Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση έναν χρόνο για τακτοποίηση αυθαιρέτων


ay8airetos

Recommended Posts

Εγώ πιστεύω έχει πέσει πολύ φέσι από κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ για ρυθμίσεις ν.4014....Πολλοί δεν ξέρανε να τον υπολογίζουνε και που πληρώνεται όχι...να τον πληρώσουν τώρα ! 

 

Εγώ προσωπικά για 4014 έχω πληρώσει όλα τα ΤΣΜΕΔΕ. 

 

Για 4178 κανένα. 

 

Σκέφτομαι όμως να πληρώσω αυτά που θα έπρεπε να παραδώσω μέχρι 02/2015. 

 

Επίσης δεν ξέρω αν και πότε θα καταργηθεί το ΤΣΜΕΔΕ. Όλο έτσι λέμε και όλο εκεί μένει. Να λέμε την αλήθεια είναι έξοδο του πελάτη και όχι δικό μας. Μην το βλέπουμε τόσο αρνητικά. Στο ταμείο μας πάει.

Link to comment
Share on other sites

Να λέμε την αλήθεια είναι έξοδο του πελάτη και όχι δικό μας. Μην το βλέπουμε τόσο αρνητικά. Στο ταμείο μας πάει.

 

 

 

Να λεμε την αληθεια ειναι 100% υποχρεωση δικη μας.

Επισης, μπορει να πηγαινει στο "ταμειο μας", αλλα σε ενα κουβα χωρις πατο....

Edited by terry
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

 

 

Επίσης δεν ξέρω αν και πότε θα καταργηθεί το ΤΣΜΕΔΕ. Όλο έτσι λέμε και όλο εκεί μένει. Να λέμε την αλήθεια είναι έξοδο του πελάτη και όχι δικό μας. Μην το βλέπουμε τόσο αρνητικά. Στο ταμείο μας πάει.

Έξοδο του πελάτη; Πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Είτε πεις 700 € αμοιβή και έξοδα πελάτη 50 € (το ΤΣΜΕΔΕ)

Είτε πεις 750 € όλα τα έξοδα δικά μου, το ίδιο είναι.

Με άλλα λόγια, το ύψος εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ (όπως και ο ΦΠΑ) φυσικά και επηρεάζει (προς τα κάτω) άμεσα ή έμμεσα την καθαρή αμοιβή μας.

Οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ πηγαίνουν (όσα δεν τα φάνε στην πορεία) στους σημερινούς συντ/χους. Όχι για τη σύνταξή σου. Δυστυχώς το σύστημα δεν είναι κεφαλοποιητικό.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι "χαζό"......?

Οι δηλώσεις οι μεταφερόμενες από το 4014/11 (οι μη ολοκληρωμένες) για τις οποίες έπρεπε να ανεβάσουμε σχέδια και δικαιολογητικά

μέχρι το Φεβρουάριο του 2015, παίρνουν και αυτές παράταση για ανέβασμα των σχεδίων και κλπ για Φεβρουάριο του 2018, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι "χαζό"......?

Οι δηλώσεις οι μεταφερόμενες από το 4014/11 (οι μη ολοκληρωμένες) για τις οποίες έπρεπε να ανεβάσουμε σχέδια και δικαιολογητικά

μέχρι το Φεβρουάριο του 2015, παίρνουν και αυτές παράταση για ανέβασμα των σχεδίων και κλπ για Φεβρουάριο του 2018, έτσι δεν είναι?

Τα παντα ολα
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ (επί της νόμιμης αμοιβής) για καμμία τακτοποίηση 4014 ή 4178. Το έκανα α) εσκεμμένα β) λόγω έλλειψης χρόνου για τράπεζες γ) για οικονομία δ) επειδή νομίζω πως είτε θα καταργηθεί αυτή η υποχρέωση είτε θα μειωθεί το ύψος της (και αναδρομικά). Ρωτώντας συναδέλφους, πολλοί «αμελούν» το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν το παίζω μάγκας, απλά δεν έχω εμπιστοσύνη στο ΤΣΜΕΔΕ, όπως δεν έχω γενικώς στο Ελλαδιστάν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry, on 30 Dec 2014 - 19:33, said:

Να λεμε την αληθεια ειναι 100% υποχρεωση δικη μας.

Επισης, μπορει να πηγαινει στο "ταμειο μας", αλλα σε ενα κουβα χωρις πατο....

Με αυτή την αναφορά μου εδώ

ΚΑΝΑ, on 30 Dec 2014 - 14:00, said:

σωστός ο nik

αντί να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ ρυθμίσεων 

είναι καλύτερα να πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ 6/μήνου!!

 

Για το πρώτο δεν πρόκειται να πληρώσεις επαυξήσεις ή τόκους

 

ενώ για το δεύτερο και προσαυξήσεις προβλέπονται

και συμψηφισμός με τυχούσα επιστροφή φόρου (μέσω ΔΟΥ)

 

Δεν προτείνω να κλέψετε από το ΤΣΜΕΔΕ (αλλοίμονο συνταξιούχος είμαι!!)

αλλά να ΜΗΝ σας κλέψει το ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Δυστυχώς για να ολοκληρωθούν οι δηλώσεις πρέπει να πληρωθεί. Κι αν δεν το πληρώνεις "σταδιακά", δυστυχώς μαζεύεται μεγάλο ποσό, το "τρως" σε άλλες υποχρεώσεις κι όταν θα έλθει εκείνη η "καταραμένη" ημέρα δεν θα το έχεις.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.