Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ κατ' οίκον τέλος;


tassoskatsi

Recommended Posts

Στην αίτηση που υπέβαλε κάποιος για να ενταχθεί στο πρόγραμμα, μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία (ΠΕΑ κλπ), προσκόμιζε και  το πιο πρόσφατο εκκαθαριστικό του, από το οποίο θα καθορίζονταν και το ποσοστό επιδότησής του. Αν θυμάσαι, πολλές φορές αυτό ήταν διαφορετικό από εκείνο που προσκόμιζε στην φάση της προέγκρισης από την τράπεζα και άλλαζε την κατηγορία επιδότησης προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

Η πρόσφατη απόφαση υπαγωγής πήρε υπόψη της τα νέα επικαιροποιημένα στοιχεία και με βάση αυτά καθορίστηκε και το ποσοστό επιδότησης. Πιστεύω ότι εκτός του καθορισμού της ικανότητας δανειοδότησης, είναι και ένας ακόμη λόγος που ζητήθηκαν τα νέα εκκαθαριστικά..

Ο συγκεκριμένος πελάτης μου στο τελευταίο εκκαθαριστικό είχε την ατυχία να έχει αυξημένο εισόδημα λόγω αναδρομικών ποσών από σύνταξη προηγούμενου έτους και την πάτησε.

Τώρα αν δεν συνέβη σε κανένα δικό σου....μπορεί...ποιος ξέρει... να έπεσαν όλοι σε υπάλληλο που δεν...πρόσεξε...την αλλαγή και δεν την πέρασε στο σύστημα... :mrgreen:  

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως εφόσον στην πρόσφατη απόφαση υπαγωγής είχε 70% επιδότηση, στο τέλος αυτό το ποσοστό επιδότησης θα πάρει και ας υποστηρίζει ο υπάλληλος της τράπεζας κάτι διαφορετικό.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Στην αίτηση που υπέβαλε κάποιος για να ενταχθεί στο πρόγραμμα, μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία (ΠΕΑ κλπ), προσκόμιζε και  το πιο πρόσφατο εκκαθαριστικό του, από το οποίο θα καθορίζονταν και το ποσοστό επιδότησής του. Αν θυμάσαι, πολλές φορές αυτό ήταν διαφορετικό από εκείνο που προσκόμιζε στην φάση της προέγκρισης από την τράπεζα και άλλαζε την κατηγορία επιδότησης προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

Η πρόσφατη απόφαση υπαγωγής πήρε υπόψη της τα νέα επικαιροποιημένα στοιχεία και με βάση αυτά καθορίστηκε και το ποσοστό επιδότησης. Πιστεύω ότι εκτός του καθορισμού της ικανότητας δανειοδότησης, είναι και ένας ακόμη λόγος που ζητήθηκαν τα νέα εκκαθαριστικά..

Ο συγκεκριμένος πελάτης μου στο τελευταίο εκκαθαριστικό είχε την ατυχία να έχει αυξημένο εισόδημα λόγω αναδρομικών ποσών από σύνταξη προηγούμενου έτους και την πάτησε.

Τώρα αν δεν συνέβη σε κανένα δικό σου....μπορεί...ποιος ξέρει... να έπεσαν όλοι σε υπάλληλο που δεν...πρόσεξε...την αλλαγή και δεν την πέρασε στο σύστημα... :mrgreen:  

 

 

Η υπαγωγή έλαβε υπόψη της τα παλιά εκκαθαριστικά και τις παλιές αιτήσεις και προεγκρισεις πελατών.

Γιαυτό και τα ποσοστά επιδοτησης και οι κατηγορίες ωφελούμενων είναι ίδιες με τις παλιές - και είναι και λογικό αφου έγινε σχεδιασμός και προϋπολογισμός του εκκρεμούς προγράμματος με βάση τα διαθεσιμα στοιχεία.

Τα νέα εκκαθαριστικά ζητήθηκαν για την πιστοληπτική ικανότητα των ωφελούμενων. 

Εχω 3 τέτοιες περιπτώσεις και στις 3 έγινε το ίδιο. 

 

Ας τονιστεί ότι παρατηρώ από τις τράπεζες ότι πολλοί δεν πρόκειται να υπογράψουν τις συμβάσεις εν τέλει - συνεπώς βλέπω να μπαίνουν και οι επιλαχόντες σύντομα στο πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Το εκκαθαριστικό του συγκεκριμένου πελάτη μου όταν τον 9ο/2013 έκανε την "Αίτηση ωφελούμενου για υπαγωγή" (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΑ) ήταν κάτω από 20.000 €, οπότε θα εντασσόταν στην επιδότηση 70%.

Η αίτησή του πρωτοκολλήθηκε στο ΕΤΕΑΝ την 10/1/2014.

Τον Ιούλιο του 2016 του ζητήθηκε από την ΕΤΕ το πρόσφατο εκκαθαριστικό, το οποίο ήταν πάνω από 20.000 €.

Η πρόσφατη απόφαση υπαγωγής στην οποία συμπεριλαμβάνεται ο πελάτης μου τον κατατάσσει στην κατηγορία επιδότησης Α2 δηλαδή στο 35%.

Αυτό σημαίνει ότι κάποιος πήρε υπόψη του το νέο εκκαθαριστικό. Η τράπεζα; το ΕΤΕΑΝ;

Το σίγουρο πάντως είναι, ότι πάρθηκε υπόψιν το νέο εκκαθαριστικό για την κατάταξή του στη κατηγορία επιδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως εφόσον στην πρόσφατη απόφαση υπαγωγής είχε 70% επιδότηση, στο τέλος αυτό το ποσοστό επιδότησης θα πάρει και ας υποστηρίζει ο υπάλληλος της τράπεζας κάτι διαφορετικό.

Στην απόφαση υπαγωγής εντάχθηκε με ποσοστό 35% και σίγουρα στο τέλος αυτό θα πάρει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Η συζήτηση γίνεται για το αν αυτό το ποσοστό καθορίσθηκε :

α) Με το αρχικό εκκαθαριστικό της αίτησης, ή

β) Με το νέο εκκαθαριστικό που του ζητήθηκε λίγες μέρες πριν την έκδοση της απόφασης.

Και στην περίπτωση του πελάτη μου ισχύει το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Στην απόφαση υπαγωγής εντάχθηκε με ποσοστό 35% και σίγουρα στο τέλος αυτό θα πάρει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

 

 

Μπορείτε να δείτε στην πρόεγκριση δανειακής σύμβασης της τραπεζας το 2014 τι κατηγορία επιδότησης αναφέρει?

Μήπως ήταν μεν το ατομικό κάτω από 12.000 αλλά είχε οικογενειακό πάνω από 20.000 ?

Η απόφαση υπαγωγής στην λίστα πελατών σας αναφέρει την αρχική αίτηση του 2014 ή 2013, συνεπώς δεν μπορεί η αίτηση αυτή να είχε τη νεα κατηγορία επιδότησης.

Λυπάμαι που επιμένω, εχω 3 τετοιες αποφάσεις + ενημέρωση και από το ΕΤΕΑΝ γιατι 2 πελάτεςμου θα αλλαζαν κατηγορία προς τα κάτω

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία επιδότησης προέγκρισης το 2013 : 70%

Οικογενειακό κάτω των 20.000 €. στην αίτηση

Στη απόφαση υπαγωγής από το ΕΤΕΑΝ αναφέρεται το ποσό του δανείου που τελικά θα πάρει και είναι 65% του προϋπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Το πρόγραμμα σε τι φάση είναι ? Και εννοώ το Εξοικονομώ vol. 1!

Πήραν τηλέφωνο τον πατέρα μου σήμερα (17-7-2017!!) ότι εγκρίθηκε μια αίτηση που είχε κάνει στα τελευταία του προγράμματος (Δεκέμβριος 15 αν θυμάμαι καλά)....

Θα πάω στη τράπεζα (Πειραιώς) τη Παρασκευή να δω τι ακριβώς παίζει γιατί τώρα είμαι μακριά αλλά γνωρίζει κάποιος κάτι περί του θέματος?

Προ λίγου καιρού είχε πάρει το μάτι μου και ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ ότι το πρόγραμμα είχε λήξει οριστικά. Είχα μήνει με αυτή την εικόνα και περίμενα και εγώ - πέραν του ως μηχανικός - και ως πελάτης, το Εξοικονομώ 2.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι από χρήματα που περίσεψαν από ακυρώσεις κλπ...

 

Πήγαινε και μη το πείς ούτε του παπά... (μόνο σε μας) :smile:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.