Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρων οργανισμός από Ω/Σ με τοιχοπλήρωση από λιθοδομή


 
dorita2271

Recommended Posts

Εγω θα κανω μια προταση.

Για ποιο λογο δεν κατασκευαζεται το κτηριο απο Φερουσα Διαζωματικη Τοιχοποιία?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, δεν θα ανακαλύψουμε πάλι τον τροχό.

Έχουν φτιαχτεί χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις.

dorita2271, σε βοηθά το επισυναπτόμενο;

post-52214-0-44360100-1420963601_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την φωτογραφια, μονο που δεν υπαρχει τουβλο απο μεσα , τουλαχιστον ετσι φαινεται στα αρχιτεκτονικα σχεδια και ο οργανισμος πληρωσης ειναι ολος απο λιθοδομη .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν θα ανακαλύψουμε πάλι τον τροχό.

Έχουν φτιαχτεί χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις.

dorita2271, σε βοηθά το επισυναπτόμενο;

 

 

Εγω παντα ομως ειχα το ερωτημα.

Πως συνδεεται επαρκως η λιθοδομη με τον ΦΟ απο ΩΣ??

 

Και αφου θα χτισεις τη λιθοδομη, για ποιο λογο να μην πας σε φερουσα τοιχοποιια?

 

 

ΥΓ. Συναδελφε JEK, δε με ενθουσιαζει καθολου αυτο που βλεπω!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τerry αυτο ακριβώς ήταν και απο την αρχή το ερώτημά μου¨, πως γίνεται η σύνδεση.Θα μιλήσω αύριο  πάλι με τον αρχιτέκτονα , ο οποίος μου έχει πει ότι στην συγκεκριμένη περιοχή  και λόγω ειδικών όρων  δόμησης , εφαρμόζεται αυτός ο τρόπος σε πολλά νέα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Στο συγκεκριμένο θέμα-ερώτημα που ανήρτησε η συνάδελφος δεν έχω κάτι επιπλέον να συνεισφέρω, ακούστηκαν αρκετές απόψεις και η συνάδελφος μοιάζει να καλύφτηκε. 

Ο καλός συνάδελφος jek ανέβασε μια φωτογραφία που απεικονίζει κάτι που συχνά γίνεται ιδιαίτερα σε παραδοσιακούς τομείς πόλεων: παλαιό πέτρινο κτίριο, και κατασκευή καινούριου φέροντα οργανισμού από μπετόν εσωτερικά ώστε να μην χαθεί δόμηση-κάλυψη, το αναφέρω αυτό διότι είθισται στους παραδοσιακούς τομείς τα παλαιά κτίρια να καταλαμβάνουν όλο το οικόπεδο και αν αποφάσιζε κάποιος να κατεδαφίσει και να ξαναχτίσει καινούριο κτίριο, θα έβγαινε "ζημιωμένος" εφαρμόζοντας νέους όρους δόμησης. Δεν είναι πάντως ο μοναδικός και περιοριστικός λόγος που επιλέγεται μια τέτοια λύση..

Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο και όταν είδα δύο-τρία κτίρια στην πόλη μου όπου ακολουθήθηκε η λύση αυτή το έψαξα λίγο για μελετητικούς λόγους.

Σε ένα παλιό βιβλίο του τεε με θέμα τις ενισχύσεις κτιρίων μετά από σεισμό είχα βρει την άποψη του τάσιου ότι αυτός ο τρόπος (αναφερόταν σε ενίσχυση πέτρινου κτιρίου με κατασκευή καινούριου φ.ο. από μπετόν εσωτερικά) πρέπει να είναι αποτέλεσμα ιδιαίτερης μελέτης. Στο google κατόπιν αναζήτησης είχα καταφέρει να βρω μια μεταπτυχιακή ή διδακτορική (δεν θυμάμαι) εργασία που μελετούσε αυτό το θέμα (διασύνδεση φ.ο. από μπετόν με υφιστάμενη λιθοδομή) με αποτελέσματα που και η ίδια χαρακτήριζε αβέβαια. Κάποια άλλη βιβλιογραφική αναφορά για το θέμα δεν κατάφερα να βρω εκτός από κάποιες υποδείξεις στο βιβλίο της Καραντώνη για "χάντρωμα" καινούριας πλάκας μπετόν σε υφιστάμενη λιθοδομή..

Εξηγούμαι ότι δεν έχω κατασκευάσει κάτι τέτοιο, δεν είμαι αρνητικός αλλά αρκετά φειδωλός ως προς την εφαρμογή αυτή  και παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος (σαν τον καλό συνάδελφο jek) θέλει να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του καλοδεχούμενη..

Μάλλον πρέπει να ανοιχτεί καινούριο θέμα  :smile:  :smile: .Τις καλησπέρες μου..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Λένε πως μια φωτό είναι χίλιες λέξεις. Καμμιά φορά όμως οι λέξεις πιθανόν να μας εξαπατήσουν.

Συν. pirsogiannis, πρόκειται για εκ θεμελίων νέα κατασκευή. Παραθέτω τυπική τομή.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, αξίζουν να τα συζητήσουμε σε άλλο νήμα.

Συν. terry, κι εγώ δεν έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από την κατασκευή.

Ορθώς επισημαίνει ο συν. AlexisPap τα νομομηχανικά του.

 

Νομίζω η συν. dorita θα πρέπει να απαιτήσει μεγαλύτερη " στατική " συμμετοχή και συναπόφαση.

Η κατασκευή είναι επιεικώς πρωτότυπη.

post-52214-0-45706700-1421050791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για την τομη.

Απο την πρωτη φωτο καταλαβα τη λογικη.

Αλλα βλεπω και κατι τουβλα να γυρνανε στους λαμπαδες και κατι βλητρα να προεξεχουν απο το σεναζ.

Δεν ξερω...

 

Εγω Φερουσα θα προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.