Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

και διοτι....

 

δεν  γινεται να παει να πει καποιος  στον πελατη "δεν βγαζω ουτε 10.000 το χρονο...δεν χρεωνω ΦΠΑ"..

Για μένα αυτό είναι το σοβαρότερο μειονέκτημα. Δυστυχώς η εικόνα μετράει και συζητιέται και παραέξω. Είναι ο ίδιος λόγος που οι περισσότεροι επιλέγουν να εισέλθουν στο γεμάτο μαγαζί κι όχι στο άδειο που βρίσκεται ακριβώς δίπλα και πουλάει το ίδιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται και πληρώνετε λογιστή όσοι έχετε έξοδα τύπου 1 μελάνι το τρίμηνο και έσοδα <500 το μήνα. Οι περιοδικές για τέτοια έσοδα-έξοδα δεν παίρνουν πάνω από 1,5 λεπτό να συμπληρωθούν. Δεν ξέρω πόσα δίνεις εσύ meremeti αλλά πχ ο ίκαρος τα 400 που δίνει είναι αδιανόητα υψηλό ποσό (1-2 μηνιάτικα).

Εδώ μπορούμε και βγάζουμε μόνοι μας αμοιβές από το σύστημα του ΤΕΕ και θα πληρώνουμε λογιστή για να μας στείλει τις περιοδικές? :mrgreen:

Kι όμως οι περισσότεροι λογιστές τέτοια ποσά ζητούσαν πάντα, δηλ. περίπου 30 με 35 ευρώ το μήνα για τις υπηρεσίες τους..εκτός από τις περιοδικές δηλώσεις Φ.Π.Α. διαχειρίζονται και το λογισμικό όπου περνούν τα βιβλία εσόδων - εξόδων..Τίποτα..τώρα 10-15 ευρώ το μήνα και πολλά είναι (χωρίς απόδειξη).

Link to comment
Share on other sites

Ναι....Τον ενδιαφέρει η μόστρα τον πελάτη...Σκάσε με κουστούμι τότε, πιάνει πάντα. Οτι να'ναι...

 

 

σε σοβαρό πελάτη....δλδ  κάποιος που σου κάνει τζίρο κάθε  χρόνο σίγουρα δεν πας ''χαλαρός''

προσωπθικά κοστούμι δεν έχω φορέσει αλλα ένα πέρασμα από σπίτι για ένα πουκάμισο-παπουτσια κτλ το έχω κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπάρχουν ακόμα πελάτες που τα κοιτάνε αυτά (προφανώς δεν εννοώ το κουστούμι). Κι αυτούς, αν και αποτελούν την εξαίρεση, δεν θες να τους χάσεις γιατί αν μείνουν μόνο οι υπόλοιποι άστα...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπάρχουν ακόμα πελάτες που τα κοιτάνε αυτά (προφανώς δεν εννοώ το κουστούμι). Κι αυτούς, αν και αποτελούν την εξαίρεση, δεν θες να τους χάσεις γιατί αν μείνουν μόνο οι υπόλοιποι άστα...

+1

έτσι ακριβώς....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν φοράω t-shirt ούτε για καφέ... :smile:  Από την άλλη το 95% των πελατών είναι απο Κηφισιά και πάνω. Αυτοί τότε που δεν ξέρουν τι έχουν δεν έπρεπε να με επιλέξουν με την καμία εμένα τον φτωχό. Σιγά μην κοιτάζει ο άλλος ότι επειδή δεν χρεώνεις ΦΠΑ είσαι μπατίρης...Τι είναι κουμπάροι σου και θα λυπηθούν? Ισα ίσα καλό τους κάνεις. Ρε παιδιά είπαμε να κάνουμε πλάκα μην το λέμε συνέχεια γιατί θα το πιστέψουμε

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση που βλεπω, ειναι να μην σου πληρωσει η Δημοσια Αρχη τον ΦΠΑ, τον οποιο εσυ φυσικα δεν εχεις υποχρεωση να αποδοσεις.

Είναι δύσκολο αυτό που λες να γίνει στη πράξη. Τουλάχιστον αυτή την εμπειρία έχω συλλέξει μέχρι στιγμής από τις δουλειές μου με το δημόσιο.

Προβλέπω πολλοί να επιστρέφουν στο παλιό καθεστώς στα μέσα της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι δύσκολο αυτό που λες να γίνει στη πράξη. Τουλάχιστον αυτή την εμπειρία έχω συλλέξει μέχρι στιγμής από τις δουλειές μου με το δημόσιο.

Προβλέπω πολλοί να επιστρέφουν στο παλιό καθεστώς στα μέσα της χρονιάς.

Δεν νομίζω ότι γίνεται, γιατί η εγκύκλιος της Σαββαίδου λέει ότι παραμένεις σε αυτό το καθεστώς υποχρεωτικά για δύο χρόνια. Μόνο αν για κάποια χρονιά τα ακαθάριστα σου έσοδα υπερβούν τις 10.000 ευρώ, τότε υποχρεωτικά την επόμενη χρονιά επανέρχεσαι σε καθεστώς ΦΠΑ.

 

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Από τη στιγμή που κάνεις την αίτηση, κάποια στιγμή δε θα υλοποιηθεί το αίτημα;

 

Επίσης εγώ δεν πιστεύω να ελέγξουν (και μάλιστα μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ) τους μικρούς και όχι τους μεγάλους αυτό τον καιρό. Αυτοί που δηλώνουν κάτω από 10.000, άντε να κρύψαν άλλες 10.000. Άρα προφανώς και πάλι τίθεται θέμα επιβίωσης.

 

Τέλος μου ακούγεται δύσκολο λογιστής να προτρέπει τους πελάτες του να μην τον εχουνε αναγκη. Εκτός αν είναι σαν και μένα που προτρέπω τους πελάτες μου να μην τακτοποιήσουν ακόμα. Γι΄ αυτό προσοχή στο πόσο εμπιστοσύνη έχουμε στο λογιστή μας.

Σχετικά με αυτό που έγραψα στη σελ 9.

 

Γνωστοί μου που πήγαν σήμερα σε ΔΟΥ για να καταθέσουν αίτηση, τους τρομοκράτησαν λέγοντας ότι θα τους ταράξουν στους ελέγχους. Φοβήθηκαν και κράτησαν μόνο τον αριθμό πρωτοκόλλου, χωρίς να καταθέσουν Μ2. Έτσι κι αλλιώς το αίτημα δεν υλοποιείται άμεσα. Ντανιάζουν τα χαρτιά και βλέπουμε...

 

Θορυβήθηκα κι επικοινώνησα με λογιστή. Μου είπε ότι το έχει ακούσει από διάφορες ΔΟΥ το ίδιο.

 

Θεωρώ ότι επειδή ο τζίρος των 10.000 ευρώ είναι χαμηλός κι οι εισφορές μας φέτος (για τους μεγαλύτερους) θα πάνε στις 6.000 ευρώ ετήσια, κάποιοι θα περάσουν άσχημα για να αποδείξουν ότι δεν κρύβουν εισοδήματα. Βέβαια στις 450.000 επιχειρήσεων θα είναι δειγματοληπτικός, αλλά ως γνωστόν "αν έχεις τύχη διάβαινε".

 

 

Το πρωτόκολλο κρατήθηκε για την υποβολή των συμπληρωματικών εντύπων που αναφέρθηκε προηγούμενα και από άλλους.

 

Ουσιαστικά καλύπτονται για εκπρόθεσμη υποβολή αιτήματος, μετά τις 12-01-15, χωρίς πρόστιμο.

 

Μπορούμε να κάνουμε αίτηση και μετά τις 12-01-15, αλλά θα είναι εκπρόθεσμη και θα έχει πρόστιμο 100 ευρώ, όπως προβλέπεται για όλες τις εκπρόθεσμες δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα, χωρίς χρεωστικό υπόλοιπο, πχ. κατάθεση ιδιωτικών συμφωνητικών.

 

 

Ο λογιστής που ρώτησα δεν είναι ο λογιστής μου. Μόνη μου τηρώ τα βιβλία μου. Ο λογιστής αυτός έχει μεγάλη εμπειρία και αρκετοί μηχανικοί τον γνωρίζουν. Δεν λέω περισσότερα. :wink:

Δεν με αποθάρρυνε. Το αντίθετο μάλιστα. Μου είπε ότι όποιος μπορεί, είναι κρίμα να μην το κάνει. Απλώς με πληροφόρησε ότι πολλές ΔΟΥ τρομοκρατούν.

 

 

 

Το θέμα για μένα είναι ότι κάθε ΔΟΥ, χρόνια τώρα, κάνει τα δικά της. Για παράδειγμα, όπως προαναφέρθηκε, κάποιοι ήδη έχουν υπαχθεί στο καθεστώς απαλλαγής από ΦΠΑ και κάποιοι είναι ακόμα "στο περίμενε" γιατί δεν έχουν λάβει την εγκύκλιο της Σαββαίδου. Ο καθένας μας είναι μόνος του απέναντι στον οποιονδήποτε υπάλληλο της εφορίας που ερμηνεύει το νόμο όπως γουστάρει. Η δικιά μου ΔΟΥ είναι για τα πανηγύρια. Μου έχουν κάνει τον καθιερωμένο έλεγχο σε περίπτωση επιστροφής φόρου, ενώ όφειλα φόρο!

 

 

Τέλος έχω να επισημάνω ότι ενώ ο νόμος ψηφίστηκε τον Αύγουστο, η Σαββαίδου φιλοτιμήθηκε να εκδώσει μια αόριστη εγκύκλιο στις 07-01-15 δίνοντας προθεσμία 5 ημερών! Τα θεωρώ όλα στο πόδι, και ειλικρινά δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν συμφέρει ή όχι. Περιμένω και βλέπω πως θα εξελιχθεί. Εξάλλου με 100 ευρώ, όποιος πληροί τις προϋποθέσεις, όποτε θέλει εντάσσεται.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα σημερα οτι πήρε παράταση η προθεσμία υποβολής μέχρι 30 Ιανουαρίου λόγω πολλών αιτήσεων


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.