαν το μπαλάκι ουσιαστικά σε άλλη υπηρεσία – τακτική η οποία δεν συνηθίζετε σε αντίστοιχες περιπτώσεις). Η πολεοδομία απάντησε ότι δεν προβλεπόταν στην αρχική οικοδομική άδεια η τοποθέτηση ερμαρίου με φιάλες στον ακάλυπτο χώρο και άρα είναι παράνομη η τοποθέτησή τους…. Η πυροσβεστική όπως ήταν αναμενόμενο, απάντησε πολύ γρήγορα ότι αφού η πολεοδομία λέει όχι, απορρίπτει το αίτημα. Μίλησα με την πολεοδομία αλλά μιας και δεν είμαι ειδικός στο αντικείμενο δεν μπορούσα να απαντήσω με σιγουριά στα όσα μου έλεγε ο προϊστάμενος της πολεοδομίας, ότι δηλαδή δεν αναφέρει ο ΝΟΚ ότι επιτρέπετε η τοποθέτηση φιαλών υγραερίου σε ακάλυπτους χώρου, οπότε μιας και είναι εκτός του περιγράματος του κτιρίου, θα πρέπει να ελεγχθεί εάν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης, ώστε να γίνει αναθεώρηση της άδειας και να υπολογιστεί το ερμάριο στην κάλυψη του οικοπέδου!!!!!

Υπάρχει κανένας συνάδελφος να μου δώσει καμία συμβουλή για το πώς να χειριστώ το θέμα; Επειδή από πλευράς κανόνων πυρασφάλειας το έχω ψάξει αρκετά και δεν απαγορεύεται η τοποθέτηση φιαλών υγραερίου στο συγκεκριμένο σημείο, μπορεί κάποιος να βοηθήσει με την πολεοδομία; Είναι δυνατόν να πρέπει να γίνει υπολογισμός του ερμαρίου στην κάλυψη του οικοπέδου;;;; (είναι 0,5 τ.μ.)

post-95898-0-38938600-1419844779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση η πυροσβεστική μου το είχε απορρίψει με την δικαιολογία ότι οι φιάλες είναι πολύ κοντά στην οδευση διαφυγης. Δεν μου ειχε ζητηθεί άλλη ενεργεια απο πολεοδομία. Θεωρητικά έχουν κάποιο δίκαιο γιατί κάνεις επέμαβση στην κύρια όψη με την τοποθέτηση του ερμαρίου. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν στο εσωτερικό του μαγαζιού?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξέχασα να πω χρόνια πολλά σε όλους, μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum.

 

Οι φιάλες θα μπορούσαν να μπουν και μέσα, αλλά είναι λίγο στριμωγμένα μέσα, συν το γεγονός οτι υπάρχει υπόγειο του οποίου η πρόσβαση γίνετε από την κουζίνα με αποτέλεσμα να πρέπει να κλείσει με ειδικές αεροστεγείς πόρτες στο πάτωμα τύπου καταπακτή διότι δεν υπάρχει χώρος για όρθια πόρτα (σιδερένια στριφογυριστή σκάλα). Για την περίπτωση που δεν θα τα καταφέρω να τις αφήσω έξω, έχει κάνει κανείς πόρτα υπογείου για τέτοια δουλειά, για να μου πει προδιαγραφές και κόστος; Ο γενικός κανόνας που ξέρω είναι οτι πρέπει να μπει πηχάκι για να δώσει ύψος και λάστιχα στα σημεία εφαρμογής της πόρτας. Έχει κανένας κανένα σχέδιο ή φωτό;

 

Εάν η λύση του να μπει στο διάγραμμα κάλυψης είναι αποδεκτή και πιστεύετε οτι σωστά μου το υποδεικνύουν από την πολεοδομία, να προχωρήσω έτσι μιας και από τα σχέδια που πήρα από την πολεοδομία φαίνεται οτι υπάρχει υπόλοιπο στην κάλυψη 0,35 τ.μ., οπότε κάπως μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με ΚΥΑ31856/03:


Απαγορεύεται


i.- Η τοποθέτηση φιαλών υγραερίου σε υπόγειους εσωτερικούς χώρους κτιρίων, ή η μία πάνω από την άλλη.


ii.- Η εγκατάσταση φιαλών υγραερίου σε υπέργειους εσωτερικούς χώρους, οι οποίοι επικοινωνούν απ' ευθείας με υπόγειους χώρους, εκτός εάν οι δύο χώροι διαχωρίζονται κατάλληλα με στεγανά κουφώματα.


iii.- Η εγκατάσταση φιαλών υγραερίου σε κλιμακοστάσια, διαδρόμους, οδεύσεις διαφυγής και σε διόδους ατόμων και οχημάτων στο κτίριο.


iv.- Η αποθήκευση καύσιμων ή εκρηκτικών υλικών στους εσωτερικούς χώρους εγκατάστασης φιαλών υγραερίου.


Edited by parth
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καταρχήν ξέχασα να πω χρόνια πολλά σε όλους, μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum.

 

Οι φιάλες θα μπορούσαν να μπουν και μέσα, αλλά είναι λίγο στριμωγμένα μέσα, συν το γεγονός οτι υπάρχει υπόγειο του οποίου η πρόσβαση γίνετε από την κουζίνα με αποτέλεσμα να πρέπει να κλείσει με ειδικές αεροστεγείς πόρτες στο πάτωμα τύπου καταπακτή διότι δεν υπάρχει χώρος για όρθια πόρτα (σιδερένια στριφογυριστή σκάλα). Για την περίπτωση που δεν θα τα καταφέρω να τις αφήσω έξω, έχει κάνει κανείς πόρτα υπογείου για τέτοια δουλειά, για να μου πει προδιαγραφές και κόστος; Ο γενικός κανόνας που ξέρω είναι οτι πρέπει να μπει πηχάκι για να δώσει ύψος και λάστιχα στα σημεία εφαρμογής της πόρτας. Έχει κανένας κανένα σχέδιο ή φωτό;

 

Εάν η λύση του να μπει στο διάγραμμα κάλυψης είναι αποδεκτή και πιστεύετε οτι σωστά μου το υποδεικνύουν από την πολεοδομία, να προχωρήσω έτσι μιας και από τα σχέδια που πήρα από την πολεοδομία φαίνεται οτι υπάρχει υπόλοιπο στην κάλυψη 0,35 τ.μ., οπότε κάπως μπορεί να γίνει.

 

έχει κάνει κανείς πόρτα υπογείου για τέτοια δουλειά, για να μου πει προδιαγραφές και κόστος; Ο γενικός κανόνας που ξέρω είναι οτι πρέπει να μπει πηχάκι για να δώσει ύψος και λάστιχα στα σημεία εφαρμογής της πόρτας. Έχει κανένας κανένα σχέδιο ή φωτό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γνωρίζει κανείς σε κυε πότε τοποθετείται πίνακας ανίχνευσης υγραερίου ?

Με εναν ή δυο αισθητήρες είναι υποχρεωτικός ο πίνακας ?

στις μελέτες που έχω κάνει  με 3 και παραπάνω αισθητήρες είναι υποχρεωτικός .

 

Εχω ξεκοκαλίσει τον 1257 του 03 και τις διευκρινίσεις του 10 και του 14

αλλά δεν αναφέρεται κάπου

 

έχει κάποιος συνάδελφος άλλη ερμηνευτική διάταξη  ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συναδελφοι καλησπέρα,

 Προσφατα σε  ξενοδοχειο εγινε έλεγχος απο την Πυροσβεστικη Υπηρεσια  για την εφαρμογη της μελετης πυρασφαλειας. Στη μελετη φαινεται ο χωρος Παρασκευαστηριου Πρωινων χωρις τη χρηση υγραεριου. Εκ των υστερων ο ιδιοκτητης τοποθετησε φιαλες υγραεριου και φριτεζα. 

Εκτος της συμπληρωματικης μελετης για την εγκατασταση υγραεριου, τι αλλο θα χρειαστει να καταθεσω στην αρμοδια Π.Υ;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.