Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρων οργανισμός από Ω/Σ με τοιχοπλήρωση από λιθοδομή


 
dorita2271

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι, αυτο  δεν θα το δω ουτε και εγω :smile: .Εγω  κανω την μελετη του φ/ο και  την συνυπογραφω , δεν εχω καν  την ευθυνη της επιβλεψης  των στατικων. Επενδυση δεν παιζει. :sad:

 

Πρακτικά αυτό που γίνεται είναι επένδυση.  Έχω κάνει πολλές τέτοιες μελέτες.

Προσθέτω το φορτίο της λιθοδομής στους δοκούς

Προσέχω που θα την θεμελίωση της.

Εαν έχει υπόγειο το κτίριο κάνω περιμετρικό φουρούσι (βραχύ πρόβολος) για την θεμελιώσω.

Αφήνω αναμονές στις στάθμες των πλακών για να την συνδέσω την τοιχοποιία με τον φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Επειδή η τοιχοποιία είναι σχετικά άκαμπτη κάνε και τον φέροντα οργανισμό από σκυρόδεμα άκαμπτο.

Πρόβλημα θα είναι ποιότητα του κονιάματος της τοιχοποιίας γιατί το φτιάχνει συνήθως ο πιο άσχετος εργάτης και ο χρόνος χρήσης εξαρτάται από την διάθεση του μάστορα.

Αλλά παρόλα αυτά έχει κάποιο φιλότιμο το τσιμέντο (βοήθεια μας).

Ενημέρωσε το φόρουμ πως το αντιμετώπισες.  Καλή δουλειά και κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

υπογειο δεν εχει , σκεφτομαι να κανω  αρκετα  πλατυ το πελμα της πεδιλοδοκου (ωστε να πατησει η τοιχοποιια ) προσθετοντας  και   το φορτιο της τοιχοποιίας  Η οροφη του ισογειου θα ειναι δαπεδο ξυλινο και υπαρχει και ενας εξωστης πλατους 1.70μ.

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν αναθέτει στον εκπονούντα την στατική μελέτη την μελέτη των κατασκευαστικών λεπτομερειών για τα μη φέροντα στοιχεία.

 

Σε κάποιον φαίνεται πως δεν άρεσε αυτό που έγραψα.

Δεν είχε όμως το θάρρος ή την καλή διάθεση να εκθέσει τις απόψεις του και να πει που διαφωνεί...

Επειδή το θέμα είναι σοβαρό, θα παρακαλέσω, αν ξέρει κάτι που δεν ξέρω να μας κάνει την χάρη και να το πει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα , προφανωςκαι  συμφωνω μαζι σου  αλλα( προσωπικα και μονο για μενα ) θελω να ειμαι καλυμμένη(εστω θεωρητικα),Και τι εννοώ ? Δεν εχω σκοπο να δείξω καμια κατασκευαστικη λεπτομερεια φ/ο με μη φεροντα στοιχεια αλλα  επειδη δεν   ξερω τι θα κανουν στην πραγματικοτητα,   σκεφτομαι  στην μελετη της θεμελιωσης στους πεδιλοδοκους   και μονο ,να   βαλω  και ενα γραμμικο φορτιο  της τοιχοποιιας. Γιατι που ξέρω εγω αν π΄χ στα 50 εκ.πλατος πεδιλοδοκου(λεμε τωρα) δεν πανε αυτοι και πατησουν την τοιχοποιια??

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: δεν υπάρχει εσωτερική τοιχοποιία από τουβλοδομή με την μόνωσή της και τα συναφή;

Επίσης: γιατί τέτοια έλλειψη επικοινωνίας με τον αρχιτέκτονα; Αυτά τα πράγματα θέλουν συζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

Λογω της γεωγραφικης περιοχης που βρισκεται  το κτιριο , υπαρχουν περιορισμοι απο την αρχαιολογια και ο αρχιτεκτονας με ενημερωσε για αυτους ,αποτυπωνοντας τους  στα σχεδια 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η λιθοδομή σε ένα πάχος της  πατάει στα  δοκάρια και  σφηνώνεται και κάτω από αυτά μαζί με κάποια σενάζ κρυμμένα πίσω από εξωτερικές πέτρες, καθώς και προέκταση της πλάκας των ορόφων μέσα στη λιθοδομή για να σταθεροποιείται ακόμη περισσότερο. Αν υποθέσουμε ότι έχεις δοκάρια 25 εκ. και μπει εσωτερική δρομική 10 εκ και μόνωση 5 εκ (5 εκ και η  εξωτερική μόνωση  που εφάπτεται στις κολώνες και δοκάρια) μια λιθοδομή πάχους 40 εκ είναι μια χαρά πιστεύω, όπου από τα 40 εκ., τα 10 εκ θα πατάνε στο δοκάρι ώστε εσωτερικά δοκάρι και τοίχος να έρχονται πρόσωπο χωρίς δόντι. 

Αν συμβαίνουν τα παραπάνω επικοινώνησε με τον αρχιτέκτονα γιατί πρέπει να υπολογίσεις τα επιπλέον φορτία της λιθοδομής πάνω στα δοκάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ  πολύ  για τις οδηγίες , θα επικοινωνήσω μαζί του , γιατί στα σχέδια δείχνει όλη την λιθοδομή έξω από τις κολώνες και δοκάρια και από εκεί ξεκίνησε ο προβληματισμός μου. Εγώ αυτό που θέλω είναι να έχω σωστά τα φορτία μου στην μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο τα φορτία αλλά και ο τρόπος μεταφοράς τους στα δοκάρια. Πρέπει να προβλεφθεί και κάποιος τρόπος έδρασης της λιθοδομής στο Φ.Ο. με την κατασκευή κάποιας προεξοχής (ή πατούρας) η οποία θα πρέπει να οπλιστεί και να δειχτεί σε κάποια λεπτομέρεια τόσο ως διατομή όσο και σαν οπλισμός στη θεμελείωση και στα περιμετρικά δοκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.