Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

ΦΠΑ δεν έχεις, αλλά αφού είναι Έξοδο δεν εκπίπτει. 

Τουλάχιστον με αυτά που έχουν πει μέχρι τώρα οι φωστήρες!

----ΛΑΘΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

 

αυτό με τα πάγια και την πενταετία μάλλον ισχύει. Επιστρέφεις με τροποποιητική μάλλον, τον ΦΠΑ για τα δύο χρόνια που θα βγεις εκτός. Για πιο σίγουρα, πληροφορίες στους λογιστές.

Link to comment
Share on other sites

nik δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι.

Έστω,

- Έσοδα 10000 € (καθαρά), αναλογούν ΦΠΑ 2300 €

- Έξοδα 1000 € (καθαρά), αναλογούν ΦΠΑ 230 €

 

Αν υπάγομαι στο καθεστώς ΦΠΑ τότε στο ταμείο μου μένουν: 12300 - 1000 - 230 - (2300 - 230) = 9000 € 

Αν πάρω απαλλαγή από τον ΦΠΑ τότε στο ταμείο μου μένουν: 10000 - 1000 - 230 = 8770 €

 

Οκ. Όπως τα λες παραπάνω είναι. Όμως ξεχνάς πιστεύω δύο παράγοντες. Αν θες δες αυτό.

 

 

α) κάνεις την παραδοχή ότι ο τζίρος θα μείνει ίδιος στην περίπτωση χωρίς ΦΠΑ και δεν θα αυξηθεί.

β) Ξεχνάς το μαύρο χρήμα (στο οποίο λυπάμαι αλλά μας έχουν ωθήσει). Αν δεν θέλετε να φανεί διαγράψτε το μήνυμα μου, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Εγώ λοιπόν :

α) υποθέτω μία αύξηση 10% στον τζίρο λόγω πιο ανταγωνιστικών τιμών. 

β) Θεωρώ ότι για κάθε αυθαίρετο που κάνουμε π.χ. με 1230 ευρώ, κόβουμε απόδειξη τα 500 ευρώ και όχι τα 1000 ευρώ. 

 

Έτσι έχουμε :

α) Με ΦΠΑ : κάνουμε 20 αυθαίρετα για 1.115€ μικτά. (Κόβουμε απόδειξη 500€ + 115€ ΦΠΑ + 500€ μαύρα) : Έσοδα = 20 * 1115 = 22.300€ (από τα οποία 10.000 μαύρα). Έξοδα : ΦΠΑ πελατών = 20*115 = 2300€  + έξοδα γραφείου 1000€ = 3300€. Το ΦΠΑ εξόδων γραφείου 230€ συμψηφίζεται και δεν το πληρώνουμε. Άρα Σύνολο = 22.300 - 3.300 = 19.000€.

β) Χωρίς ΦΠΑ : Με αύξηση 10% στον τζίρο κάνουμε 22 αυθαίρετα τώρα αντί για 20 και δεν έχουμε ΦΠΑ. Πάλι κόβουμε απόδειξη 500 και 500 μαύρα : Έσοδα = 22 * 1000 = 22.000€. Έξοδα = 1230€. Σύνολο = 22.000 - 1230 = 20.770€.

 

Η διαφορά είναι 1.770€. Η μεγάλη διαφορά οφείλεται και στο μαύρο χρήμα γιατί η αύξηση τζίρου φέρνει και πρόσθετο μαύρο χρήμα. 

 

Και ας αφήσουμε τα αυθαίρετα και τα ΠΕΑ. Κάνω προσφορά για μελέτη δημοσίου. Εγώ κάνω πρόταση 5.000 + ΦΠΑ = 6.100 και ο άλλος 6.000 χωρίς ΦΠΑ. Ποιος θα πάρει την μελέτη ? Ποιος θα βγάλει πιο πολλά ?!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο Α.Π.Υ. το θέλουν προκειμένου να δουν την κίνηση του τελευταίου τριμήνου...Εμένα πάντως ο λογιστής με έχει συμβουλεύσει τις αποδείξεις να τις εκδίδω μέχρι την αρχή του κάθε μήνα που είναι ακριβώς μετά το τρίμηνο, δηλ. έως 7 το αργότερο 10 του μηνός, άρα μέχρι 10/1/2015.

Συγνώμη, εννοούσα τις αποδείξεις των εξόδων ότι πρέπει να τις προσκομίζουμε μέχρι κάθε 10 του μηνός το πολύ..όχι τις ΑΠΥ φυσικά, αυτές κανονικά στο μήνα που πληρώνεται το ΦΕΜ είτε για άδεια δόμησης, είτε για νομιμοποίηση.. 

Link to comment
Share on other sites

Γνωστοί μου που πήγαν σήμερα σε ΔΟΥ για να καταθέσουν αίτηση, τους τρομοκράτησαν λέγοντας ότι θα τους ταράξουν στους ελέγχους. Φοβήθηκαν και κράτησαν μόνο τον αριθμό πρωτοκόλλου, χωρίς να καταθέσουν Μ2. Έτσι κι αλλιώς το αίτημα δεν υλοποιείται άμεσα. Ντανιάζουν τα χαρτιά και βλέπουμε...

 

Θορυβήθηκα κι επικοινώνησα με λογιστή. Μου είπε ότι το έχει ακούσει από διάφορες ΔΟΥ το ίδιο.

 

Θεωρώ ότι επειδή ο τζίρος των 10.000 ευρώ είναι χαμηλός κι οι εισφορές μας φέτος (για τους μεγαλύτερους) θα πάνε στις 6.000 ευρώ ετήσια, κάποιοι θα περάσουν άσχημα για να αποδείξουν ότι δεν κρύβουν εισοδήματα. Βέβαια στις 450.000 επιχειρήσεων θα είναι δειγματοληπτικός, αλλά ως γνωστόν "αν έχεις τύχη διάβαινε".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ξαναλέω

10,000 - 5000 μ.ο τσμεδε = 5000 -650 τέλος -1300 φόρος 26% =3050 /12 μισθοί =255 ευρώ τον μήνα

 

στην ουσία ένα 50αρικο παραπάνω από τον βασικό της βουλγαρίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.