Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ κατ' οίκον τέλος;


tassoskatsi

Recommended Posts

Πολύ σωστά!

Και δεν έχει Κεντρική Μακεδονία.

 

Εάν ανοίγεις παλαιότερη Απόφαση Υπαγωγής και ψάχνεις.. . γαμώ τη ζέστη μου γαμώ.

Τι εννοεις συναδελφε; Έχει κάπου Κ. Μακεδονία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

ο Συνάδελφος Couli αναφέρεται νομίζω σε αυτό:

"Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον – Πρόγραμμα Άμεσης Ενίσχυσης και ενεργειακές επιθεωρήσεις
 

Η Πρόσκληση αφορά το Εθνικό Ταμείο Επιχειρηματικότητας και Ανάπτυξης ΑΕ (ΕΤΕΑΝ ΑΕ) για την υποβολή προτάσεων έργων, προκειμένου να ενταχθούν και χρηματοδοτηθούν στο πλαίσιο της κατηγορίας πράξεων «Εξοικονομώ κατ' Οίκον – Πρόγραμμα Άμεσης Ενίσχυσης και ενεργειακές επιθεωρήσεις»."

Αναλυτικά εδώ: http://tinyurl.com/oz84pld

Εντός της Προσκλήσεως αναφέρεται για το ΕΤΕΑΝ ΑΕ ότι:

"Οι προτάσεις που θα υποβληθούν θα πρέπει να εμπίπτουν στα ακόλουθα Επιχειρησιακά Προγράμματα, Άξονες Προτεραιότητας, στην ακόλουθη θεματική προτεραιότητα, κατηγορία πράξεων και οικονομική δραστηριότητα.

post-46561-0-95057700-1438861221_thumb.jpg

...

post-46561-0-79432100-1438861232_thumb.jpg

...

post-46561-0-52740900-1438861245_thumb.jpg

...

post-46561-0-40352700-1438861257_thumb.jpg

..."

Επίσης η νέα τηλεφωνική γραμμή του Προγράμματος είναι η εξής:
 

215-2158515
 
Ώρες λειτουργίας : Δευτέρα έως Παρασκευή 8.00 π.μ. - 4.00μ.μ.
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να φτιάξει μπαλκονόπορτες με τη χρηματοδότηση του προγράμματος, μπορεί να πάει σε Πειραιώς/Εθνική να κάνει αίτηση? Φαντάζομαι θα του ρίξουν άκυρο τέτοια εποχή. Αλλά υπάρχει κάποια ημερομηνία που θα μπορείς να αιτηθείς?

Έχουμε καποια εκτίμηση πότε μπορεί να αιτηθείς να ενταχθείς στο πρόγραμμα?

Θέλουμε να αλλάξουμε μπαλκονόπορτες στο πατρικό και δε ξέρω αν πρέπει να περιμένω ή να ξεκινήσω.

Αν πάλι ξεκινήσουμε, θα μπορείς αργότερα να πάρεις χρηματοδότηση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

@robi7

για αιτήσεις αναμένουμε. Εγώ τουλάχιστον, δε γνωρίζω κάτι νεότερο.

Κατά τα λοιπά το ερώτημά σου - εφόσον παραμείνουν οι όροι του Προγράμματος ως είχαν - έχει απαντηθεί εδώ: http://tinyurl.com/pevjz7v

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν ρισκάρω να πάρω το ΠΕΑ, για πόσο καιρό έχει ισχύ? Αν δηλαδή το πάρω τώρα, μέχρι πότε μπορεί να ισχύσει αν περιμένω για νέα απόφαση/αίτηση υπαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

Εάν ρισκάρω να πάρω το ΠΕΑ, για πόσο καιρό έχει ισχύ? Αν δηλαδή το πάρω τώρα, μέχρι πότε μπορεί να ισχύσει αν περιμένω για νέα απόφαση/αίτηση υπαγωγής?

 

Το ΠΕΑ πλέον , βάση του Ν. 4122/13 , έχει αόριστη ισχύ εκτός αν γίνουν ενεργειακές αναβαθμίσεις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους σας

 

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που παρέχετε.

 

Είμαι κι εγώ ένας από τους αιτούντες του προγράμματος. Είμαι κάτοικος Αθηνών και συγκεκριμένα κατέθεσα την αίτηση πέρυσι αρχές Απριλίου. Περιμένω κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι βέβαια υπομονετικά μία απόφαση.

Ένα ερώτημα που μου δημιουργήθηκε πρόσφατα είναι γιατί δεν αναγράφεται στις καταστάσεις που δημοσιεύονται από το ΕΤΕΑΝ η ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης.

 

Ο λόγος είναι ότι στην σελίδα του ΥΠΕΚΑ αναφέρεται οτι...

 

 

Διαδικασία αξιολόγησης – Τελική κατάταξη – Υπαγωγή αιτήσεων

Η Ε.Τ.Ε.ΑΝ. Α.Ε. με βάση τη χρονική σειρά υποβολής των αιτήσεων, υποβάλλει, σε τακτά χρονικά διαστήματα, πίνακα κατάταξης αιτήσεων προς υπαγωγή στην Επενδυτική Επιτροπή η οποία τον εγκρίνει και καταρτίζει, ανά Περιφέρεια, πίνακα Ωφελουμένων.

 

Και επειδή όπως καταλαβαίνετε ζούμε στην Ελλάδα, τουλάχιστον εγώ έχω μία μικρή καχυποψία για το πως τηρείται αυτή η σειρά.

 

Ισχύει αυτό που σκέφτομαι; Υπάρχει κάποια άλλη λίστα η οποία συμπεριλαμβάνει και αυτή την πληροφορία ώστε να μου φύγουν οι καχυποψίες; Υπάρχει τρόπος να μάθω εάν είμαι από αυτούς τους ρομαντικούς που περιμένει υπομονετικά την σειρά του, όταν άλλοι "μπαίνουν από το παράθυρο";

 

Βεβαίως είναι γνωστό ότι το πρόγραμμα δεν τσουλάει και ομαλά, απλά θα ήθελα την άποψή σας σχετικά  με το παραπάνω.

Σας ευχαριστώ όλους.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Κατα τη γνωμη μου και εμπειρια μου με το αντικειμενο, κυριοτερο λογο για την καταθεση του ολοκληρωμενου σας φακελου στο ΕΤΕΑΝ παιζει η τραπεζα που θα επιλεξετε να συνεργαστειτε.

Ειθισται καποιες να εχουν ιδρυσει θυγατρικες οι οποιες διαχειριζονται φακελους με την προτεραιοτητα αυτων να τιθεται εν αμφιβολω....

 

Επισης υπαρχει πιθανοτητα να εχει υπαρξει καποια εκκρεμοτητα στο φακελο, για την οποια ουδεποτε ενημερωθηκατε και ετσι παγωσε ο φακελος εν αγνοια σας. Κατι που αν δεν αναζητησετε μονος σας ακρη απο την Τραπεζα, δε θα μαθετε ποτε. Ειναι εξαιρετικα συνηθες.

 

Επισης ειναι εξαιρετικα συνηθες ο φακελος να εχει παγωσει στο γραφειο καποιου υπαλληλου που ξεχασε/βαρεθηκε να στειλει στα κεντρικα.

 

Γενικα παιζουν παρα πολλα πραγματα ρολο ως προς το κολλημα της διαδικασιας και δυστυχως δεν ευθυνεται ο πελατης...

 

Το προγραμμα ειναι δυσκινητο και σε αυτο τεραστια ευθυνη φερουν οι τραπεζες.

 

Μια περαιτερω επικοινωνια με το υποκαταστημα που κατατεθηκε ο φακελος θα σας λυσει τις οποιες αποριες απο ενδεχομενες ελλειψεις και λοιπες καθυστερησεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aπο την προσωπική μου εμπειρία (οχι σαν Εν.Επιθ.) αλλα ως δικαιούχος του προγραμμάτος, είμαι πεπεισμένος πως τη κύρια ευθύνη τη φέρει η τράπεζα και κατ'επέκταση η ιδιωτική/ές εταιρεία/ες που διαχειρίζονται τις αιτήσεις...

 

Να φέρω παραδείγματα που θυμάμαι επιγραμματικά;

 

Πελάτης Χ τράπεζας, επι 3 μήνες δεν έπαιρνα προέγκριση.

Σήκωσα τα χρήματα, τα κατέθεσα σε Ψ τράπεζα, πήρε προέγκριση σε 3 ημέρες.

 

Μετά βέβαια άρχισε το πάρτυ. Μου γύρισαν τιμολόγιο πίσω, επειδή δεν φαινόταν πεντακάθαρα στην ημ/νια αν το 12/06 ήταν 12 κι όχι 18. Ενα σωρό τέτοιες χαζομάρες, απλά για να κωλυσιεργεί το σύστημα. 

Επίσης εχει παρατηρηθεί ο υπάλληλος της τράπεζας ΔΕΝ στέλνει τα δικαιολογητικά ή το φάκελο στην εταιρεία που τα "τρέχει" για...τραπεζικούς λόγους και συναφή.

 

Πραγματικά γνωρίζω περιπτώσεις πελατών που ταλαιπωρήθηκαν εναμιση χρόνο και άλλους που ταλαιπωρήθηκαν...3-4-5 μήνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.