Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλιματική Αλλαγή-Φαινόμενο του θερμοκηπίου


Ήρωνας

Recommended Posts

Πάντως μετά τον ζεστότερο Σεπτέμβρη όλων των εποχών , που απέδειξε την υπερθέρμανση του πλανήτη , έχουμε έναν πολύ παγωμένο χειμώνα , αλλά γιά αυτό δεν γίνεται κουβέντα ......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε οχι και παγωμενο χειμωνα.Πολυ ζεστος ειναι.Παλιοτερα ηταν πολυ πιο κρυοι και χιονωδεις οι χειμωνες.

Πλεον παρακαλαμε για μερικες μερες χιονιου..

Και ενας ζεστος Σεπτεμβρης δεν μπορει να προδικασει ολη την ιστορια καταγραφης θερμοκρασιων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω μόνο γιά την Ελλάδα , αλλά γενικά . Στην Αμερική έγινε χαμός , αλλά και εδώ στην Αθήνα , έχουμε μέσα Μαρτίου και θερμοκρασίες ελάχιστες στους 5-7 βαθμούς .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά τον ζεστότερο Σεπτέμβρη όλων των εποχών , που απέδειξε την υπερθέρμανση του πλανήτη , έχουμε έναν πολύ παγωμένο χειμώνα , αλλά γιά αυτό δεν γίνεται κουβέντα ......

BAS είναι αστείο αυτο που μου γραφεις, ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΜΙΛΑΝΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ.

Αλλά δεν μπήκες στον κόπο να τα διαβάσεις.

 

Υπερθέρμανση δεν σημαίνει οτι δεν κάνει κρύο. Σημαίνει ότι η μέση θερμοκρασία της Γης αυξάνεται.

Κλιματική αλλαγή δεν σημαίνει ότι θα έχουμε καλό καιρό και ζέστη. Σημαίνει ότι θα έχουμε περισσότερα και ισχυρότερα ακραία καιρικά φαινόμενα. Είτε αυτά είναι κρύο και βροχή, είτε είναι ζέστη και ξηρασία.

Είναι σαν να μου λες πως η ομάδα σου πάει καλα επειδή σε έναν αγώνα νίκησε 7-0 και στους υπόλοιπους 29 έχασε 0-3.

Το ίδιο πράγμα μου λες για τις θερμοκρασίες και το κρύο.

Στις ΗΠΑ κάποιες πολιτείες είδαν το περισσότερο χιόνι που έχει πέσει τις τελευταίες δεκαετίες αλλά στην Καλιφόρνια για παράδειγμα καταγράφηκε ο πρώτος (από το 1850 που υπάρχουν καταγραφές) Ιανουάριος που δεν έπεσε ούτε χιλιοστό νερού. Στην Βραζιλία περνούν την χειρότερη περίοδο ξηρασίας τα τελευταία 100 χρόνια.

Ταυτόχρονα η NASA, η μετεωρολογική υπηρεσία των ΗΠΑ, η μετεωρολογική υπηρεσία του Ηνωμένου Βασιλείου και η μετεωρολογική υπηρεσία της Ιαπωνίας και μερικές εκατοντάδες ακόμη πανεπιστήμια και εργαστήρια από όλο τον κόσμο ανακοίνωσαν (ο κάθε οργανισμός με δικές του μετρήσεις και όργανα) πως το 2014 ήταν το θερμότερο έτος από τότε που ξεκίνησε η καταγραφή θερμοκρασιών (1880 αν δεν κάνω λάθος). Και όλα αυτά σε ένα έτος όπου το El Nino δεν ήταν σε έξαρση.

Επίσης τα 10 θερμότερα (καταγεγραμένα) έτη στην ιστορία, είναι όλα από το 1998 και μετα.

Τώρα εσύ μπορεί να πιστεύεις πως οι 4 μεγαλύτεροι και πιο έγκρητοι οργανισμοί παγκοσμίως σε ότι αφορά το κλίμα, μας λένε παπάδες, δικαιωμά σου.

Φαντάζομαι τα υπόλοιπα ιδρύματα, εργαστήρια και οργανισμοί απλά του ακολουθούν για να μην τους κλέψουν την δόξα.

Ας παραθέσουμε λοιπόν τις ανεξάρτητες μετρήσεις του κάθε οργανισμού απο το 1880 και μετά να δουμε αν συμπέφτουν.

http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=48574

Επίσης εδω θα δεις τα πρωτογενή δεδομένα και την μεθοδολογία της ΝΑΣΑ για το 2014.

http://data.giss.nasa.gov/gistemp/

http://data.giss.nasa.gov/gistemp/sources_v3/

Αν βρεις κάποιο λάθος πες μου ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να δω κανένα από αυτά που βάζεις , γιατί η δική μου άποψη είναι ότι από το 1880 μέχρι το 2014 είναι μόλις 134 χρόνια . Δηλαδή 1,5 ανθρώπινη ζωή , δηλαδή αστείος γεωλογικός χρόνος .

 

Και όταν μιλάμε γιά κάτι εξ ορισμού μεταβαλλόμενο όπως είναι το κλίμα , ο όρος κλιματική αλλαγή , είναι επίσης αστείος .

 

Δεν θα ξαναμπώ σε συζήτηση γιά το θέμα και το σχόλιο μου ήταν ακριβώς γιά να αναδείξω την αστειότητα των σχολίων και των κραυγών περί του θερμότερου Σεπτεμβρίου , που ακολουθήθηκε από το παγωμένο ποτάμι της ΝΥ γιά εβδομάδες , λές και είμαστε στην Αρκτική . 

 

Δεν θέλω να σε πείσω , δεν μπορείς να με πείσεις και ο διάλογος κουφών δεν οφέλησε κανένα ποτέ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ BAS συγχωρεσε με, αλλα με αυτα τα μυαλά ο άνθρωπος θα ήταν ακόμα στις σπηλιές και θα άναβε φωτιά με πέτρες.

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις διάλογο και αφού είσαι σίγουρος πως δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη (πολύ καλά κάνεις και το παραδέχεσαι), σε παρακαλώ μην παρουσιάζεις την άποψη σου σαν τεκμηριωμένη γνώμη, γιατί δεν είναι.
Αυτό που παρουσιάζεις ως γνώμη είναι μια υποθετική, προσωπική ερμηνεία όσων βλέπεις αλλά δεν καταλαβαίνεις.
Αυτό λοιπόν δεν απέχει καθόλου από τον μάγο της φυλής που έλεγε έναν χρησμό χωρίς κανένα στοιχείο.
Γράφεις ότι είναι απίθανο να υπάρχει ο θερμότερος Σεπτέμβρης και το παγωμένο ποτάμι στην Ν.Υ. σαν να μιλάς για μαγεία.
Ε δεν είναι μαγεία είναι επιστήμη. Και μάλιστα είναι επιστήμη που φαίνεται να την αρνείσαι για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω.

Αν σου πω δηλαδή ότι μπορούμε να εκτιμήσουμε με μεγάλη ακρίβεια τις τιμές των θερμοκρασιών, υγρασίας και σύστασης τις ατμόσφαιρας πριν από χιλιάδες χρόνια  θα με περάσεις για μάγισσα και να με ρίξεις στην πυρά;

Το επιχείρημα των 130 χρόνων είναι αστείο βέβαια. Να φανταστώ λοιπόν ότι δεν πιστεύεις ότι η γη είναι περίπου 4,6 Δις ετών, ότι υπάρχουν άλλοι 7 (ή 8 με το παλίο σύστημα) πλανήτες στο ηλιακό σύστημα, ή ότι πριν μερικά εκατομμύρια χρόνια η Αμερική και η Ευρώπη ήταν ενωμένες κλπ κλπ, γιατί δεν ζούσε τότε άνθρωπος οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έγινε.
Επίσης να υποθέσω ότι δεν χρησιμοποιείς τον όρο ίωση, καθώς πάντα υπάρχει κάποιος ιός μέσα στο σώμα μας, άρα είναι αστείος (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) ο όρος.
Φαντάζομαι δεν χρησιμοποιείς τις λέξεις γηρατειά, γερασα κλπ καθώς εξ ορισμού ο άνθρωπος γερνάει άρα είτε είμαστε 20 είτε 80 όλοι γερόντια είμαστε.
Και υπάρχουν μερικές χιλιάδες ακόμη λογοπαίγνια αν θες να παίξουμε με τις λέξεις...
Άλλωστε μόνο με χιουμορ μπορώ να αντιμετωπίσω πράγματα που δεν θα περίμενα ποτέ να ακούσω από έναν μηχανικο.
Το θέμα είναι ότι ούτε αστεία είναι η κλιματική αλλαγή ούτε βασίζεται σε λογοπαίγνια.

 

Δεν πρόκειται να δω κανένα από αυτά που βάζεις , γιατί η δική μου άποψη είναι ότι από το 1880 μέχρι το 2014 είναι μόλις 134 χρόνια . Δηλαδή 1,5 ανθρώπινη ζωή , δηλαδή αστείος γεωλογικός χρόνος .

Τίποτα δεν ξεχωρίζει την έκφραση αυτή από τον μεσαίωνα και την Ιερά Εξέταση. Τίποτα όμως. Μιλάς με θρησκευτικό δογματισμό για ένα θέμα καθαρά επιστημονικό και αρνείσαι όχι μόνο τον διάλογο αλλά και την απλή ανάγνωση ενός άρθρου με διαφορετικη γνώμη απο σένα.
Πραγματικά θα ήθελα να μάθω από που μπορεί να πηγάζει αυτή η σιγουριά.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θυμώνεις ? Σου χαλάω το συννεφάκι ? Μου βάζεις λόγια που δεν είπα ποτέ .

 

Εγώ δεν είμαι σίγουρος γιά τίποτα . Εσύ εκφράζεις σιγουριά , ενώ δεν έχουμε σοβαρά στοιχεία και γιά αυτό διαφωνώ μαζί σου .

 

Αλλωστε μιά και πιάσαμε τα αρχαία , εγώ ακολουθώ και το Εν οίδα , ότι ουδέν οίδα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θύμωνω καθόλου. Χιούμορ είναι.
Όσο για τα συνεφάκια και τα αρχαία ρήτα μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνεις καλά.

Πες μου που ακριβώς σου έβαλα λόγια για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
 

 

Δεν πρόκειται να δω κανένα από αυτά που βάζεις , γιατί η δική μου άποψη είναι.....

 

 

Δεν θα ξαναμπώ σε συζήτηση γιά το θέμα......

 

Δεν μπορείς να με πείσεις...

Αν αυτά τα λόγια δεν προβάλουν σιγουριά, τότε οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αυτά που λες:

 

 


"δεν έχουμε σοβαρά στοιχεία και γιά αυτό διαφωνώ μαζί σου."

 

 

Μαλλον δεν σου φτάνουν οι δεκάδες χιλιάδες άρθρων που εξηγούν και αναλύουν το πως και με ποιούς μηχανισμούς λειτουργεί η κλιματική αλλαγή.
Ενδεικτικά μετα απο έρευνα (οχι απο εμένα) στις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες από τα τέλη του 2012 μέχρι το τέλος του 2013 μόνο 1 άρθρο απορρίπτει την ανθρωπογενής κλιματική αλλαγή και 2,258 άρθρα, γραμμένα από 9,136 ερευνητές συμφωνούν με αυτήν.
Αλλά προφανώς δεν υπάρχουν σοβαρα στοιχεία....

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.