Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντοχή υψίκορμης δοκού IPE 200


shep

Recommended Posts

καλησπέρα

 

Ήθελα μια μεγάλη βοήθεια σχετικά με την αντοχή δοκού IPE 200 μήκους 9μέτρων , η οποία στηρίζεται αμφίπλευρα σε υποστυλώματα 3.5 και 2.90 μέτρων, και φέρει τεγίδες 50*30*2,5 χιλ  ανα 1,10 μέτρα , τραπεζοειδή λαμαρίνα, χιονι, και δεχεται άνεμο 60 χλμ/ώρα. Τα πλαίσια είναι ανα 4 μέτρα.

ΔΕν έχω ασχοληθεί καθόλου με το αντικείμενο. Προσπάθησα με το χέρι και τα βιβλία του Γραικούση αλλά δεν βγάζω άκρη. Αν έχει κάποιος ενα μηχανάκι να το δεί  τον ευχαριστώ από τώρα.

  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Το -1 ; εγώ το έβαλα ...

Γιατί ; για να το σκεφτείς καλύτερα ...

Αντιπρόταση : ενημερώσου για την πρόσφατη αλλαγή του άρθρου 286 του ποινικού κώδικα ... ν.4315/14.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως να το έβλεπα αλλά δεν επιτρέπετεται επαγγελματικό αλισβερίσι στο φόρουμ...

Το μηχανάκι είναι ένα σοφτγουερ μεταλλικών το οποίο κοστίζει μερικές χιλιάδες ευρώ και ο χρόνος μου επίσης κοστολογείται μερικές δεκάδες ευρώ την ώρα...

Ίσως βρεις κάποιον άλλο πολιτικό μηχανικό στην περιοχή σου με μηχανάκι, να τον πληρώσεις και να κάνεις την δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

@Can62   Είσαι προχωρημένος, βάζεις εύκολα φυλακές και ποινές

@Γιάννης    πολύτιμε και ακριβοπληρωμένε , ποσο κάνει το μηχανάκι σου να το αγοράσω. Ελπίζω και στην εφορία να δηλώνεις δεκάδες ευρώ την ώρα.

Πολύ κακεντρέχεια υπάρχει εδώ

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Μην δυσαρεστείσαι shep. Ενδεχομένως δεν έχεις κατανοήσει την φύση και την λειτουργία του φόρουμ.

Ο πλησιέστερος Π.Μ της περιοχής σου είναι αρμοδιότερος.

Φιλικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

@Γιάννης    πολύτιμε και ακριβοπληρωμένε , ποσο κάνει το μηχανάκι σου να το αγοράσω. Ελπίζω και στην εφορία να δηλώνεις δεκάδες ευρώ την ώρα.

 

Shep , γίνεσαι ειρωνικός αγαπητέ .

 

Αφ' ενός , το "μηχανάκι" για να το δουλέψεις , πρέπει να γνωρίζεις στατική , δυναμική , αντισεισμικά και τεχνική νομοθεσία . Δεν είναι από αυτά που γνωρίζεις και κάνουν τις 4 πράξεις και την τετραγωνική ρίζα . Τις γνώσεις αυτές πληρώνεις αγαπητέ καθώς και την ευθύνη του μηχανικού .

 

Όσον αφορά τα υποννοούμενά σου για την εφορία , θύμησέ μας πότε για 10 λεπτά της ώρας που επισκεύασες βρύση , καζανάκι κ.λ.π. , εξέδωσες απόδειξη και πλήρωσες φόρο . Και εσύ αλλά και αρκετοί (οι περισσότεροι)από την  επαγγελματική σου ομάδα . Επίσης , αν το ψάξουμε , τα 10 λεπτά της ώρας που αφιερώνεις συνήθως για μια μικρή επισκευή και ζητάς 20 - 50 Euro , ανά ώρα , πληρώνεσαι (συνήθως) αφορολόγητα περίπου 120 euro χωρίς σπουδές και ειδικές γνώσεις και χωρίς καμμία ευθύνη . Μην το παρακάνεις λοιπόν . Όταν μιλάς για αφορολόγητα , εσύ γίνεσαι περισσότερο κακεντρεχής και προκλητικός .

Link to comment
Share on other sites

Shep, αν και μου δίνεις απίστευτα ερείσματα, λόγω της συμπεριφοράς σου, να σε ειρωνευτώ, θα τηρήσω αποστασιοποιημένη στάση.

 

Μόνος σου λες ότι:

 

 

ΔΕν έχω ασχοληθεί καθόλου με το αντικείμενο. Προσπάθησα με το χέρι και τα βιβλία του Γραικούση αλλά δεν βγάζω άκρη. 

 

Ε τότε μην παίρνεις τη δουλειά, ή δώσε την σε κάποιον άλλον που ξέρει, ή άφησε κανέναν άλλο να πάρει τη δουλειά.

 

Εσύ θέλεις και την πίτα ολάκερη, και το σκύλο χορτάτο.

 

Αυτό δεν συνάδει με τη γενικότερη φιλοσοφία των δραστήριων Μηχανικών του φόρουμ. Εδώ μέσα δε θα βρεις λυσάρια.

 

Αν δεν έχεις παρακολουθήσει ουδέποτε το φόρουμ, και είσαι τινί τρόπω "αλεξιπτωτιστής", μπορώ να σε δικαιολογήσω. 

 

Επίσης, καλό θα ήταν να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς σου.

 

Κακεντρέχεια ξέρεις ακριβώς τι σημαίνει? Βλέπεις κατ' αρχήν κάποιον συνάδελφο από αυτούς που σου απάντησαν, να χαίρονται με τη...λύπη τη δικιά σου?

 

Οδηγίες σου έδωσαν.

 

Τουναντίον, η δικιά σου απάντηση ήταν "ξινή"...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε κεράσω μιά ακόμη αρνητική γιατί δεν δέχεσαι να πεις ούτε την ειδικότητά σου παριστάνοντας τον υδραυλικό ...

Έχε υπόψη σου ότι οι περισσότεροι υδραυλικοί έχουν επαγγελματικές απόψεις σε αντίθεση με αυτή που εκφράζεις εδώ ...

Link to comment
Share on other sites

@skafos

 

Συνάδελφε μπορεί ο απίθανος αυτός τύπος shep να είναι επιεικώς προκλητικός, αλλά διαφωνώ σε πολλά σημεία με το μήνυμά σου.

Κατά βάση γιατί τσουβαλιάζεις έναν κλάδο με δείγμα ένα τυχαίο τύπο. Αυτό που δεν μου αρέσει να κάνουν για το κλάδο μου δηλαδή.

Σε καταλαβαίνω βέβαια, γιατί θεωρώ ότι τα παραπάνω γράφτηκαν κατόπιν δικαιολογημένης οργής.

Edited by vk2626
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Scafos  γίνε υδραυλικός για να ζεις καλύτερα... χωρίς καμιά ευθύνη. Αλλά τοτε όμως πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις αν σου ζητήσει κάποιος κανένα κάβουρα. Να του τον φέρεις στο κεφάλι λέγοντας ''ξερεις ρε πόσο τον πήρα εγώ τον κάβουρα, και πόσο χρόνο εχασα στον οαεδ για να μάθω να τον χειρίζομαι''

@JEK είμαι δυσαρεστημένος απο τον τρόπο που απάντησαν, ο οποίος δείχνει κακία. Δεν τους κλέβω καμιά δουλειά

@ nikoscivil Αποστασιοποιημένε μπαμπινιώτη , μικρή αποσταση κρατάς. Δεν προκειται για δουλειά . Όσο υπαρχουν άνθρωποι με δεκάδες ευρώ την ώρα θα υπάρχουν ΄΄λυσάρια΄΄ στην φαντασία σου

  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.