Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτής δόμησης σε νέα κατασκευή - ερωτήματα


Thomas1982

Recommended Posts

Τις ερωτήσεις που κάνω εδώ, είναι απορίες της στιγμής. Ρωτώ επίσης τον μηχανικό μου όταν συναντιόμαστε. Για τη θερμομόνωση ρώτησα και τον ελεγκτή και δεν μπόρεσε να μου δώσει απάντηση. Δεν έχω όλα τα σχέδια, αλλά στο ξυλότυπο της ταράτσας λέει 15 μέτρα, και στο ξυλότυπο του δώματος επίσης 15 μέτρα συν 2,4 μέτρα για το ύψος του δώματος. Στο διάγραμμα δόμησης λέει 15 μέτρα, αλλά δεν ξεχωρίζεις εύκολα αν συμπεριλαμβάνει την μόνωση ή προσθέτεις το πάχος της στα 15 μέτρα.

 

Εκτός της θερμομόνωσης που έχω κάνει, είχα σκοπό να βάλω και ταρατσόπλακες με πρόσθετη θερμομόνωση για προστασία των ασφαλτόπανων. Έτσι όμως το συνολικό ύψος θα υπερβεί άλλα 5-7 εκατοστά, όσο το πάχος αυτών των ταρατσόπλακων. Από ότι κατάλαβα, απαγορεύεται.

Edited by kostassid
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

Αποψη μου ειναι οτι τελικα εχει χαθει το νοημα του ορου "ελεγχος κατασκευης".Απο το ενα ακρο τωρα εχουμε περασει στο αλλο.

Δεν ειναι δυνατον να δημιουργειται θεμα σε μια οικοδομη για 5 και 10 ποντους.Οικοδομη ειναι.Αλλο πραγμα το χαρτι και αλλο πραγμα η κατασκευη.

...

 

Σύμφωνα με το νόμο δε δημιουργείται κανένα θέμα σε οικοδομή μέχρι και τους 10 πόντους ...

Ειδικά όταν μετριούνται από κάποιο δώμα που έχει κλίσεις της τάξεως των 10 πόντων ...

 

Ας μη βγάζουμε συμπεράσματα πάνω σε αναφορές ιδιοκτήτη, με χαρακτηρισμένη ήδη συμπεριφορά, για διαπραγμάτευση μιάς υπέρβασης 11 εκ. από απλήρωτο ελεγκτή την ώρα που κάποιος επιβλέπων ξύνει τα νύχια του για ενστάσεις ...

Συμφωνώ με τα παραπάνω υπογραμμισμένα του terry ... και κλείνω.

Link to comment
Share on other sites

Τις ερωτήσεις που κάνω εδώ, είναι απορίες της στιγμής. ...

Μίλησε με τον επιβλέποντα μηχανικό του έργου. Αυτός είναι και ο μόνος αρμόδιος να αποφασίσει.

Δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με στιγμιαίες απορίες σας σε μόνιμη βάση.

Edited by kostassid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός σας γνωρίζει τις απαντήσεις στα ερωτήματα που θέσατε καλύτερα, εφόσον ασχολείται με το έργο σας.

 

Το φόρουμ δεν έχει κάτι παραπάνω να σας βοηθήσει εν προκειμένω

 

Το θέμα κλειδώνει οριστικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.