Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

σοβαρά το λέω.... :mrgreen:

 

ναι... αλλά αν θέλουν να κόψουν πρόστιμο... θα παίξετε την κολοκυθιά.... γιατί είναι 1/3 και δεν είναι 1/4....

 

άστο.... μακριά από ελέγχους....! όσο μόνιμος και να είσαι....!

 

 

Α!... το ότι σε τρέφουν οι γονείς σου μην το πεις γιατί θα έχεις άλλα εκεί....!  καλύτερα να πεις ΔΕΝ τρώω ΔΕΝ πίνω....! :mrgreen:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην θεωρηθεί οτι κανω και εγω πλάκα, ρωτάω για να μάθω δεν μου εχει ξανα τύχει. Απλα οπως και σε καθε αλλο τομέα θεωρώ οτι φοβάται καποιος τον οποιονδήποτε έλεγχο οταν γνωρίζει οτι κατι κρύβει η δεν εχει κανει σωστά. Τοτε θα εχει και επιπτώσεις δικαίως. Αλλιως γιατι; Αν η ολη διαδικασία ειναι μανουρα (δεν το ξερω) ειναι αλλο θεμα και δεν εχει να κανει με τον φόβο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άστο.... μακριά από ελέγχους....! όσο μόνιμος και να είσαι....!

 

 

Ακριβως!!

 

Ξερω περιπτωσεις που εποβληθηκαν προστιμα πανω απο 100.000Ε (μιλαω για μεγαλες επιχειρησεις) και οι οποιες δικαιωθηκαν μετα απο χρονια, δικαστικα.

Διαγραφηκαν τα προστιμα, αλλα ετρεχαν στα δικαστηρια επειδη επεσαν σε μλκ ελεγκτη.

 

ΥΓ. Πηγα τη Δευτερα να ενεργοποιησω τις ενδοκοινοτικες συναλλαγες.

Δεν θα γραψω το διαλογο με τον ελεγκτη, διοτι θα εκνευριστω.

Με λιγα λογια μου ειπε να του παω τα βιβλια των τελευταιων 3 ετων για ελεγχο, για να υπογραψει για τις ενδοκοινοτικες.

Του ειπα, μετα τα ευγενικα καντηλια, "ευχαριστω, θα το αφησω προς το παρον"...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Πηγα τη Δευτερα να ενεργοποιησω τις ενδοκοινοτικες συναλλαγες.

Δεν θα γραψω το διαλογο με τον ελεγκτη, διοτι θα εκνευριστω.

Με λιγα λογια μου ειπε να του παω τα βιβλια των τελευταιων 3 ετων για ελεγχο, για να υπογραψει για τις ενδοκοινοτικες.  TO ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΟΥΜΕ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΩΣ ΤΟΠΟΣ. :sad: 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι 1/3 έτσι λεει ο νόμος σιγά μην παίξουμε και πόκερ. Δεν σας εχει τύχει ποτε έλεγχος; Και έτσι οπως τα λέτε ειναι σαν να λετε οτι όσοι μπήκαν στο καθεστώς μη ΦΠΑ θα τους τσακίσουν στα πρόστιμα. Δηλαδή τους πιο φτωχούς. Νταξ είπαμε δεν ζούμε σε κράτος δικαίου αλλα όχι και έτσι..

Τέλος που προκύπτει οτι θα γινει έλεγχος και το διατυμπανιζουμε έτσι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια μου ειπε να του παω τα βιβλια των τελευταιων 3 ετων για ελεγχο, για να υπογραψει για τις ενδοκοινοτικες.

 

 

what???? ζήτα του τον νόμο - διάταξη - υ.α. - ερμηνευτική που το λέει αυτό....

 

Εγώ το έκανα πριν 2-3 χρόνια, χωρίς τίποτα απολύτως ....! αίτηση και τέλος...

 

 

ikaros13

 

δεν μίλησα για ελέγχους λόγω απαλλαγής φπα... δεν το ξέρω...

για τα υπόλοιπα.. καλύτερα να μην σου... κάτσει.... Θα αλλάξεις γνώμη...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι 1/3 έτσι λεει ο νόμος

 

  1) Ποιός είναι αυτός ο νόμος ? Αν τον γνωρίζετε καλό θα είναι να τον παραθεσετε .

 

2 ) Αυτοι οι έλεγχοι σε όσους ενταχθουν στο καθεστώς του Α 39 Ν 2859/2000 (απαλλαγή από τον ΦΠΑ λόγω κυκλου εργασιων ) εχει να κάνει με την εκ των υστέρων διαπίστωση από τη ΔΟΥ , ότι  σωστά εντάχθηκε ο φορολογουμενος στο καθεστώς αυτό γιατι πληρούσε τις προυποθέσεις του νόμου . Είχε δηλαδή ακαθάριστα έσοδα την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο μικ΄ροτερα των 10.000 ευρώ και δεν ασκούσε επάγγελμα (στην πράξη και όχι κατά δηλωση στα χαρτιά ) από αυτά που εξαιρούνται της απαλλαγής του α΄ρθρου 29 ν 2859/2000.

Link to comment
Share on other sites

  1) Ποιός είναι αυτός ο νόμος ? Αν τον γνωρίζετε καλό θα είναι να τον παραθεσετε .

 

Δεν ξέρω έτσι μου είπε ο λογιστής, τι στιγμή που έχω έδρα σπίτι πατρικό και δεν είναι στο όνομά μου οι λογαριασμοί, μπαίνουν στο 30%. Ξέρεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω έτσι μου είπε ο λογιστής, τι στιγμή που έχω έδρα σπίτι πατρικό και δεν είναι στο όνομά μου οι λογαριασμοί, μπαίνουν στο 30%. Ξέρεις κάτι άλλο?

 

Ναι ξέρω οτι τέτοιος νόμος δεν υπάρχει σήμερα . Υπήρξε κάποτε μια εκδοχή αυτου του 1/3 , αν θυμάμαι καλά το 1994 πρέπει να ήταν , καιλαμβάναμε υπόψιν  το 1/3 από τις δαπάνες της κατοικίας στην οποία είχαμε εδρα (ηλεκτρικο ρευμα , νερό , τηλεφωνο ) οταν υπολογίζαμε το ελάχιστο εισόδημα που έπρεπε να δηλωσουμε προς φορολόγηση , από την άσκηση του επαγγέλματός μας.

 

Κατά τα λοιπά η φορολογική έκπτωση αυτών των δαπάνων γίνεται με βάση την πραγατική χρήση της κατοικίας , ως επαγγελματικής εγκατάστασης , από την οποία παρέχουμε υπηρεσίες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.