Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ κατ' οίκον τέλος;


tassoskatsi

Recommended Posts

Και στις προηγούμενες εκλογές πάντως είχαν σταματήσει τα πάντα. Πιστεύω ότι οι τράπεζες κρατάνε (παρανόμως?) τα λεφτά από το πρόγραμμα, μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα, σαν ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας για τα αποθεματικά τους. Επίσης και η ίδια η κυβέρνηση ασκεί πολιτική (φόβου?).   

Πάντως, σε μια ημερίδα τον Δεκέμβριο, ένας γ.γ. του ΥΠΕΚΑ είχε πει ότι μπαίνουμε σε νέο πρόγραμμα σιγά σιγά, με νέους όρους και ότι κάναν προσπάθειες ώστε να μην υπάρξει κενό ανάμεσα στα δύο προγράμματα.

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Δε θα παντρευτώ ποτέ :(

 

ή τουλάχιστο μέχρι να ξανανοίξει...

:mrgreen:  Πάρ'το σαν οιωνό!  :mrgreen:

 

Ρε παιδιά, ποιες τράπεζες; Στο ταμείο δε βρίσκονται τα χρήματα; Όσα βρίσκονται τέλος πάντων.

Καθώς δε μιλάμε για αυτά που περιμένουν προκαταβολή ή εκταμίευση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος ΤομΑ. Η απάντηση είναι από ΕΤΕΑΝ και όχι των τραπεζών. Λεφτά τέλος από το πρόγραμμα, τώρα όταν και αν βγει νέο....Το πότε άγνωστο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς mail μου έδειξαν και μένα στην τράπεζα. Η απορία που έχω είναι η εξής, όταν μπει με το καλό (???) η αίτηση που έχει πάει εδώ και 11 μήνες στο υπουργείο για έγκριση, θα μου ζητήσουν νέο εκκαθαριστικό; Αν έχω αλλάξει κατηγορία λόγω εισοδήματος τι θα γίνει, θα μειωθεί η επιδότηση ή θα παραμείνει στα επίπεδα της παλιάς (70% δηλαδή). Επιπλέον εδώ και 11 μήνες δεν γνωρίζανε να πουν ότι τους τελειώσαν τα χρήματα;

Πάντως εν μέρη έτσι εξηγείται γιατί οι τελευταίες εγκρίσεις που βγήκαν ήταν σχεδόν όλες στην βόρεια Ελλάδα, θα είχε μείνει κάποιο υπόλοιπο σε αυτές τις περιφέρειες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Οι τράπεζες έχουν σταματήσει να λαμβάνουν δικαιολογητικά για οικονομική προέγκριση από τα μέσα Δεκέμβρη εως ότου βγει ο καινούριος οδηγός ΤΟΥ ΝΕΟΥ προγράμματος. Αυτή την πληροφορία έχω ακούσει.

 

Αν μας προβληματίζει κάτι είναι αν η κατηγορία 70-30 γίνει 50-50 όπως ακούγεται και αν οι εκκρεμούσες αιτήσεις που δεν έχουν υπαχθεί, μπουν σε αυτή. Ή αν θα υπάρξει νέα υπαγωγή με το παλιό πρόγραμμα με τους ήδη υπάρχοντες όρους με χρηματα που θα προκύπτουν από εργα που υπάχθηκαν και είναι ανεκτέλεστα ή απεντάχθησαν έως και τα τέλη του 2014.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς mail μου έδειξαν και μένα στην τράπεζα. Η απορία που έχω είναι η εξής, όταν μπει με το καλό (???) η αίτηση που έχει πάει εδώ και 11 μήνες στο υπουργείο για έγκριση, θα μου ζητήσουν νέο εκκαθαριστικό; Αν έχω αλλάξει κατηγορία λόγω εισοδήματος τι θα γίνει, θα μειωθεί η επιδότηση ή θα παραμείνει στα επίπεδα της παλιάς (70% δηλαδή). Επιπλέον εδώ και 11 μήνες δεν γνωρίζανε να πουν ότι τους τελειώσαν τα χρήματα;

Πάντως εν μέρη έτσι εξηγείται γιατί οι τελευταίες εγκρίσεις που βγήκαν ήταν σχεδόν όλες στην βόρεια Ελλάδα, θα είχε μείνει κάποιο υπόλοιπο σε αυτές τις περιφέρειες

 

Σε τηλέφωνο που ακολούθησε από μέρους μου για κάποιες διευκρινήσεις, δυστυχώς (αν και δεν περίμενα η κοπέλα να γνωρίζει) κανείς δεν ξέρει τι θα ζητηθεί και αν στις αιτήσεις που έχουν φύγει ή έχουν πάρει προέγκριση..Ολα αυτά θα φανούν στην πορεία όταν θα έχουμε το τελικό σχέδιο προγράμματος. Επίσης τι γίνεται με τις αιτήσεις που έχουν λάβει την αρχική χρηματοδότηση? Είναι αρκετά ερωτήματα που προσωπικά δεν γνωρίζω να απαντήσω από τώρα.. Το πρόβλημα είναι ότι θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τους εξαγριωμένους πελάτες, που προφανώς θα ρίξουν το φταίξιμο στις τράπεζες λόγω κωλυσιεργίας (αν και για Αττική έχει να δοθεί υπαγωγή από Απρίλιο αν θυμάμαι καλά..). 

Σε κάθε περίπτωση νομίζω (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου αν και οι συγκυρίες δεν ευνοούν) ότι θα έχουμε μεγάλες καθυστερήσεις μέχρι να ξεκινήσει και ομαλοποιηθεί το νέο πρόγραμμα.. Να δούμε και τι στάση θα κρατήσουν οι προμηθευτές  

Link to comment
Share on other sites

 

 

3.      Πελάτες που έχουν ήδη υποβάλλει αιτήματα και βρίσκονται στα ακόλουθα στάδια:

·         Προέγκριση

·         Αναμονή λήψης Προέγκρισης

·         Αιτήσεις σε επεξεργασία, προ ολοκλήρωσης για αποστολή στην ΕΤΕΑΝ Α.Ε.

·         Ολοκληρωμένες Αιτήσεις (που έχουν αποσταλεί από την Τράπεζα στην ΕΤΕΑΝ Α.Ε. εν αναμονή απόφασης υπαγωγής)

θα μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, να συνεχίζουν τη διαδικασία αξιολόγησης σύμφωνα με τις υφιστάμενες διαδικασίες και οι αιτήσεις τους θα εντάσσονται στο σύνολο των επιλέξιμων που βρίσκονται σε αναμονή.  

 

 

 

αρα με το 70/30 αυτο πιανω!!! αυτο ειναι το υφισταμενο

διοτι το νεο ..... δεν υπαρχει... λολ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν εχει ακομα γινει επισημη εγγραφη ενημερωση προς την κοινη γνωμη για την συνεχιση η μη του προγραμματος απο το υπουργειο  καθως επίσης και εγγραφη ενημερωση απο τραπεζα σε κάθε ενδιαφερομενο θεωρω οτιδηποτε αλλο αστοχο και ανευθυνο .Εγω επικοινωνησα χτες με το ετεαν και μου αναφεραν οτι δεν υπαρχει κατι επισημο απο το υπουργειο για το σταματημα του προγραμματος .Δεν καταλαβαίνω την πρωτοβουλιά των τραπεζων σε κατι που επισημα δεν εχει ανακοινωθει .Αν οι τραπεζες γνωρίζουν κάτι περισσότερο  να το δώσουν με εγγραφο σε κάθε ενδιαφερόμενο αντι να περνουν τηλεφωνα τον καθενα και να του λένε προφορικα οτι σταματησε το προγραμμα .Το οτι δεν υπαρχουν χρηματα το γνωριζουμε εδω και 1 1/2 χρόνο .Επίσης δεν μπορει να περιμενουμε την αναμονη ενος νεου προγραμματος οταν αυτο που υπαρχει μεχρι στιγμης δεν εχει χρηματα και υπολειτουργει .Ας γινει μια φορα κατι σωστα 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε μεγαλη χρηματοοικονομική διαμεσολαβητική εταιρεία (ασφάλειες - δάνεια - LED ) και έχω πολλά Εξοικονομώ που έχουν υλοποιηθεί σεκαι καμιά 10αρία που περιμένω τα χρήματα του ΕΤΕΑΝ.

 

Σας πληροφορώ πως λεφτα θα δωδούν άμεσα διοτι απενταχθηκαν περιοχές που δεν μπορούσαν να απορροφήσουν τα κονδύλια.

 

Σας παραθετω το ακολουθο εγγραφο που μας εσταλει απο το Υπουργειο

 

====================

Αυξημένη χρηματοδότηση για το «Εξοικονομώ» στις κατοικίες με απόφαση του ΥΠΕΚΑ

Σύμφωνα με χθεσινές αποφάσεις του ΥΠΕΚΑ, απεντάσσονται από το πρόγραμμα «Εξοικονομώ κατ’ Οίκον» οι παρεμβάσεις σε ορισμένους δήμους που δεν παρουσίαζαν πρόοδο και εξασφαλίζεται η χρηματοδότηση για παρεμβάσεις στις κατοικίες, από τα Επιχειρησιακά Προγράμματα των Περιφερειών.

Πιο αναλυτικά, η πρώτη απόφαση του ΥΠΕΚΑ αναφέρει ενδεικτικά ότι «ανακαλούνται οι αποφάσεις ένταξης των ενταγμένων πράξεων του Προγράμματος «ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ», που περιλαμβάνονται στον συνημμένο πίνακα, ο οποίος αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσης, τα οποία δεν παρουσιάζουν πρόοδο σε σχέση με τις κύριες συμβάσεις. Οι αποφάσεις ένταξης ανακαλούνται στο πλαίσιο των διαδικασιών εξυγίανσης του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα και Επιχειρηματικότητα».

Τον σχετικό πίνακα και την απόφαση μπορείτε να τον βρείτε στην Αριστερή Στήλη.

Όσον αφορά την χρηματοδότηση για τις κατοικίες, η δεύτερη απόφαση του υπουργείου προβλέπει την τροποποίηση της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την σύσταση ταμείου για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ως εξής:

Η παράγραφος 2 του άρθρου 3 τροποποιείται ως ακολούθως:

1. Το πρόγραμμα Άμεσης Ενίσχυσης των Νοικοκυριών συνολικού ύψους τριακοσίων επτά εκατομμυρίων διακοσίων χιλιάδων (307.200.000) ευρώ χρηματοδοτείται από τα επί μέρους επιχειρησιακά προγράμματα ως ακολούθως:

(α) ΠΕΠ Μακεδονίας - Θράκης άξονας προτεραιότητας 7: «Αειφόρος Ανάπτυξη και ποιότητας ζωής στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας» με εξήντα οκτώ εκατομμύρια (68.000.000) ευρώ

(β) ΠΕΠ Μακεδονίας - Θράκης άξονας προτεραιότητας 8: «Αειφόρος Ανάπτυξη και ποιότητας ζωής στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας» με είκοσι τρία εκατομμύρια (23.000.000) ευρώ

(γ) ΠΕΠ Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας – Ηπείρου, άξονας προτεραιότητας 5: «Αειφόρος Ανάπτυξη και ποιότητας ζωής στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας» με δεκαοκτώ εκατομμύρια εξακόσιες χιλιάδες (18.600.000) ευρώ

(δ) ΠΕΠ Αττικής άξονας προτεραιότητας 1: «Ενίσχυση Υποδομών Προσπελασιμότητας - Ενέργειας στην Περιφέρεια Αττικής» με τριάντα τέσσερα εκατομμύρια (34.000.000) ευρώ»

(ε) ΠΕΠ Κρήτης και Νήσων Αιγαίου άξονας προτεραιότητας 3: «Υποδομές και Υπηρεσίες Προσπελασιμότητας Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου» με δύο εκατομμύρια εξακόσιες χιλιάδες (2.600.000) ευρώ

(στ) ΕΠ «Ανταγωνιστικότητα και Επιχειρηματικότητα» άξονας προτεραιότητας 4 «Ολοκλήρωση του ενεργειακού συστήματος της χώρας και ενίσχυση της αειφορίας» με εκατόν πενήντα πέντε εκατομμύρια (155.000.000) ευρώ

(ζ) ΕΠ «Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη» άξονας προτεραιότητας 6 «Προστασία Ατμοσφαιρικού Περιβάλλοντος-Αντιμετώπιση Κλιματικής Αλλαγής» με έξι εκατομμύρια (6.000.000) ευρώ.

2. Κατά τα λοιπά ισχύει η υπ’ αριθμ. πρωτ. 31654/ΕΥΘΥ1415/20.7.2010 (ΦΕΚ1262/Β/6.8.2010) Κοινή Υπουργική Απόφαση, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

 

====================

 

http://www.energypress.gr/news/Ayxhmenh-hrhmatodothsh-gia-to-Exoikonomw-stis-katoikies-me-apofash-toy-YPEKA

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.