Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

τερρυ κάποιοι θεωρούν ότι αυτό το 23% στην ουσία ένα 18% αν δεν μεταφέρεις δαπάνες αλλού

θα τους δημιουργήσει ΚΙΝΗΣΗ και  ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

 

στον πελάτη των ιδιώτη για πεα και μικρές αμοιβές 4178 σου λέει θα μου μείνουν όλα τα λεφτά

και θα κερδίσω και τον πελάτη

 

 

εγώ βασικά το βλέπω  ως ασιστ  όπως τα 30000 πουχαν αφορλόγητο κάποιες χρονιές οι νέοι συνάδελφοι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 

To βιβλίο Α.Π.Υ. το θέλουν προκειμένου να δουν την κίνηση του τελευταίου τριμήνου...Εμένα πάντως ο λογιστής με έχει συμβουλεύσει τις αποδείξεις να τις εκδίδω μέχρι την αρχή του κάθε μήνα που είναι ακριβώς μετά το τρίμηνο, δηλ. έως 7 το αργότερο 10 του μηνός, άρα μέχρι 10/1/2015.

Link to comment
Share on other sites

Το 18% πως προκυπτει?

 

 

στον πελάτη των ιδιώτη για πεα και μικρές αμοιβές 4178 σου λέει θα μου μείνουν όλα τα λεφτά

και θα κερδίσω και τον πελάτη

 

 

Φιλε Ακιους δεν ειναι λογικη αυτη.

Ελ. επαγγελματιες ειμαστε και δεν μαθαμε ακομα να κοστολογουμε τη δουλεια μας?

Γι'αυτο και οι πολυ χαμηλες αμοιβες.

 

Ειναι λογικη και κερδος να πω "ξερεις 1230Ε ειπα για τη δηλωση του Ν4178, αν δεν πληρωσω ΦΠΑ θα βαλλω τα 230Ε στη τσεπη".

Οχι φιλε μηχανικε, κλεβεις τον πελατη σου και το κρατος.

Αν δεν πληρωσεις ΦΠΑ, να πεις στο πελατη "ξερεις ειναι 1000Ε διοτι δε θα αποδωσω ΦΠΑ".

 

Ελλαδισταν αθανατο!!!!

 

 

μένα πάντως ο λογιστής με έχει συμβουλεύσει τις αποδείξεις να τις εκδίδω μέχρι την αρχή του κάθε μήνα που είναι ακριβώς μετά το τρίμηνο

 

 

Αλλο παλι και αυτο.

Δηλαδη προγραμματιζεις τις δουλειες που θα ερθουν?

Να ξερεις οτι υπαρχει διαταξη, ποτε κοβεται μια ΑΠΥ ή ΤΠΥ.

Δεν τα εκδιδεις οταν σε βολευει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τερρυ

23% ο φπα  -  χοντρικά  το 5%  των εξόδων που χάνεις και δεν συμψηφίζεις

 

 

στα υπόλοιπα συμφωνούμε απόλυτα

 

προσωπικά 10,000- 4,000 τσμεδε  = 6,000  - 1560 (26% φορολογία)-650 τελος  = 3790 /12 = 316 ευρώ και δεν μπήκαν μεσα τα έξοδα

ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ

 

 

υγ  είμαι σίγουρος ότι θα δούμε διαφημίσεις  ΧΑΡΙΣΜΑ Ο ΦΠΑ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για τη διαδικασία...Συμπλήρωσα το Μ2 τικάροντας πάνω πάνω μεταβολή..και στο πεδίο β4 έβαλα τικ στο "απαλλασόμενων"

Στη συνέχεια συμπλήρωσα μια ΥΔ που λέει "Τα ακαθάριστα έσοδά μου κατά την διαχειριστική περίοδο (13/2/14-31/12/2014) είναι .....ευρώ. Επίσης δεν έχω πάγια και εμπορεύσιμα αγαθά". Αυτά έκανα πριν λίγο με το λογιστή και αύριο πάω ΔΟΥ να καταθέσω..Αν προκύψει κάτι άλλο θα ενημερώσω.

Θεωρώ κατόπιν συζήτησης και με άλλους, σε κάτι ΠΕΑ, αυθαίρετα, άδειες λειτουργίας, κτλ γίνεσαι άκρος ανανταγωνιστικός στις τιμές. Επίσης η τιμή του λογιστή μειώνεται στο ελάχιστο. Πολύ καλό μέτρο

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αλλο παλι και αυτο.

Δηλαδη προγραμματιζεις τις δουλειες που θα ερθουν?

Να ξερεις οτι υπαρχει διαταξη, ποτε κοβεται μια ΑΠΥ ή ΤΠΥ.

Δεν τα εκδιδεις οταν σε βολευει.

Τα παραστατικά του προηγούμενου μήνα ρε συ terry.

Προφανώς ο λογιστής το έιπε για να μην του πηγαίνει παραστατικά τελευταία στιγμή πριν την περιοδική.

 

Για το τελευταίο που λες, έχεις δίκιο.

4308/2014 και ΠΟΛ 1003/31-12-2014.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραστατικά του προηγούμενου μήνα ρε συ terry.

 

 

Τι παει να πει "προηγουμενου και επομενου μηνα"?

Θα ερθει ο πελατης στις 20 του μηνα να παραλλαβει τη μελετη που σου ανεθεσε και θα του πεις "θα σου κοψω την ΑΠΥ αρχες του αλλου μηνα, ελα να την παρεις"?

 

Εγω απλα το τονισα για να εχουμε ολοι το νου μας.

Αν πεσεις σε ελεγχο και σου βρουν περαιωμενες υποθεσεις (πχ εκδοση ΠΕΑ), με τις αντιστοιχες ΑΠΥ να μην ταιριαζουν ημερολογιακα, θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ικαρε με όλη την εκτίμηση ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ είναι

 

όπως ήταν και τα 30000 αφορόγητο για τους νέους επαγγελματίες....

 

η καλύτερη ασίστ  για ΟΣΟΥΣ εχουν δουλειά....θα βρουν έναν ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ και θα του φορτώνουν αμοιβές.....όπως φόρτωναν και στα 30.000 αφορόλογητο....και όπως κάνει κλασικά ο έλληνας επεδιή την δουλειά την πέρνει ΚΛΕΙΣΤΗ χωρίς να λέει με ΠΟΣΟ ΦΠΑ , θα του μένει το ποσοστό του φπα που ΘΑ έκοβε

 

απλά θα βγουν απέξω όσοι είναι ΜΕ ΦΠΑ για ΠΕΑ....και θα πέσουν και ΑΛΛΟ οι τιμές στα ΠΕΑ και σε ότι άλλο γίνεται ΠΑΚΕΤΑΚΙ....

 

 

συζητάμε  για  316 ευρώ τον μήνα για  12 μήνες   ΕΛΕΟΣ  ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλές φορές γίνεται αυτό για να να μεταφερθεί στο επόμενο τρίμηνο το ΦΠΑ...Σε συνεννόηση με τον πελάτη. Ξέρεις, θα το κόψουμε τον άλλο μήνα για να μην βάλω και άλλα στα έξοδα τώρα. Που το πρόβλημα? Και ποιος το ξέρει?

 

Συνεχίσω για να μην ξαναποστάρω..

ακιους, ναι σαχλαμάρα είναι αλλά φαντάσου που έχουμε φτάσει...Να υπολογίσουμε και τα μικροποσά..Πχ για μένα είναι συν από τα 400 το χρόνο λογιστή να πάω 50...Σου λέω το πιο απλό. Για τις τιμές, συμφωνώ μαζί σου. Προφανώς θα μειωθούν και άλλο, το θέμα είναι να μην ξεπεράσουν το όριο που συμφέρει κάποιον...

 

Μύρι..Τα πάγια ίσως έχουν να κάνουν με την περίπτωσή μου που έχω έδρα σπίτι πατρικό, δεν έχω λογισμικό, άντε έχω υπολογιστή και εκτυπωτή. Η έχει να κάνει με το γεγονός ότι από δω και πέρα τα πάγια δεν εκπίπτουν. Στην τελική μη το βάζεις αυτό... Ενα προσχέδιο είναι για παν ενδεχόμενο, όπως είπα για καλύτερη ενημέρωση αύριο που θα πάω ΔΟΥ

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.