Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία από fan coils


lym

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες και καλή χρονιά.

Έχω το εξής πρόβλημα:

Πρόσφατα έκανα ριζική ανακαίνιση του σπιτιού και παράλληλα αντικατέστησα το σύστημα θέρμανσης με μια αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών 

και τερματικές μονάδες fan coils για να έχω και ψύξη και θέρμανση.

Τις τελευταίες μέρες που έκανε κρύο έκανα συστηματική χρήση της αντλίας όμως δυστυχώς παρατήρησα ότι σχηματίζονται σταγόνες νερού (παρά πολλές) κυρίως σε σημεία στις γωνίες στο επάνω μέρος των τοίχων οι οποίοι είναι σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον.

Έχετε καμιά άποψη για τον λόγο που προκαλείται αυτό και ιδιαίτερα για το πως μπορεί να αντιμετωπιστεί?

Είναι ιδιαίτερα τραγικό να στάει το σπίτι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια θερμοκρασία και ποια σκάλα (ανεμιστήρα) δουλεύεις τα φανκοιλ;

Δεν νομίζω ότι φταίνε τα fancoil. 

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μήπως λες να φταίει ότι το σπίτι δεν είναι θερμομονωμένο(είναι παλιό)

Από ότι διαβάζω έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα, παλιό σπίτι με καινούρια κουφώματα και η λύση που προτείνουν είναι ο αερισμός.

Θα αφήσω ένα παράθυρο ανοιχτό 2 πόντους μέρα νύχτα και θα δω αν βελτιωθεί η κατάσταση. Γεγονός είναι ότι αυτές τις μέρες δεν άνοιγα το σπίτι και δούλευα φουλ την αντλία και ας ελπίσω ότι αυτό είναι το πρόβλημα και πως η παραπάνω είναι η λύση του

Θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φάινεται σαν φαινομενο συμπυκνωσης των υδρατμών του αέρα σε ψυχρές επιφάνειες (φαινόμενο δρόσου) και κυρίως στις γωνίες κλπ., δηλαδή σε σημεία που σχηματίζονται θερμογέφυρες και το οι απώλειες θερμότητας είναι εντονότερερες, με αποτέλεσμα να έχουμε ψυχρότερες επιφάνειες στις περιοχές αυτές. Συνηθισμένο φαινόμενο σε αμόνωτα κτήρια τις πολύ ψυχρές ημέρες.

 

Δοκίμασε να αερίζεις τακτικά τους χώρους ώστε να διατηρείται σε χαμηλότερα επίπεδα η σχετική υγρασία τους.

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι το θεμα της μονωσης..

Αντιστοιχο φαινομενο εχει παρατηρηθει σε σπιτι που αλλαξε κουφωματα και δουλευει ακομα με πετρελαιο..

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

 

Λοιπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά δεν έκανες ριζική ανακαίνιση. Τώρα θα την κάνεις. Από μέσα το έχεις κάνει κούκλα, και από έξω....το παραμέλησες. Χρειάζεται να το θερμομονώσεις για να μην έχεις προβλήματα συμπυκνώσεως υδρατμών στα πολύ κρύα στοιχεία. Επίσης, ο τρόπος θέρμανσης με τα FC, δεν είναι και ο καλύτερος.

 

Ίσως θα ήταν προτιμότερο να είχες Α/Θ με τα κλασιικά σώματα καλοριφέρ. Χρειάζεσαι συνεχή και καλό αερισμό (για να μειώνεις το ποσοστό εσωτερικής σχετικής υγρασίας, συνεχή θέρμανση για να έχεις κατά το δυνατό οποιόμορφη θερμοκρασία παντού, και φυσικά, θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα: καλος αερισμος
Με την πρωτη ευκαιρια: θερμομονωση, με επισημανση στο μηχανικο (edit: από το κινητό δεν έβλεπα την ειδικότητά σου) των σημειων που αναφερεις τωρα
Αν μπορεις, μεχρι τοτε δουλεψε και εναν αφυγραντηρα.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Και όμως...έχουν και τα Fan Coils την ευθύνη τους. Ειδικά αν είναι μονάδες δαπέδου εμφανούς τύπου. Σκέψου ότι οι μονάδες αυτές εκτοξεύουν τον θερμό αέρα προς τα πάνω. Από κάποιους ψυχρομετρικούς υπολογισμούς που έκανα στο πρόγραμμα της 4Μ και της Daikin το σημείο συμπύκνωσης των υδρατμών θερμοκρασίας αέρα π.χ. 35 οC db και 35% RH είναι οι 15 οC που είναι πολύ πιθανή θερμοκρασία της εσωτερικής επιφάνειας ενός εξωτερικού τοίχου με εξωτερική 5 oC db. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν γινόταν να κάνω θερμομονωση εξωτερική καθώς είναι διαμέρισμα πολυκατοικίας. Αν έκανα εσωτερική θα έπρεπε να μειωθεί το εμβαδόν του σπιτιού κάτι για το οποίο δεν είχα την πολυτέλεια των τετραγωνικών.

Όποτε στην περίπτωση μου η λύση είναι μόνο ο καλός αερισμός?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου επαναλάβω την ερώτηση του Γρηγόρη:

 

Σε ποια θερμοκρασία και ποια σκάλα (ανεμιστήρα) δουλεύεις τα φανκοιλ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.