Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές Ελ. Επαγγελματία vs Εισφορές Μισθωτού μηχανικού.


mech.eng

Recommended Posts

Αυτό δεν έχει να κάνει όμως με το τι επιβαρύνεσαι εσύ. Αυτό νομίζω ότι ήταν το θέμα εδώ. Πότε οι εισφορές του μισθωτού είναι μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες του εε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με nikmmech.

 

Υπάρχουν δύο ποσά: αυτό που πληρώνει ο εργοδότης και αυτό που παίρνει ο εργαζόμενος (αφήνω απ'έξω προς στιγμήν τη φορολογία, αφού μιλάμε για ασφαλιστικές εισφορές, εξάλλου για μισθωτό και 'μπλοκάκια' είναι ίδια). Τι κοιτάζει ο εργοδότης; Πόσα του φεύγουν από την τσέπη. Τι κοιτάζει ο εργαζόμενος; Πόσα παίρνει στο χέρι.

 

Όταν το δίλημμα που τίθεται είναι μισθωτός vs. μπλοκάκι, τότε αυτά τα δύο ποσά παίζουν μόνο. Η διάκριση σε εισφορές εργοδότη - εισφορές εργαζομένου είναι άχρηστη και παραπλανητική. Τι μας νοιάζει πώς διαιρεί ο νόμος τις ασφαλιστικές εισφορές; Είναι χρήματα που φεύγουν από τον εργοδότη και πάνε στο ταμείο, ασχέτως πώς θα τα βαφτίσουμε.

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι οι εισφορές που πληρώνει ο μηχανικός....

Όχι αν συμφερει στον εργοδότη ο μισθωτός αντί του ε.ε.

Διότι αν είναι έτσι να βάλουμε όλες τις παράμετρος μέσα....αρκει να ξέρουμε τι είναι αυτό που ψάχνουμε...αν ψάχνουμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνετε τελείως μου φαίνεται. Μα είναι δυνατόν να συγκρίνεις τις εισφορές που πληρώνεις ως μηχανικός εε με τις εισφορές που πληρώνεις εσύ + κάποιου τρίτου;;;;;;;;

Έλεος δηλαδή.

Ο νόμος ΔΕΝ διαιρεί τις ασφαλιστικές εισφορές σε εργοδοτικές + εργαζομένου. Υπάρχουν οι εισφορές του εργαζομένου και υπάρχουν και οι εισφορές του εργοδότη. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Άχρηστη και παραπλανητική είναι η άγνοια...

Και τέλος πάντων αποφασίστε. Μιλάμε για τις ασφαλιστικές εισφορές μηχανικού ή για τις παραμέτρους που εξετάζει ένας εργοδότης για να προσλάβει ένα μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω την αρχική ερώτηση του συναδέλφου mech.eng: "2.Τα ποσά εισφορών που καταβάλει ο εργοδότης για έναν μισθωτό μηχανικό είναι (?) τελείως διαφορετικά απο τα ποσά εισφορών που καταβάλει ο ελευθερος επαγγελματίας μηχανικός?" Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ρωτάει για τη συνολική επιβάρυνση του εργοδότη.

 

Το ερώτημα που παρουσιάζεται στην πράξη και θα αντιμετωπίσει πιθανόν και ο mech.eng είναι "Μήπως με συμφέρει να πω στον εργοδότη, χωρίς να αλλάξει το συνολικό ποσό που δαπανά, να με γυρίσει σε μπλοκάκι;" Για να απαντήσεις σε αυτό, πρέπει να κάνεις τον υπολογισμό με το σύνολο των εισφορών (εργοδότη και εργαζομένου).

Συνήθως προτιμάς να είσαι μισθωτός γιατί έχεις εξασφαλισμένη αποζημίωση απόλυσης (αν και πλέον με 6 μήνες προειδοποίηση δεν παίρνεις μία), κάλυψη για μακροχρόνια ασθένεια και διάφορα άλλα που απορρέουν από την εργασιακή νομοθεσία. Ωστόσο αν είσαι πολύ πάνω από τα 1.000-1.200 που είδαμε, η διαφορά είναι σημαντική. Ο καθένας το κρίνει αυτό με τα δικά του κριτήρια και αποφασίζει αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ δεν έχω ακόμα καταλάβει...

 

Ως ελεύθερη επαγγελματίας μηχανικός πληρώνω π.χ. 1800 ανά εξάμηνο (300 ευρώ κάθε μήνα) από την τσέπη μου, είτε δουλέυω στο δικό μου γραφείο, είτε με μπλοκάκι σε άλλο.

 

Ως μισθωτός μηχανικός γίνεται ασφαλιστική κράτηση από το μισθό κάθε μήνα, ενός ποσού προς ΤΣΜΕΔΕ και προς ΙΚΑ (ασθένεια-χρήμα) το οποίο ουσιαστικά ο εργαζόμενος πληρώνει αφού αφαιρείται από τον μισθό.  Δύο ερωτήσεις παρακαλώ:

 

4).    Αυτό το ποσό είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο από τα 300 ευρώ;  Αν κατάλαβα καλά η απάντηση σχετίζεται με το ύψος του μισθού, σωστά;

 

5).    Ας υποθέσουμε ότι το ποσό αυτό είναι ακριβώς το ίδιο.  Αν κατάλαβα καλά, επιπλέον των 300 ευρώ, ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ λαμβάνουν από τον εργοδότη και κάποια άλλα επιπλέον χρήματα, σωστά;  Πόσο πολλά είναι αυτά τα χρήματα;  Ψίχουλα ή είναι ένα σημαντικό ποσό;  Ή μήπως κατάλαβα λάθος και τα 300 ευρώ είναι η συνολική κράτηση για εργαζόμενο και εργοδότη;

 

 

Και δύο επιπλέον ερωτήσεις, σημαντικές:

 

6).    Αν ο εργαζόμενος μισθωτός δεν απασχολείται ως μηχανικός αλλά σε μία άσχετη προς το αντικείμενό μας εταιρεία, και ο εργοδότης ωστόσο είναι σωστά ενημερώμένος για τη νομοθεσία που ισχύει οπότε αδιαμαρτύρητα καλύπτει ΤΣΕΜΕΔΕ και ΙΚΑ (ασθένεια-χρήμα) κάθε μήνα, τα ποσά αυτά (για τον εργαζόμενο και τον εργοδότη) είναι ακριβώς τα ίδια με την παραπάνω περίπτωση όπου ο μισθωτός απασχολείται στην εταιρεία ως μηχανικός;  Ας υποθέσουμε ότι ο μικτός μισθός και στις δύο περιπτώσεις είναι ο ίδιος, είτε δηλαδή κάνω μελέτη, είτε πουλάω ρούχα.

 

7).    Αν διαγραφώ από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, και πουλάω ρούχα ως μισθωτή σε ένα μαγαζί, πάλι τα ίδια ισχύουν για εργαζόμενο και εργοδότη;  Δηλαδή και εγώ θα πληρώνω ΙΚΑ (μηνιαία κράτηση από τον μισθό μου) και ο εργοδότης;  Και αν υποθέσουμε ότι ο μικτός μισθός μου είναι ίδιος με αυτόν του μηχανικού, οι κρατήσεις είναι μεγαλύτερες οι μικρότερες για εργαζόμενο και εργοδότη;

 

 

Σας ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω θα δεις τις εισφορές μισθωτών μηχανικών. Στην στήλη "εργοδοτικές εισφορές" βρίσκεται η απάντηση στα 4) & 5).

 

http://www.tsmede.gr/Portals/0/ODHGIES_ERGODOTES/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%A9%CE%9D%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202015.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.