Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον τέλος;


Recommended Posts

Σε περιπτωση κατοικίας που την επικαρπία την έχει ο γονέας και την ψιλή κυριότητα το παιδι του,το πρόγραμμα εξ'οικονομω μπορει να γίνει στο όνομα του παιδιού (φίλου κυρίου)λόγω χαμηλού εισοδήματος;

Από τις συχνές ερωτήσεις του προγράμματος.

16. Ερ.: Σε περίπτωση περισσότερων συγκύριων (ψιλή κυριότητα, επικαρπία) ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται και ποιος κάνει αίτηση για το πρόγραμμα;

Απ.: Σε περίπτωση ύπαρξης συγκύριων θα πρέπει να υπάρξει συμφωνία όλων για την ένταξη στο πρόγραμμα. Αίτηση για υπαγωγή σε μία από τις 3 κατηγορίες κινήτρων του προγράμματος μπορεί να υποβάλλει ένας εκ των συγκύριων που θα πρέπει να πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια της αντίστοιχης κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πελάτης και πολύ φίλος πήρε προέγκριση από την Πειραιώς, μετά από περίπου 2 μήνες αναμονή.

Του εξήγησαν πως προς το παρόν δεν λαμβάνουν νέες αιτήσεις, αλλά του πρότειναν να συνεχίσει αν πράγματι το επιθυμεί ΑΛΛΑ με τους νέους όρους του προγράμματος οι οποίοι δεν είναι ακόμη γνωστοί.

 

Επομένως πιστεύω δεν τίθεται θέμα λήξης όταν η τράπεζα δίνει προεγκρίσεις δανείων, δεν μπορεί να μην είναι ενημεροι σε ενδεχόμενη οριστική λήξη,για τους όρους θα το δούμε...

 

Ψάχνω να βγάλω άκρη με το ποσό της προέγκρισης. Αν είναι να υπαχθεί με τους νέους όρους στο πρόγραμμα, πως είναι είναι δώσουν προέγκριση; Το ποσό της μέγιστης επιλέξημης δαπάνης (πχ 15 000 ευρώ) δεν είναι ακόμη γνωστό. Άρα δεν μπορεί να προεγκριθεί κατά την άποψη μου δάνειο...

 

Update στο σχόλιο μου:

Η προέγκριση εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος όπως ίσχυε μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες.

Κατηγορία Α1, δάνειο 4 500 ευρώ, μέγιστη επιλέξιμη δαπάνη 15 000 ευρώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και εγώ πως όποιος έχει πάρει προέγκριση μπαίνει στο πρόγραμμα κανονικά, πελάτης μου πήρε προέγκριση τον Νοέμβριο και χθές έκανε την αίτηση χωρίς πρόβλημα. Πιθανόν το ίδιο να ισχύει και για αυτούς που είναι σε αναμονή για προέγκριση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έχω μπερδευτέι  με τις τράπεζες. Σε ερώτησή μου στην Πειραιώς πριν απο 2 μήνες μου έιπαν οτι σταμάτησαν να δέχονται αιτήσεις γιατί αυτή την εντολή έχουν πάρει από το Υπουργείο. Σήμερα με πήρε τηλ ενας πελατης και μου ειπε οτι πήρε την προέγκριση του δανείου απο την Alpha και θέλει να προχωρησει. Αυτός εν τω μεταξύ έχει ήδη το πρώτο ΠΕΑ έτοιμο από άλλο συνάδελφο και προφανώς τώρα χρειάζεται να του προσωρήσω εγω το αίτημα στην Τραπεζα ως σύμβουλος με το παλιό ΠΕΑ. ΜΕ την αναταραχή όμως αυτή, χωρίς να ξέρουμε τίποτα για το νέο πρόγραμμα και ποτε και αν θα ανοιξει και με ποιους όρους, εγω νομίζω δε ρισκάρω να κοψω ΑΠΥ για αμοιβη συμβούλου και να μην πληρωθώ. Ομως έτσι χάνεις τον πελάτη. Ρίσκο. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μπερδευτέι  με τις τράπεζες. Σε ερώτησή μου στην Πειραιώς πριν απο 2 μήνες μου έιπαν οτι σταμάτησαν να δέχονται αιτήσεις γιατί αυτή την εντολή έχουν πάρει από το Υπουργείο. Σήμερα με πήρε τηλ ενας πελατης και μου ειπε οτι πήρε την προέγκριση του δανείου απο την Alpha και θέλει να προχωρησει. Αυτός εν τω μεταξύ έχει ήδη το πρώτο ΠΕΑ έτοιμο από άλλο συνάδελφο και προφανώς τώρα χρειάζεται να του προσωρήσω εγω το αίτημα στην Τραπεζα ως σύμβουλος με το παλιό ΠΕΑ. ΜΕ την αναταραχή όμως αυτή, χωρίς να ξέρουμε τίποτα για το νέο πρόγραμμα και ποτε και αν θα ανοιξει και με ποιους όρους, εγω νομίζω δε ρισκάρω να κοψω ΑΠΥ για αμοιβη συμβούλου και να μην πληρωθώ. Ομως έτσι χάνεις τον πελάτη. Ρίσκο. 

 Προφανώς ο πελάτης προλαβε και εκανε τα χαρτια του πριν τα μεσα Δεκεμβριου που εκλεισαν οι αιτησεις.

Την αποδειξη του Συμβουλου Εργου θα την κοψεις στο τελος του προγραμματος, οταν εχουν ολοκληρωθει και οι εργασιες,

επομενως δεν θα υπαρχει κανενα ρισκο.

 

Οποιος εχει προεγκριση προχωρα κανονικα.

 

Το μονο ρισκο ειναι το χασιμο του χρονου σου, αν ο πελατης σταματησει το προγραμμα στη μεση

σε περιπτωση που αλλαξει η επιδοτηση. Γιατι το προγραμμα ακουγεται οτι θα ανοιξει με νεους

ορους και ειναι το πιο πιθανο στην υπαγωγη να εχει διαφορετικη επιδοτηση απο αυτην που

ειδε στην προεγκριση.

 

Πιθανό σεναριο: το 70% να παει 50-55% και το 35% να παει 25%.

 

Βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και εγώ πως όποιος έχει πάρει προέγκριση μπαίνει στο πρόγραμμα κανονικά, πελάτης μου πήρε προέγκριση τον Νοέμβριο και χθές έκανε την αίτηση χωρίς πρόβλημα. Πιθανόν το ίδιο να ισχύει και για αυτούς που είναι σε αναμονή για προέγκριση.

 

 

 Προφανώς ο πελάτης προλαβε και εκανε τα χαρτια του πριν τα μεσα Δεκεμβριου που εκλεισαν οι αιτησεις.

Την αποδειξη του Συμβουλου Εργου θα την κοψεις στο τελος του προγραμματος, οταν εχουν ολοκληρωθει και οι εργασιες,

επομενως δεν θα υπαρχει κανενα ρισκο.

 

Οποιος εχει προεγκριση προχωρα κανονικα.

 

Το μονο ρισκο ειναι το χασιμο του χρονου σου, αν ο πελατης σταματησει το προγραμμα στη μεση

σε περιπτωση που αλλαξει η επιδοτηση. Γιατι το προγραμμα ακουγεται οτι θα ανοιξει με νεους

ορους και ειναι το πιο πιθανο στην υπαγωγη να εχει διαφορετικη επιδοτηση απο αυτην που

ειδε στην προεγκριση.

 

Πιθανό σεναριο: το 70% να παει 50-55% και το 35% να παει 25%.

 

Βλεπουμε...

 

μπορειτε και οι δυο να μου ταιριαξετε τα μαυρα με τα κοκκινα?

οταν λεμε μπαινει στο προγραμμα κανονικα παει να πει πως

μπαινει στο προγραμμα [[ αρα υπαρχει προγραμμα ]εστω και για προεγκριση +.... ]

και αφου "υπαρχει" μπαινει με 70%

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει με 70%, αλλά δεν ξέρουμε πως βγαίνει  :smile:

Μέχρι να βγει η υπαγωγή του καθενός δεν είμαστε σίγουροι για το ποσοστό επιδότησης που θα λάβει τελικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης μπορεί να πήρε προέγκριση με 70% αλλά στην τελική

υπαγωγή η επιδότηση εξαρτάται από τους ισχύοντες όρους

εκείνη τη στιγμή.

Γενικά η πρέγκριση δεν σου εξασφαλίζει την τελική επιδότηση.

 

Η αδικία πάντως είναι στην δική μου περιφέρεια, Αν. ΜΑκεδονίας-Θράκης

(ισως συμβαίνει και σε άλλες περιοχές) όπου μεσα στο 2014 δεν περασε

απο υπαγωγές σχεδόν τιποτα.

Αυτο σημαίνει οτι ο πελάτης εχει ξεκινήσει πριν απο 1-1,5 χρόνο, έχει

πληρώσει 1ο ΠΕΑ, άλλοι εχουν κανει ηδη καποιες κατασκευές και δεν

ξέρει πότε και με τι επιδότηση θα προχωρήσει. Ειδικα αν αλλάξει η επιδότηση

περιμένω οι μισοί να το σταματήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε πρόγραμμα...

Δέχεσαι το 70%...

Τα λεφτά έρχονται από την ΕΕ...

 

Μαντέψτε τι θα γίνει μετά :grin:

 

 

(Δε μπορεσα να κρατηθώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.