Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ κατ' οίκον τέλος;


tassoskatsi

Recommended Posts

Πώς ακριβώς πάει το σύστημα από δω και πέρα για όσους εγκρίθηκαν; Θα τους καλέσει η τράπεζα να υπογράψουν τη σύμβαση και μετά θα εκταμιευθεί το δάνειο; Και αν ναι σε πόσον καιρό;

Σε πελάτη μου (αίτηση Ιούνη 2014) που εγκρίθηκε με την τελευταία απόφαση τον καλούν να υπογράψει άμεσα μέχρι τις 6 Σεπτέμβρη τη σύμβαση. Το κλίμα είναι ότι πρέπει να τελειώσει το δυνατόν γρηγορότερα.

Όταν έχω νεότερα για προκαταβολές, εκταμιεύσεις κ.λπ. θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ πελάτη που είναι στις επιλαχούσες αιτήσεις , μήπως γνωρίζετε αν πρέπει να προβεί σε κάποια ενέργεια ? Γιατί δεν έχει ενημερωθεί από την τράπεζα. Αυτοί λοιπόν που είναι στον πίνακα 3 απλά περιμένουνε ή πρέπει να καταθέσουν ή υπογράψουν κάτι και αυτοί ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω 2 με αίτηση από το 2014 να τους πω κάποια στιγμή να το ξεχάσουν; (Όχι ότι δεν το έχουν κάνει ήδη..)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω 2 με αίτηση από το 2014 να τους πω κάποια στιγμή να το ξεχάσουν; (Όχι ότι δεν το έχουν κάνει ήδη..)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Νομίζω ότι όσοι δεν ήταν στην ΑΔΑ:Ψ4ΨΣ46ΨΧΨΖ-ΦΩΡ πέπει να το ξεχάσουν

 

Έχει πάρει κανείς από τους κατασκευαστές των ιδιοκτητών που εγκρίθηκαν με την παραπάνω απόφαση προκαταβολή?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κάλεσαν έναν πελάτη μου σήμερα από τη eurobank που ήταν στην τελευταία λίστα δικαιούχων, να του πουν ότι έχει πρόβλημα επειδή το τελευταίο εκκαθαριστικό του είναι μικρότερο από το "τότε" εκκαθαριστικό. Ο άνθρωπος εν τω μεταξύ έχει και λογαριασμό με λεφτά στην eurobank. Του ζήτησαν να βρει εγγυητή με συγκεκριμένα εισοδηματικά κριτήρια και ίσως έτσι να μπει. Αλλά πρέπειι να γίνει άμεσα αυτό και δεν είναι και ότι  πιο εύκολο αυτό.

 

Είναι που θα δε λαμβάνονταν υπόψη τα καινούρια εκκαθαριστικά. Ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Τα παληα εκκαθαριστικα καθοριζουν το ποσοστο επιδοτησης.

 

Τα νεα την ικανοτητα δανειοδοτησης.

 

Το κακο, και παραλογο, ειναι οτι ακομα και αν δεν θελεις δανειο, και τους καταθεσεις σε κλειστο λογαριασμο ολο το ποσο του δανειου - της συμμετοχης σου, σε απορριπτουν, και ετσι χανεις και την επιδοτηση.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέα εκκαθαριστικά που ζήτησαν άλλαξαν και το ποσοστό επιδότησης σε ορισμένους άτυχους που έτυχε να έχουν αναδρομικά εισοδήματα το 2015. 

Link to comment
Share on other sites

Μα στην απόφαση υπαγωγής που βγήκε, αναγράφει και το ποσοστό επιδότησης του καθενός. Έχω αρκετούς πελάτες που πήραν τώρα υπαγωγή με 70% και το εκκαθαριστικό που έστειλαν για τα επικαιροποιημένα στοιχεία ήταν σε μικρότερη κατηγορία επιδότησης (ή το αντίστροφο). Κανένας δεν ασχολήθηκε με το να του αλλάξουν το ποσοστό επιδότησης. Η αίτηση που έχει το ΕΤΕΑΝ στα χέρια του, αναγράφει, με την υπογραφή του εκάστοτε πελάτη, ένα συγκεκριμένο ποσοστό επιδότησης. Δεν έχουν το δικαίωμα να το αλλάξουν. 

Αν έχει συμβεί βέβαια σε δικό σου πελάτη, πάω πάσο, αλλά αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν ... :smile:

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.