Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

άρθρο 23 κτιριοδομικού

2. Κατά την ανέγερση νέας οικοδομής ή κατ’ επέκταση προσθήκης σε οικόπεδο εμβαδού τουλάχιστο 200 τετραγωνικών μέτρων, πρέπει να φυτεύονται δένδρα ή να διατηρούνται υπάρχοντα, έτσι ώστε να αναλογεί τουλάχιστο ένα δένδρο ανά 200 τετραγωνικά μέτρα οικοπέδου. Όταν μένει υπόλοιπο εμβαδόν οικοπέδου 100 τετρ. μέτρα και άνω προστίθεται ένα ακόμα δένδρο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγνώμη kostavros

(δεν έβαλα την παράθεση στο μήνυμα του φίλου μου Παύλου-που τυχαία το είδα διαβάζοντας το δικό σου μήνυμα)   

Δες το άρθρο 23 του κτιριοδομικού κανονισμού και το άρθρο 17 του ΝΟΚ.

Σε οικόπεδα έως 200 τμ υποχρεωτικά 1 τουλάχιστον δέντρο. Αν υπάρχει προκήπιο ένα δέντρο ανά 25 τμ προκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Έχω την περίπτωση οικοδομής όπου στον ακάλυπτο χώρο μπροστά από την οικοδομή έχει μείνει άστρωτος, κι έχει φυτευτεί. Τώρα θέλουν το χώρο αυτό να τον πλακοστρώσουν για δικούς τους λόγους. 

Στον φάκελο της αδείας, παρότι είναι του '87 δεν βρήκα διάγραμμα κάλυψης, επομένως έκανα κάποιους υπολογισμούς χρησιμοποιώντας το τοπογραφικό και την κάλυψη. 

Εοικ = 733,60τμ
Επιτρεπόμενη κάλυψη: 70%
ΣΔ = 1,8
Ε.ορόφου = 233,97τμ.

Υπολόγισα επιπλέον από την κάτοψη Ε.εξωστών = 79,2τμ. 

Άρα προφανώς πραγματοποιούμενη κάλυψη: 233,97τμ + 79,2 = 313,17τμ

 

Ερωτήσεις γιατί το έχασα λίγο με τους υπολογισμούς: 

Βάσει του @kan62 έχω:

2/3 * Eοικ * (100% - (70% + 10%)) = 97,81τμ 

Χωρίς όμως να έχω τις θέσεις στάθμευσης προφανώς δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο πρέπει να μείνει αδιάστρωτο. Σωστά;

Επίσης, επιπλέον ερώτηση: Η άδεια που απαιτείται είναι κανονική οικοδομική, σωστά; Δεν νομίζω να με καλύπτει η μικρής κλίμακας.

Edited by magos88
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα με τους υπολογισμούς σου και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να υπολογίσεις αλλά σχετικά με το θέμα της άδειας δες αν σε καλύπτει το ιστ στο άρθρο 30 για τις εργασίες χωρία άδεια "διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου"

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα με τους υπολογισμούς σου και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να υπολογίσεις αλλά σχετικά με το θέμα της άδειας δες αν σε καλύπτει το ιστ στο άρθρο 30 για τις εργασίες χωρία άδεια "διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου"

Danaikaterina, δεν πρέπει πρώτα να δω τι ποσοστό από τον αδιάστρωτο χώρο, μπορώ να στρώσω με πλάκες; Αυτό προσπαθώ να εντοπίσω. Γιατί αυτή τη στιγμή είναι χώρος με χώμα και φύτευση και θέλουν να το πλακοστρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Τα 2/3 του ακαλύπτου πρέπει να φυτεύονται (από κει προκύπτει προφανώς και ο 1/3 που σου επιτρέπεται η διάστρωση χωρίς άδεια). Απλώς με τους υπολογισμούς που κάνεις δεν κατάλαβα που καταλήγεις.

Αν Ε οικοπέδου=733,60 και επιρεπόμενη κάλυψη=70% ο ακάλυπτος είναι 30% x 733,60 = 220,08. Τα 2/3 x 220,08 = 146,72 πρέπει να φυτεύονται. Αν έχεις τόσο φυτεμένο χώρο, τον υπόλοιπο μπορείς να τον καλύψεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina πάμε δηλαδή βάση της επιτρεπόμενης και όχι βάση της πραγματοποιούμενης;; Γιατί αν είναι έτσι, τότε είναι πολύ απλό.

Link to comment
Share on other sites

Ε  φυσικά. Τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου πρέπει να φυτεύονται. Αν είχες πχ ένα οικόπεδο 1000τμ και έχτιζες ένα σπιτάκι 20τμ δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να φυτεύσεις 653τμ!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Η απαίτηση για φύτευση ισχύει για τα μετά τον Κτιριοδομικό Κανονισμό Κτίρια. Δεν γνωρίζω κάποια διάταξη πριν τον Κτιριοδομικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.