Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαερισμός σε μονάδα επεξεργασίας κρέατος


xobit

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κανείς τι εναλλαγές αέρα χρειάζονται για μια μονάδα επεξεργασίας κρέατος ή αν πηγαίνει με τα άτομα,  ή οτιδήποτε. Γενικά αν υπάρχει κάποιος κανονισμός για το πως αντιμετωπίζονται αυτοί οι χώροι υγιεινής γιατί μάλλον θα χρειαστεί να κάνω και μελέτη κλιματισμού οπότε θα πρέπει να βρω συνθήκες κτλ κτλ..Ευχαριστώ

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργασία γίνεται εκεί; Να πούμε κονσερβοποίηση, Αλλαντοποιεία τι; Σε μια τέτοια περίπτωση ο χώρος θεωρείται βιομηχανικός με πρόσθετη λήψη μέτρων λόγω επιβάρυνσης οσμών. Έτσι κι αλλιώς ο βιομηχανικός εξαερισμός είναι κατ' εκτίμηση. Υπάρχει κάποια Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. που ορίζει μέχρι 68m3/h κατ' άτομο αλλά στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει. Αν εκτίθενται μεγάλες ποσότητες νωπού κρέατος εντός του χώρου (πρέπει να πάρεις υπ' όψη σου μικρόβια, βακτήρια κλπ.) μέχρι να επεξεργαστουν, συν τις οσμές επεξεργασίας τους, πρέπει να έχεις εναλλαγές αέρα πάνω από 50.  

Καλύτερα να απευθυνθείς σε μια εταιρεία που κάνει επαγγελματικούς εξαερισμούς και να ζητήσεις βοήθεια και προσφορά μηχανημάτων. Πάρε για παράδειγμα στον "ΚΑΦΦΕ". Υπάρχουν κι άλλοι ίδιας δυναμικότητας όπως ΣΙΒΑΡ, ΤΖΑΒΕΛΑΣ, AIRTECHNIC...  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται παρασκευασία των γύρων, καλαμακίων κτλ κτλ..ευχάριστώ. Το χω υπόψι μου για τις εταιρείες απλά ψάχνω μήπως υπάρχει και κάτι νομοθετικά.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου  Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 2425/86 -> βιομηχανικός χώρος -> 68m3/h κατ' άτομο max. Δεν υπάρχει κάτι άλλο σχετικό στη νομοθεσία, ή τουλάχιστον εγώ δεν το γνωρίζω.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.