Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως στο υπόδειγμα του ΥΠΕΝ αναφέρονται (πάνω δεξιά) στον έλεγχο της φύτευσης δύο περιπτώσεις που υπολογίζει τον υποχρεωτικό ακάλυπτο:

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ: Εοικ-Επιτρεπ. Κάλυψη=.... Μ2

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΑΙΘΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ
ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ: Εοικ-[Εοικ x (Σ.Κ+10%)]=.... Μ2

Στο υπόδειγμα λοιπόν, υπάρχει μια σιωπηρή αποδοχή ότι το bonus 10% στην κάλυψη αναφέρεται επί του οικοπέδου και όχι επί της κάλυψης (ανεξαρτήτως επιφάνειας, αρκεί να είναι έως 10% της επιτρ. κάλυψης).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνέδελφοι καλησπέρα,

Εκδίδω άδεια σε περιοχή εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοικών. Το οικόπεδο βρίσκεται στο συνεκτικό τμήμα του οικισμού αποτελεί Μερίδα Οικοδομών. Το οικόπεδο έχει συνολική επιφάνεια 98,50 τ.μ. Το κτίριο προ του 55 το οποίο υφίσταται εκει και για το οποίο θα βγει άδεια ενισχύσεων είναι επιφανείας 55,50 τ.μ. βάσει τίτλου. Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος είναι 98,50 τ.μ.*0,30 = 29,55 τ.μ. (70% είναι η μέγιστη κάλυψη επειδή το οικόπεδο είναι κάτω από 200 τ.μ. ). Οπότε η υποχρεωτική φύτευση είναι 29,55* (2/3) = 19,70 τ.μ. 

Το θέμα είναι ότι τμήμα της μερίδας μου επιφανείας 20,80 τ.μ. είναι ασφαλτοστρωμένη οδός. Συνεπώς ο τελικός "διαθέσιμος" ακάλυπτος χώρος είναι 98,50 τ.μ. - 55,50 (κτίριο) - 20,80 τ.μ. (δρόμος) = 22,20 τ.μ. 

Άρα για να εφαρμόσω την υποχρεωτική φύτευση πρέπει σχεδόν όλο τον ακάλυπτο χώρο να τον διαθέσω σε φύτευση (22,20 τ.μ. διαθέσιμος ακάλυπτος - 19,70 τ.μ. υποχρεωτική φύτευση) 

Υπάρχει κάποια εξαίρεση για οικόπεδα εντός οικισμού που δεν απαιτείται να εφαρμόσουμε υποχρεωτική φύτευση? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται έλεγχος φύτευσης σε υφιστάμενο νόμιμο κτίριο, εκτός αν γίνεται προσθήκη ή επέκταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 17 ΝΟΚ

Οι επιφάνειες κάτω από πέργκολες, στέγαστρα και προστεγάσματα δύνανται να συμμετέχουν στον υπολογισμό της φύτευσης εφόσον φυτεύονται στο επίπεδο εδάφους.

Στην περίπτωση που δημιουργούνται υπαίθριοι χώροι στάθμευσης με μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια έως 10% της επιτρεπόμενης κάλυψης, τότε ο υπολογισμός των 2/3 της υποχρεωτικής φύτευσης λαμβάνεται επί του απομειούμενου κατά τα ανωτέρω υποχρεωτικά ακαλύπτου χώρου του οικοπέδου.

ζ. Σε κτίρια όπου δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η φύτευση μέχρι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, δύναται αυτή να μειωθεί στο 1/2 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, υπό την προϋπόθεση ότι θα φυτευτεί στο δώμα διπλάσια επιφάνεια από την υπολειπόμενη επιφάνεια των 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου που δεν προβλέπεται να υλοποιηθεί.

Σε κτίρια όπου δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η φύτευση μέχρι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, κατ’ εξαίρεση δύναται να συμμετέχουν στον υπολογισμό της φύτευσης και οι διάδρομοι διέλευσης των οχημάτων, εφόσον επιστρώνονται από διάτρητες πλάκες.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, sdtopo said:

Δεν γίνεται έλεγχος φύτευσης σε υφιστάμενο νόμιμο κτίριο, εκτός αν γίνεται προσθήκη ή επέκταση.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχει αυτό που λες κάπου στον ΝΟΚ? Γιατί δεν το βρίσκω στο άρθρο 17

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

άρθρο 17 ΝΟΚ

Οι επιφάνειες κάτω από πέργκολες, στέγαστρα και προστεγάσματα δύνανται να συμμετέχουν στον υπολογισμό της φύτευσης εφόσον φυτεύονται στο επίπεδο εδάφους.

Στην περίπτωση που δημιουργούνται υπαίθριοι χώροι στάθμευσης με μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια έως 10% της επιτρεπόμενης κάλυψης, τότε ο υπολογισμός των 2/3 της υποχρεωτικής φύτευσης λαμβάνεται επί του απομειούμενου κατά τα ανωτέρω υποχρεωτικά ακαλύπτου χώρου του οικοπέδου.

ζ. Σε κτίρια όπου δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η φύτευση μέχρι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, δύναται αυτή να μειωθεί στο 1/2 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, υπό την προϋπόθεση ότι θα φυτευτεί στο δώμα διπλάσια επιφάνεια από την υπολειπόμενη επιφάνεια των 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου που δεν προβλέπεται να υλοποιηθεί.

Σε κτίρια όπου δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η φύτευση μέχρι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, κατ’ εξαίρεση δύναται να συμμετέχουν στον υπολογισμό της φύτευσης και οι διάδρομοι διέλευσης των οχημάτων, εφόσον επιστρώνονται από διάτρητες πλάκες.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. 

Τα έχω διαβάσει αυτά, ωστόσο δεν ξέρω πως θα μπορούσε να με βοηθήσει στο πρόβλημα μου κάτι απ όλα αυτά...πρόκειται για υφιστάμενο κτίριο...(δες και παραπάνω την ανάρτηση μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, 

Έχω μια περίπτωση μιας νέας άδειας και ο πελάτης θέλει να βάλει θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο. 
Πρόκειται για 6 θέσεις στάθμευσης στον υπαίθριο χώρο. Η πολεοδομία της περιοχής μου ανέφερε ότι ισχύει ότι η συνολική επιφάνεια των θέσεων να είναι μικρότερη από 10% της επιτρεπόμενης κάλυψης. 
Επίσης μου ανέφερε το άρθρο 11 παρ. 6 ιγ. 
Μπορείτε να μου πείτε σε ποιους νόμους αναφέρονται οι 2  περιπτωσεις γιατί δεν μπορώ να τα βρω. 

Ευχαριστώ
Με Εκτίμηση, 

Ηρώ Μιχελή

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, iromich said:

...Η πολεοδομίαης .... μου ανέφερε....

Επίσης μου ανέφερε το άρθρο 11 παρ. 6 ιγ. ...

ΝΟΚ τον κοίταξες??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.