Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

άρθρο 23 κτιριοδομικού

2. Κατά την ανέγερση νέας οικοδομής ή κατ’ επέκταση προσθήκης σε οικόπεδο εμβαδού τουλάχιστο 200 τετραγωνικών μέτρων, πρέπει να φυτεύονται δένδρα ή να διατηρούνται υπάρχοντα, έτσι ώστε να αναλογεί τουλάχιστο ένα δένδρο ανά 200 τετραγωνικά μέτρα οικοπέδου. Όταν μένει υπόλοιπο εμβαδόν οικοπέδου 100 τετρ. μέτρα και άνω προστίθεται ένα ακόμα δένδρο

Link to post
Share on other sites
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ - ΑΡΘΡΟΝ 23 - ΦΥΤΕΥΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ 1. Ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου τουλάχιστον κατά τα 2/3 του πρέπει να παραμένει χωρίς επίστρωση για να μπορεί να φυτευτεί.   ΓΟΚ 85, Άρθρ

Λογικά θα ζητηθεί να τα τακτοποιηθεί η μη υλοποίηση της φύτευσης, με υπαγωγή στο ν. 4178 με την αυθαιρεσία είτε να υπάγεται στην κατηγορία 3 (αν η  υποχρεωτική επιφάνεια φύτευσης είναι μικρότερη έως κ

Δες το άρθρο 23 του κτιριοδομικού κανονισμού και το άρθρο 17 του ΝΟΚ. Σε οικόπεδα έως 200 τμ υποχρεωτικά 1 τουλάχιστον δέντρο. Αν υπάρχει προκήπιο ένα δέντρο ανά 25 τμ προκηπίου.

Κανα κατι δεν εχω καταλαβει καλα. Το γεγονός οτι ειμαι κατω απο 200τ.μ. το οικοπεδο μου που βοηθαει στην φυτευση?

Link to post
Share on other sites

συγνώμη kostavros

(δεν έβαλα την παράθεση στο μήνυμα του φίλου μου Παύλου-που τυχαία το είδα διαβάζοντας το δικό σου μήνυμα)   

Δες το άρθρο 23 του κτιριοδομικού κανονισμού και το άρθρο 17 του ΝΟΚ.

Σε οικόπεδα έως 200 τμ υποχρεωτικά 1 τουλάχιστον δέντρο. Αν υπάρχει προκήπιο ένα δέντρο ανά 25 τμ προκηπίου.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Καλησπέρα! Έχω την περίπτωση οικοδομής όπου στον ακάλυπτο χώρο μπροστά από την οικοδομή έχει μείνει άστρωτος, κι έχει φυτευτεί. Τώρα θέλουν το χώρο αυτό να τον πλακοστρώσουν για δικούς τους λόγους. 

Στον φάκελο της αδείας, παρότι είναι του '87 δεν βρήκα διάγραμμα κάλυψης, επομένως έκανα κάποιους υπολογισμούς χρησιμοποιώντας το τοπογραφικό και την κάλυψη. 

Εοικ = 733,60τμ
Επιτρεπόμενη κάλυψη: 70%
ΣΔ = 1,8
Ε.ορόφου = 233,97τμ.

Υπολόγισα επιπλέον από την κάτοψη Ε.εξωστών = 79,2τμ. 

Άρα προφανώς πραγματοποιούμενη κάλυψη: 233,97τμ + 79,2 = 313,17τμ

 

Ερωτήσεις γιατί το έχασα λίγο με τους υπολογισμούς: 

Βάσει του @kan62 έχω:

2/3 * Eοικ * (100% - (70% + 10%)) = 97,81τμ 

Χωρίς όμως να έχω τις θέσεις στάθμευσης προφανώς δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο πρέπει να μείνει αδιάστρωτο. Σωστά;

Επίσης, επιπλέον ερώτηση: Η άδεια που απαιτείται είναι κανονική οικοδομική, σωστά; Δεν νομίζω να με καλύπτει η μικρής κλίμακας.

Edited by magos88
Link to post
Share on other sites

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα με τους υπολογισμούς σου και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να υπολογίσεις αλλά σχετικά με το θέμα της άδειας δες αν σε καλύπτει το ιστ στο άρθρο 30 για τις εργασίες χωρία άδεια "διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου"

Link to post
Share on other sites
24 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα με τους υπολογισμούς σου και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να υπολογίσεις αλλά σχετικά με το θέμα της άδειας δες αν σε καλύπτει το ιστ στο άρθρο 30 για τις εργασίες χωρία άδεια "διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου"

Danaikaterina, δεν πρέπει πρώτα να δω τι ποσοστό από τον αδιάστρωτο χώρο, μπορώ να στρώσω με πλάκες; Αυτό προσπαθώ να εντοπίσω. Γιατί αυτή τη στιγμή είναι χώρος με χώμα και φύτευση και θέλουν να το πλακοστρώσουν.

Link to post
Share on other sites

Ναι. Τα 2/3 του ακαλύπτου πρέπει να φυτεύονται (από κει προκύπτει προφανώς και ο 1/3 που σου επιτρέπεται η διάστρωση χωρίς άδεια). Απλώς με τους υπολογισμούς που κάνεις δεν κατάλαβα που καταλήγεις.

Αν Ε οικοπέδου=733,60 και επιρεπόμενη κάλυψη=70% ο ακάλυπτος είναι 30% x 733,60 = 220,08. Τα 2/3 x 220,08 = 146,72 πρέπει να φυτεύονται. Αν έχεις τόσο φυτεμένο χώρο, τον υπόλοιπο μπορείς να τον καλύψεις.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

@danaikaterina πάμε δηλαδή βάση της επιτρεπόμενης και όχι βάση της πραγματοποιούμενης;; Γιατί αν είναι έτσι, τότε είναι πολύ απλό.

Link to post
Share on other sites

Ε  φυσικά. Τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου πρέπει να φυτεύονται. Αν είχες πχ ένα οικόπεδο 1000τμ και έχτιζες ένα σπιτάκι 20τμ δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να φυτεύσεις 653τμ!!

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

 Η απαίτηση για φύτευση ισχύει για τα μετά τον Κτιριοδομικό Κανονισμό Κτίρια. Δεν γνωρίζω κάποια διάταξη πριν τον Κτιριοδομικό.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.