Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερυθρά, Υψόμετρα Οδού


dargi

Recommended Posts

Αν δεν υπάρχει εγκεκριμένη μηκοτομή-ερυθρά της οδού, πρέπει πρώτα να εκπονηθεί η υψομετρική μελέτη για όλο το ΟΤ, να εγκριθεί από τον αρμόδιο φορέα και στην συνέχεια να ληφθεί αυτή ως αφετηρία μέτρησης υψών.

Η υψομετρική μελέτη μπορεί να εκπονηθεί από ιδιώτη και να υποβληθεί από τον ενδιαφερόμενο στον δήμο προς έγκριση.

Αυτό ισχύει στην περίπτωση που δεν είναι διαμορφωμένη η οδός.

Στην περίπτωση που είναι διαμορφωμένη η οδός με άσφαλτο, ως αφετηρία θα δείξεις την υφιστάμενη οδό.

Αυτά προβλέπονται. Το τι εφαρμόζει, ελέγχει και ζητά η κάθε Πολεοδομία είναι άλλο ζήτημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βασικά κάτι τέτοιο μου έχουν πει.

αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία εκπόνησης υψομετρικής μελέτης.

αυτό με τρομάζει λίγο για να μην "κολλήσει" η άδεια.

από την άλλη, σε διπλανά οικόπεδα έχουν εκδοθεί οικοδομικές άδειες.

οπότε ευελπιστώ να μην μπλέξω με κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Αν δεν υπάρχει εγκεκριμένη μηκοτομή-ερυθρά της οδού, πρέπει πρώτα να εκπονηθεί η υψομετρική μελέτη για όλο το ΟΤ, να εγκριθεί από τον αρμόδιο φορέα και στην συνέχεια να ληφθεί αυτή ως αφετηρία μέτρησης υψών.

Η υψομετρική μελέτη μπορεί να εκπονηθεί από ιδιώτη και να υποβληθεί από τον ενδιαφερόμενο στον δήμο προς έγκριση.

Αυτό ισχύει στην περίπτωση που δεν είναι διαμορφωμένη η οδός.

Στην περίπτωση που είναι διαμορφωμένη η οδός με άσφαλτο, ως αφετηρία θα δείξεις την υφιστάμενη οδό.

Αυτά προβλέπονται. Το τι εφαρμόζει, ελέγχει και ζητά η κάθε Πολεοδομία είναι άλλο ζήτημα.

 

Γεια σας παιδια

εγω είμαι ιδιωτης , επισπευδοντας πραξης αναλογισμου για διανοιξη οδου εντος σχεδιου πολης. Επειδη ειχε προκυψει καποιο προβλημα με όμορους στο διανοιγμενο τμημα της οδου ο Δημος προεβη σε υψομετρικη μελετη για ολο το ΟΤ και επικυρωθηκε με ΦΕΚ. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν θα υπαρξει προβλημα σε μενα μετα την διανοιξη της οδου , λαμβανοντας υποψη οτι ο δρομος δεν θα ειναι ασφαλτοστρωμενος. Τοτε θα υπολογιστουν τα 40 εκατοστα για το χαλικι για την ευρεση της ερυθρας ή στο μελλον αν θα ασφαλτοστρωθει ο δρομος θα με χωσουν και 40 εκατοστα μεσα;; Θα εχω καθυστερηση σε εκδοση αδειας λόγω υψομετρων ( υπαρχει μελετη αλλα δεν εχει εφαρμοστει). Γενικά βλέπετε καποιο προβλημα να δημιουργειται απο την κατασταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Η υψομετρική μελέτη του δρόμου, που έχει εγκριθεί προβλέπει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για τη μελλοντική κατασκευή του συνολικά ή και κατά στάδια κατασκευής (μηκοτομές, ρείθρα κλπ). Επομένως, να μην ανησυχείς για το θέμα αυτό αν και μπορείς να πάρεις αντίγραφο της μελέτης για το τμήμα που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στειλε ενα τοπογραφικο με υψομετρα και αιτηση στους μηχανικους του δημου για να σου απαντησουν αν ειναι οριστικα τα υψομετρα στην οδο.Αν δεν ειναι και υπαρχει σχετικη μελετη τοτε πες τους να στην δωσουν.ειναι απλη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά έχω και εγώ μια σχετική ερώτηση

 

σε διαμορφωμένο δρόμο με κράσπεδο εντός σχεδίου, ο δήμος δεν έχει υψομετρική μελέτη

μου ζήτησαν από τη τεχνική υπηρεσία τοπογραφικό του ΟΤ με τα ύψη του κράσπεδου κατα μήκος της οδού που με ενδιαφέρει

 

διαβάζω πιο πάνω πως θέλουν για όλες τις οδούς που περικλείουν το ΟΤ

είναι σίγουρο;;;;

 

διότι μου δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα

1ον οι 2 από τους 4 δρόμους κατεβαίνουν κλιμακωτά και έχουν και σκαλια, οπότε δεν υπάρχει κράσπεδο επειδή δεν περνούν αυτοκίνητα

2ον ο 4ος δρόμος σε τμήμα του (μπροστά από παλαιό ακίνητο) δεν έχει υλοποιημένο κράσπεδο διότι θα δημιουργουσε ανισοσταθμία για ην εισοδο σε αυτό

 

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα να μετρησεις τα υψομετρα (τα υφισταμενα) σε ολους του δρομους που περικλυουν το οικοπεδο σου....

 

Στους κλιμακωτους δρομους παρε και ενδιαμεσα υψομετρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.