Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επισκευή - Δευτερεύον Οπλισμός;


 

Recommended Posts

McRaster με εντυπωσιάζει η βαθειά γνώση που εχεις στο αντικείμενο. Ιδιαίτερα στο θέμα, οτι η ταχύτητα φωτός επιρρεάζει την μοριακή δομή του η οποία δεν ειναι ισοτροπική αλλά ανισοτροπική λόγω σφυρηλάτισης με εντυπωσίασες!!! Μηπως να προσκαλέσουμε και το κ. Γραμματικάκη να συμμετάσχει στις συζητήσεις μας;;;;

 

 

υ.γ. ας μου επιτραπεί να γράψω και εγω κατι εκτός θέματος. Συνάδελφε McRaster, έβλεπα τις εισηγήσεις του σεμιναρίου σχετικά με τις επισκευές που διοργάνωσες μεσω του ΤΕΕ στη Λάρισα. Πραγματικά παρα πολύ καλή δουλειά! Ειστε λίγοι αλλά δουλεύετε πυρετωδός εκει στη Λάρισα!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Driftakos συμφωνώ με οσα ανφέρεις για ενα πιαθνό τρόπο αντιμετόπισης.

 

Εμένα άλλο ηταν το αρχικό μου ερώτημα που σε μια κοινότητα μηχανικών δε πρεπει καν να τίθεται (και ορθα με επανέφερε  στον ισιο δρόμο ο Συνάδελφος που λεει κανονικά και με το Νόμο...)

 

Το ερώτημα μου ηταν εχεις μια τετραέρειστη πλάκα. Εξ αρχης εχει οπλιστή στη μια διεύθυνση. Είναι ειδικών συνθγκών (μικρά ανοίγματα, χωρίς φορτίο απο πάνω ειναι εκει 30 χρόνια, μονοόροφ κτίριο κ.λ.π.).

 

Στην επισκευή τι κάνεις; την οπλίζεις και κατα την αλλη κατεύθνυση η πας κοντρα στα μαθηματικά αι την αφήνεις οπως είναι.

 

Φυσικά θα κανεις την επίλυση στο πακέτο των τσιγάρων οπως ελεγε ο Καθηγητής κ. Τσουκαντάς στο Πολυτεχνείο. Αλλά αν εισαι πανω απο το ροιο στη μια κατεύθυνση τι κανεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου ειναι πάνω σε "Πλάκα"; θα σε πετάξω τώρα κάτω!!!

 

Φωτογραφία απο άλλη αυτοψία. Παλαιά κατοικία η οποία εχει κτιστεί αυθαίρετα δωματιάκη, δωματιάκη....

 

Εδω Δημήτρη το πρόβλημα ειναι η κάτω πλάκα - η εδαφόπλακα!!! Οπως βλέπεις το σπίτι χωρίζεται στα δυο. Τι να πεις εδω....

 

Το μοναδικό καλό ειναι οτι η κατοικία ειναι παλιά οπότε δε τίθεται θέμα επισκευής.

 

Απο αυτή την αυτοψία μου εμεινε η εξής απορία. Είναι παλιά αγροικία. Στα 7 -8 μέτρα υπάρχει πηγάδι το οποίο εχει βάθος περίπου 10 μέτρου και διάμετρο 1,20 μέτρου.

 

Άραγες ποσο αυτό το πηγάδι επιρρέασε αυτή τη διαφορική καθίζηση του σπιτιού; Παράλληλα το σπίτι ειναι κτισμένο απάνω σε μια ελαφριά πλαγιά. Αλλά η ρωγμή δεν ειναι παράλληλη στις ισουψείς αλλά παράλληλη στο πηγάδι!

 

Για να λυτρωθώ απέναντι στους mod.

 

 

post-1801-0-59851500-1421188958_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τη πλάκα, έβαλες έναν καλό προβληματισμό.(Συγγνώμη για το τρολλάρισμα αλλα είμαι ευερέθιστος σε stray current και μαγνητισμό του χάλυβα.)

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

 

Πέρα απο τη πλάκα, έβαλες έναν καλό προβληματισμό.(Συγγνώμη για το τρολλάρισμα αλλα είμαι ευερέθιστος σε stray current και μαγνητισμό του χάλυβα.)

 

και εγω στις ομορφες γυναίκες και ιδιαίτερα στα φωτομοντέλα αλλά δε το κανω θέμα.

 

Αυτο ειναι ενα ιδιαιτερο θεμα πως ο υδροφορος ορίζοντας επιρρεαζει τα γειτονικά κτήρια (βλεπε αντληση υδάτων, καθιζήσεις κ.λ.π.)

 

Ισως να εχει νοημα να ανοίξουμε ενα νεο θέμα, με επιπλεον φωτο που εχω και να λεγαμε τι θα καναμε σε περιπτωση διερευνισης το πως επιρρεαζει το πηγαδι τα θεμελια του κτιρίου (φυσικά εδω δεν εχουμε θεμελια.... μια ισογεια κατοικία ειναι με τσιμεντόλιθους πανω σε εδαφόπλακα) - (της γιαγιάς μου το σπίτι ειναι...., )

 

 

Δημήτρη νομίζω θα ειχε νόημα ενα τέτοιο θέμα, ενίσχυση θεμελίων σε συνάρτηση με υπόγειο υδροφόρο ορίζοντα. Μάλιστα μιας και εχεις δουλέψει και στη βροχερη Αγγλία θα ηταν χρησιμο να μας μεταφέρεις την απο εκεί εμπειρία σου.

 

υ.γ. εγω θα φορτώσω φωτογραφίες απο την επίσκεψη μου στο Πύργο της Πίζας και πως εκει οι Συνάδελφοι κανανε ενίσχυση στο κακό έδαφος θεμελίωσης...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

στα πειράματα που είχα κάνει στο μεταπτυχιακό μου είχαμε χρησιμοποιήσει σε δοκίμια τύπου πλάκας 2 διευθύνσεων, ενίσχυση με ινοπλέγματα και τυπικό κονίαμα (τσουβάλια isomat) ως ανόργανη μήτρα. η απόκριση των δοκιμίων ήταν πολύ καλή, χωρίς να έχουμε αποκόλληση της ενίσχυσης.

 

οταν το οξείδια συνεχίσουν να αυξάνονται θα δημιουργήσουν διεπιφανεικές τάσεις που θα αποκολλήσουν την όποια ενίσχυση. Εχω διαβάσει άπειρα αντίστοιχα πειράματα και το λάθος που κάνουν είναι οτι φορτίζουν τα δοκίμια ακριβώς μετά την ενίσχυση και οχι μετά απο την πάροδο κάποιου χρόνου ώστε να ελέξγουν την εξέλιξη της διάβρωσης. Υπάρχουν βέβαια κάποιες εργασίες που συνέχισαν την επιταχυνόμενη διάβρωση και μετά έκαναν τα πειράματα. Τα αποτελέσματα ήταν ιδιαίτερα αποκαρδιωτικά. Στην Ελλάδα έχουμε αρκετές περιπτώσεις απο υφάσματα που αστόχησαν μετά απο 2-3 χρόνια λόγω συνεχιζόμενης διάβρωσης.

 

 

Πάντα θα υπάρχει ένας κράχτης.......Επίσης μην ξεχνάτε να μετράτε και το pH διότι σε τιμές κάτω των 7 υπάρχει απώλεια του μέτρου ελαστικότητας λόγω fractures στη δομή του χάλυβα.Η ταχύτητα του φωτός επιρρεάζει την μοριακή δομή του η οποία δεν είναι ισοτροπική αλλά ανισοτροπική λόγω σφυρηλάτησης.Με 2 ντεπόν και μια ασπιρίνη Βασίλη θα το λύσεις.Αν δεν, θα σου βγάλω θέμα για διδακτορικό.

 

Απώλεια του μέτρου Ελαστικότητας λόγω εξάχνωσης έχει αποδειχτεί σε πάρα πολλές εργασίες και οφείλετε όπως σωστά λες στην μετατροπή της εξάχνωσης σε συγκέντρωση τάσεων και μετά σε ρωγμές που διαδίδονται.

 

http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10704-009-9334-7

http://db.nzsee.org.nz/2014/oral/84_Andisheh.pdf

 

Η κρυσταλλική δομή είναι η σωστή έκφραση και οχι η μοριακή. Ο χάλυβας οπλισμού δεν σφυρηλατείται αλλα υπόκειται σε θερμικές κατεργασίες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τι να στείλει?

Βλέπετε πουθενά να γράφει ο McRaster?

 

Τι τις χρειάζεστε τις γνώσεις του?

Χρειάζεστε μια δεύτερη γνώμη ή τρώτε μασημένη τροφή?

Έπρεπε να τα σβήσετε όλα? Ας σβήνατε μόνο την εικόνα με τα αέρια αν έθιξε την επιστήμη.

 

Πάλι μονόλογο θα βλέπουμε? Το θέμα είναι να ακούγεται και μια άλλη άποψη για να μας βάζει σε σκέψεις ή και για να μας διευρύνει την σκέψη.

Έλεγα ότι μετά από τόσο καιρό κάτι θα διορθωθεί....τελικά το μηχανικός έχει καταντήσει σαν τα ΜΜΕ.

Κρίμα.

 

Παρακαλώ πολύ μην σβηστεί το παρόν. Μιλάω πολύ σοβαρά και δεν είμαι εκτός θέματος. Απλά προβληματιστείτε.

Ευχαριστώ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να σκεφτούμε τις γραμμές του Συναδέλφου Άρη (με τις οποίες συμφωνώ) και για να εκτονωθεί το κλίμα προχωράω σε μια σειρά ακόμα φωτογραφιών απο οπλισμό πλάκας.

 

Εργοτάξιο στη Σαλαμίνα. Διαστάσεις πλάκας 6,0 επί 6,45. Πάχος αυτής με έμεση μέτρηση 18 εκ. Ολες οι παρατηρήσεις μου γίνανε με οπτικό έλενγχο και σ εαυτή μου την επίσκεψη δεν εκαναενόργανες μετρήσεις.

 

Το σπίτι είναι δίπλα στη θάλασσα και σε απόσταση 10 μέτρων. Κατασκευή του 70. Ο ιδιοκτήτης ταν τυπικός και ειχε βγάλει άδεια την εποχή εκείνη (το αναφέρω για να δείξω οτι θα υπήρξε καποια τυπική φροντίδα...)

 

Κατά την οπτική παρατήρηση διαπίστωσα εκτεταμένη οξείδωση κατά τη μια διεύθυνση του οπλισμού ενω η άλλη διεύθυνση εδειχνε να μην εχει καμμία βλάβη.

 

Παρατηρώντας τόσο πυκνό οπλισμό και έχοντας στο μυαλό κάποιες άλλες αυτοψίες που δεν υπήρχε δευτερεύον οπλισμός είπα με τη μια ααααα, ,,, κλασικά εικονογραφημένα - δεν υπάρχει οπλισμός κατά την άλλη διεύθυνση.

 

Μου φάνηκε μια πολύ λογική σκέψη στην αρχή. Απο μια πιο προσεκτική παρατήρηση διαπίστωσα οτι σε ενα σημείο εχουμε εκτύπναξη σκυροδέματος και φαίνεται ο βλεμμένος οπλισμός και κατά την άλλη διεύθυνση.

 

Τελικά σκέφτηκα αυτό που ανέφερε ενας Συνάδελφος εδω οτι ο οπλισμός ο κατω λόγο της μεγάλης του σχετικά διαμέτρου λειτούργησε ως καμβίλια για τον απάνω οπλισμό και ετσι του έδωσε την απαιτούμενη επικάλυψη. Οχι οτι δεν εχει οξειδωθεί και αυτός.... αλλά καθως ειχε καποια ικανοποιητική επικάλυψη δεν εχει οξειδωθεί τοσο ωστε να μας δωσει εκτινάξεις σκυροδέματος κ.λ.π.

 

Δεν αποκάλυψα ή δεν εκανα εργαστηριακές μετρήσεις. Στην επόμενη επίσκεψη.

 

 

post-1801-0-06224600-1421618637_thumb.gif

post-1801-0-02027600-1421618647_thumb.gif

post-1801-0-22426900-1421618772_thumb.gif

Edited by Μουστάκας Β.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.