Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ΄όσο γνωρίζω, το χαλίκι δεν συγκαταλέγεται στα φυτά.

Αν όμως το ερώτημά σου είναι κατά πόσον μπορεί να χαλικοστρωθεί ο υποχρεωτικά φυτεύσιμος χώρος, κάτι τέτοιο δεν απαγορεύεται, αρκεί στο συγκεκριμένο χώρο να υπάρχει κάποιου είδους βλάστηση, συν τα απαιτούμενα δέντρα.   

Μην προσπαθούμε να καταργήσουμε στην πράξη τις ισχύουσες διατάξεις, μόνο και μόνο για να  εξυπηρετήσουμε στον πελάτη

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας με τα γραφόμενα του συναδέλφου tetris εκφράζω την εύλογη απορία, για ποιο λόγο χρειάζεται χαλικόστρωση μια εδαφική επιφάνεια με δέντρα, φυτά, χορτάρι και καλλωπιστικούς θάμνους;

Το σκέτο χώμα είναι μια χαρά. Άρα προδήλως πάει να γίνει χρήση για διέλευση οχημάτων και κατάργηση της έννοιας φύτευσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@tetris@Pavlos33 στην πραγματικότητα πρόκειται για δικιά μου πρόταση προς τον πελάτη, όχι για να δημιουργηθεί βατή επιφάνεια, αλλά θεωρώ πως το χαλίκι σε συνδυασμό με αραιή βλάστηση παραπέμπει σε κάτι το ενδιάμεσο, σαν μεσολαβητής κατά κάποιον τρόπο ανάμεσα σε βατό/φυτεμένο, ενώ αραιό χαλίκι πάλι σε συνδυασμό με φύτευση νομίζω δεν αναιρεί τον χαρακτήρα της και δίνει ένα επιπλέον αισθητικό στοιχείο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2020 at 3:46 ΜΜ, Gestalt said:

@tetris@Pavlos33 στην πραγματικότητα πρόκειται για δικιά μου πρόταση προς τον πελάτη,....

Αρχιτεκτονικά μιλώντας και αφού κάνεις και μελέτη κήπου αν κατάλαβα καλά και τα διάφορα υλικά έχεις κατά νου να χρησιμοποιήσεις κάνε ότι κρίνεις με βάση την σύνθεση του χώρου ώστε να παραμείνει κήπος φυτεμένος…

Θα έχεις υποχρέωση Χ αριθμό δέντρων…. (τα βάζεις) κι αν μπορέσεις βάλε κι αλλα στην τελική…

Στον υπόλοιπο κήπο βάλε γκαζόν τριφύλλι θάμνους πέτρες και σχηματισμούς, κροκάλες, ξύλα, χαλικάκια και ότι άλλο κρίνεις και χωράς.... ακόμα και γκαλτερίμια και μονοπατάκια διαδρομών στην τελική. Αρκεί να είναι κήπος κι αν οποιοσδήποτε το αμφισβητήσει αν έχει περισσότερα πετραδάκια από όσο νομίζει ορθό, περνάς κι απο αρχιτεκτονική επιτροπή και το εγκρίνεις ...... 

Αφού παραμένει κήπος κανένα πρόβλημα…. Να μη γίνει επίστρωση υλικού που χάνει τον χαρακτήρα του είναι το ζητούμενο.

(πέραν δε αυτών με τις τροποποιήσεις τις πρόσφατες του ΝΟΚ προβλέπει ακόμα ειδικές πλακοστρώσεις με οπες για διαδρομή αυτοκινήτου να προσμετρά στο πράσινο… όμως δεν το έχω δει ακόμα με προσοχή και ήταν μια φευγαλέα ματιά  μου ακόμα σ αυτό)

 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλές παρατηρήσεις @Didonis , έχω μια επιφύλαξη για τα γκαλτερίμια - μονοπάτια όπως και για τα τοιχία ακόμα και ελάχιστου ύψους ή και στην ίδια στάθμη με την φύτευση (πεζούλια, τοιχιάκια παρτεριών κ.α.) όπου η επιφάνειά τους αφαιρείται...

 

Σημαντική επίσης αλλαγή με τον Ν. 4579/20 ότι η Πισίνα μετράει ολόκληρη στην Φύτευση, καθώς δεν γίνεται πουθενά πλέον αναφορά στο 50% συμμετοχής που ίσχυε μέχρι την εφαρμογή του...

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Gestalt said:

Καλές παρατηρήσεις @Didonis , έχω μια επιφύλαξη για τα γκαλτερίμια - μονοπάτια...

ισχύει μεν... αλλά είναι και θέμα με πόσο προσοχή και λεπτομέρεια θα κάνεις μια μελέτη σχετική με την αρχιτεκτονική κήπου.... τα όποια μονοπάτια δεν είναι υποχρεωτικό για να είναι μονοπάτια να έχουν επίστρωση τσιμέντου ή άλλων ανάλογων υλικών αλλά υλικών κήπου... πχ γκαζόν, τριφύλλια που θα έχουν αραιά "φυτεμένες" κροκάλες ή πέτρες ή ακόμα και ξύλο ώστε σε βροχές να μη χάνουν την βατότητα τους.... και φυσικά αυτό όχι σε έναν κήπο - ακάλυπτο 15τ.μ. ..

να έχει ψαχνό για να αξίζει να το κάνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλντερίμι < τουρκική kaldırım < αρχαία ελληνική καλός + δρόμος (αντιδάνειο)

30px-Nuvola_apps_edu_languages.png Προφορά

ΔΦΑ : /kal.dɛ.ˈɾi.mi/

30px-Open_book_01.svg.png Ουσιαστικό

καλντερίμι ουδέτερο

  • λιθόστρωτος δρόμος του οποίου οι πέτρες δεν είναι κατεργασμένες
  •  
    λιθόστρωτο :
     
    Ετυμολογία: λίθος < αρχ. και στορέννυμι!  
     
    εν τελει
    εγω νομιζω οτι ο διδονης κατι σαν το παρακατω ειχε στο μυαλο του...με πιο αραια τις πετρες
     
    oformlenie-dorozhki-krasivye-primery-lan
     
    εδω
    άλλες "ιδέες"
    https://el.decorexpro.com/landshaftnyj-dizajn/elementy/sadovye-dorozhki/
     
    Ευχομαι
    Καλη Χρονια σε ολους...
Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2020 at 10:57 ΜΜ, Didonis said:

(πέραν δε αυτών με τις τροποποιήσεις τις πρόσφατες του ΝΟΚ προβλέπει ακόμα ειδικές πλακοστρώσεις με οπες για διαδρομή αυτοκινήτου να προσμετρά στο πράσινο… όμως δεν το έχω δει ακόμα με προσοχή και ήταν μια φευγαλέα ματιά  μου ακόμα σ αυτό)

καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Αναφέρεσαι στο άρθρο 17. παρ. ζ 

ζ.................Σε κτίρια όπου δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η φύτευση μέχρι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, κατ’ εξαίρεση δύναται να συμμετέχουν στον υπολογισμό της φύτευσης και οι διάδρομοι διέλευσης των οχημάτων εφόσον επιστρώνονται από διάτρητες πλάκες. 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοούν με το δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί; 

Επίσης στο ίδιο άρθρο παρ. δ 

Οι επιφάνειες εδάφους που συμμετέχουν στη φύτευση δεν μπορεί να επιστρώνονται με διάτρητες πλάκες ή να χρησιμεύουν για τη διέλευση οχημάτων. (νομίζω απο Τ.Ο.)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.